מעילת הענק בהראל

צלצול השכמה לעולם הביטוח

המשבר של המבורגר והראל הוא ההזדמנות לשכלל את מנגנוני הבקרה והפיקוח בשוק הביטוח שמגלגל סכומים אדירים

סמי פרץ

לפני כמה שנים הסתבכה חברת תנובה במשבר חמור בשוק הדגים. בבריכות הגידול שמהם סופקו לה הדגים נעשה שימוש בחומרי חיטוי מסוכנים. עלה חשש מפני הרעלה לצרכני הדגים, ובתנובה דאגו כי המשבר ימיט מכה אנושה על הפעילות בשוק הדגים. כדי למנוע זאת, הוחלט להשמיד את כל הדגים גם בבריכות שלא היו נגועות. בכך, תנובה גילגלה למעשה את המשבר מפתחה אל כל ענף הדגים. גם שאר המשווקים והמגדלים נאלצו ללכת בעקבותיה ולהשמיד את תוצרתם. חודש אחר כך חזרו כל משווקי הדגים לפעילות זהה לזו שהיתה ערב המשבר, ואיש לא זכר שזה היה המשבר של תנובה.

יאיר המבורגר, מנכ"ל קבוצת הביטוח הראל שבה התגלתה השבוע מעילת ענק, נוקט בינתיים באסטרטגיה שונה. הוא לא מנסה לגלגל על אף אחד את המשבר שלו.

המבורגר הוא איש שחושש מעין הרע. במשרדו ברמת גן תלויים חמסה וקמיעות כנגד מזל רע. האבזור הזה סותר את דמותו העסקית של האיש: רציונלי, כריזמטי, מתוחכם ואמביציוזי. פעם, כשנשאל על כך, הסביר כי העיסוק בתחום הביטוח כרוך בסיכונים גדולים. גדולים מאוד. בכל רגע נתון יכולה להתרחש קטסטרופה שתמחק רווחים של שנה שלמה. ואם מדובר בקבוצת ביטוח שצומחת שנה אחרי שנה ולא מפסיקה להצליח, אז החשש בעצם רק גדל. יש לך מאיפה ליפול.

דרוש שכלול המגנון

ברוח החששות האלה הוביל המבורגר את הראל במשך שנים. בזהירות, בהגינות, בתשומת לב לפרטים, בנטרול מוקשים וסכנות ובהתבוננות כמה צעדים קדימה. אבל השבוע התברר שגם הגישה הזו וגם הקמיעות לא הועילו. קבוצת הראל, ששמה לא נכרך אף פעם בשערורייה כלשהי, חטפה מכה איומה בעקבות מעילת הענק של גיא ויסמן, המשנה למנכ"ל הראל בית השקעות. היקפה המדויק של המעילה לא ידוע, אך ברור שמדובר ביותר מ-100 מיליון שקל. בענף הביטוח אף טוענים כי הסכום עשוי להגיע ל-200 מיליון שקל.

ההפסד הכספי עצום, אבל אין בו כדי לפגוע באיתנות של הראל או ביכולתה לעמוד בהתחייבויות למבוטחיה. הנזק הוא תדמיתי ועסקי, ונוגע לשוק הביטוח כולו. האמון של הצרכנים הוא זה שעומד כרגע במבחן.

בשנתיים האחרונות השתלטו חברות הביטוח על כל תחום החיסכון ארוך הטווח בישראל. הן רכשו את קרנות הפנסיה החדשות מההסתדרות, קנו מהבנקים את קופות הגמל וקרנות הנאמנות, ובמהלך הזה העבירו לידיהן נכסים של הציבור בהיקף של יותר מ-150 מיליארד שקל. זהו סכום אדיר שמתווסף לסכומים שכבר מנוהלים בפוליסות ביטוח החיים. אי אפשר לנהל סכומים כאלה ברמת הניהול והבקרה שהיו בחברות הביטוח בשנים האחרונות.

המשבר של המבורגר והראל הוא ההזדמנות לשכלל את מנגנוני הבקרה והפיקוח בשוק הביטוח. כדי למנוע מעילות ופרשיות כאלה, הענף צריך לעבור כברת דרך ארוכה מאוד. המבורגר לא מנסה לגלגל את המשבר שלו לשאר החברות, אבל מבחינתן זה צריך להיות צלצול השכמה שימנע פרשיות כאלה, ואף חמורות יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully