וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יעדי הממשלה: צמצום העוני והגדלת התעסוקה

מירב ארלוזורוב

18.4.2007 / 12:25

זו האג'נדה הכלכלית שהציג היום משרד ראש הממשלה. המטרה: צמצום שיעור המשפחות העניות, מ-20.2% כיום ל-17.2% עד 2010

משרד ראש הממשלה מציג היום את ה"אג'נדה הכלכלית חברתית לישראל לשנים 2010-2008". מדובר באחת
התוכניות הכלכליות השאפתניות שהוצגו בישראל בשנים האחרונות, שעיקרה מיקוד כל כלי המדיניות
הכלכליים של ישראל בהשגת שתי מטרות: צמצום העוני והגדלת שיעור התעסוקה.

לשם כך קובעת התוכנית, לראשונה, שני יעדי מדיניות כלכליים חדשים לממשלת ישראל - לצד היעדים המסורתיים של הפחתת יעד הגרעון ושמירה על יעד האינפלציה. היעד האחד יהיה צמצום שיעור המשפחות העניות, מ-20.2% כיום ל-17.2% עד שנת 2010. מדובר בהפחתה של כ-1% בשיעור המשפחות העניות מדי שנה בשלוש השנים הקרובות, כך שבסך הכל 60 אלף משפחות יעלו מעל לקו העוני.

היעד השני יהיה גידול שיעור התעסוקה בגילאי 64-25 מ-68% כיום ל-71% ב-2010. גם כאן מדובר בגידול של 1% בשיעור התעסוקה מדי שנה במשך שלוש שנים, כך שבסך הכל יכנסו 92 אלף אנשים לתעסוקה. כל כלי המדיניות הכלכליים של מדינת ישראל יוכוונו בשנים הקרובות להשגת שני יעדי המדיניות הללו.

המשמעות היא שיעדים כלכליים אחרים, שעמדו בראש סדר העדיפות עד כה, יירדו בסדר העדיפות שלהם. ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' מנואל טרכטנברג, מודה כי המשמעות היא שהרפורמות המבניות בהן היתה ממוקדת המדיניות הכלכלית של ישראל ב-20 השנים האחרונות תאבדנה מחשיבותן, אולי אפילו תעצרנה. "אחרי 20 שנה של רפורמות מבניות מדהימות", הוא אמר, "אשר שינו את פני הכלכלה בישראל, ואיפשרו לכלכלת ישראל להתעייל ולצמוח, הגיע הזמן לקחת פסק זמן מהרפורמות - אחרת נאבד את המיקוד של המלחמה על השגת שני היעדים המרכזיים".

גיבוש מחדש של חוק טל

על מנת להשיג את שני היעדים מציעה התוכנית שורה ארוכה של צעדים. כך המדינה תתמקד בעידוד החדשנות הטכנולוגית דווקא בתעשיות מסורתיות, בכלים של המדען הראשי, עידוד אימוץ טכנולוגיות תקשורת בתעשיות מסורתיות, וכן עידוד של יצוא שירותים (להבדיל מיצוא סחורות).

כך המדינה תתמקד בטיפול פרטני בשני מוקיד העוני העיקריים - חרדים וערבים. הטיפול יכלול גיבוש מחדש של חוק טל, המאפשר לחרדים להשתלב בשוק העבודה בלי הצורך לשרת בצבא. מתן הכשרות מקצועיות לחרדים, במהלך שנת השירות האזרחי שהם יצטרכו לתת, עידוד של פתיחת מפעלים בתוך ישובים חרדים וערביים, הפעלת נציבות לשוויון הזדמנוות בתעסוקה כדי לפתור את בעית האפליה נגד ערבים וכן הפעלת אפליה מתקנת להעסקת ערבים במגזר הציבורי, ועוד.

המדינה תסייע גם באופן פרטני לאוכלוסיות של מובטלים, באמצעות הרחבת תוכנית ויסקונסין, הרחבת
תוכניות להשמה בעבודה של בעלי מגבלויות, שיפור הנגישות התחרותית לאזורי פרפריה, התאמת שכר מינימום מיוחד לנכים, הרחבת השימוש במס הכנסה שלילי ועוד.

התוכנית כוללת גם צעדים להגברת אכיפת חוקי העבודה, לצמצום נוסף של מספר העובדים הזרים באמצעות קביעת מכסות יורדות של עובדים זרים מותרים במקצועות השונים וייקור העסקת העובדים הזרים.

צעד חשוב נוסף הוא מיקוד קצבאות בנזקקים בלבד - הגדלת הקצבאות לנזקקים, בעיקר קצבאות זיקנה, על חשבון שאר האוכלוסיה - וזאת באמצעות איחוד מאגרי נתונים קיימים בישראל שיאפשרו את מיקוד הקבצאות בנזקקים. המתווה המפורט של צעדי המדיניות ייקבע בהמשך על ידי ועדה, בראשותו של מנכ"ל האוצר ירום אריאב. טרכטנברג סירב לומר מה תהיה העלות הצפויה של מכלול הצעדים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully