וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חרדים למניית לייפווייב

טל לוי

22.4.2007 / 7:33

מסתבר שמשקיעים מהעדה החרדית אחראים לזינוק של מניית לייפווייב בחודשים האחרונים, והם גם משלמים עתה את מחיר הנפילה

"קניתי את המניה כבר בהנפקה בתחילת דצמבר 2006 כשמחירה היה 9 שקלים, ומכרתי השבוע במחיר של 90 שקלים למניה. בתוך ארבעה חודשים הפכו 10,000 שקל ל-100 אלף שקל: תשואה של 900%" - כך מספר ח', אדם דתי המקורב מאוד לקהילה החרדית. ואולם לא כולם יכולים לספר סיפור רווחיות דומה. בימים האחרונים ראו אלפי אברכים, שהחליטו להשקיע במניית לייפווייב, כיצד החסכונות שלהם נעלמים בקצב רצחני כשהמניה איבדה 66% ביומיים ומחירה נקבע ביום חמישי על 29.38 שקלים.

ומדוע אנחנו מדברים דווקא על אברכים? כי זהו הציבור שאחראי במידה רבה לעליית המניה, והוא גם זה שספג את מרבית הירידות שרשמה המניה לאחר שרשות ני"ע החליטה לשים קץ לחגיגה.

הזינוק שרשמה מניית לייפווייב (900% בתוך ארבעה חודשים) וקריסתה ב-66% ביומיים האחרונים מעלה שוב ושוב את השאלה
שמטרידה גם את רשות ניירות ערך: מי אחראי למחזורי הענק במניה.

התשובה לשאלה אינה פשוטה, והיא עוברת דרך זהותם של בעלי הבית של לייפווייב. עיון במערכת הבורסה מעלה כי לייפווייב נשלטת בידי חברת אר.אל.בי. בעליה של חברה זו הם ראובן שולמן (46.9%) וחברת תגר אפיקים (25.6%), השייכת במלואה ליצחק קויפמן. שולמן וקויפמן ובעלי מניות אחרים בחברה משתייכים למגזר החרדי, וכאן למעשה מתחיל הסיפור.

"מניה חרדית" - אבל תופעת העדר רגילה

"לייפווייב נחשבת 'מניה חרדית', בשל זהותם של בעלי השליטה בה - שעוררה אמון רב בקרב הקהילה החרדית", אומר אדם המעורה בקהילה החרדית. "זו קהילה שהקשר בין חבריה קרוב - הן בשל המפגשים המשותפים בבתי הכנסת הן בשל אורח החיים. זהות בעלי השליטה בחברה ידועה ושמה של המניה עבר מפה לאוזן בקהילה", הוא הוסיף.

העיתונאי החרדי יוסי אליטוב טוען כי מדובר בתופעת עדר "רגילה" שאינה ייחודית למגזר החרדי ואינה קשורה לעובדה שבראש החברה עומדים שני חרדים. "לא היתה ולו מודעה אחת בעיתונות החרדית. בעלי העניין לא התראיינו ולא פירסמו מודעות", אומר אליטוב שעקב אחר המניה ואחר התגובות שלה בקהילה החרדית. "בחברה החרדית מקובל למנות ועדת רבנים שקוראת לציבור לרכוש מוצרים מסוימים (קרנות ביטוח, קניית דירות) באמצעות העיתונות, וכאן לא ראינו תופעה כזו". אליטוב מציין כי במרבית המקרים לא ידעו בקהילה החרדית מי הם בעלי העניין.

על דבר אחד מסכימים כל האנשים שעמם דיברנו: מניית לייפווייב ריכזה עניין של רבים מבני העדה. "מדובר באלפי אנשים שהשקיעו את המעט שיש להם במטרה להגיע בסופו של דבר לדירה או למימון חתונה לילדיהם, ושמו את החסכונות על המניה", אומר גורם בקהילה החרדית. "הבעיה העיקרית היא שמדובר באנשים שהם לרוב חסרי רקע בשוק ההון. מה שהוביל בסופו של דבר לעלייה אדירה במחיר המניה ולקריסתה". סיפור צניחתה של מניית לייפווייב אף זכה לסיקור בעמוד 2 של השבועון החרדי הנפוץ "בקהילה".

"כולם חולמים להתעשר, אבל החלום הזה מככב בעיקר אצל אנשים קשי יום כמו במגזר החרדי", מסביר אליטוב, "הבעיה היא שכאשר אברך מוציא כסף על סמך המלצה של שכן שסיפר על 'המניה המזנקת' הוא בעצם נפגע פעמיים: בפעם הראשונה על הפסד הכסף כתוצאה מקריסת המניה, ובפעם השנייה כשעליו להשיב את הכסף שלווה במטרה לבצע את ההשקעה. היה זה שיעור כואב שראוי שיישאר: למי שאין כסף וידע שלא ישקיע במניות", אומר אליטוב.

"בעדה החרדית השמועות עוברות מהר יותר"

התופעה שלפיה מניה מסוימת מרכזת עניין רב ומזנקת במהירות אינו ייחודי כמובן לעדה החרדית. בשוק ההון לא חסרים סיפורים על מניה (לרוב של חברה קטנה ש"עומדת להיות הדבר הבא") או קרן פופולרית שגדלה על סמך שמועות. תופעת ה"מפה לאוזן" חזקה בהרבה כשמדובר בקהילה חרדית.

"אדם חרדי מדבר ביום יום עם יותר אנשים מאדם חילוני. מדובר באנשים בעלי משפחה גדולה, שמתפללים מדי יום בבית הכנסת אחד או בכמה, מקורבים לשכניהם ומבקרים במקווה. בקרב ציבור כזה, השמועה פושטת במהירות גבוהה מהרבה מאשר בציבור החילוני", אומר חרדי שעמו שוחחנו, "האשמה כאן נמצאת אצל אותם אנשים שהתפתו לשחק בכסף שאין להם ופעלו בחוסר ידע בסיסי".

"היתה כאן תופעה קלאסית של היסחפות", אומר אליטוב, "השמועה 'רצה' מפה לאוזן במקווה ואצל השכנים, והגיעו לבנק אנשים צעירים שביקשו להשקיע כסף, אפילו בלי לדעת לאיית היטב את שם החברה. אולי חמור מכך, בבנקים שבהם מבקרים בני הקהילה החרדית אמרו שיש שמועה על מניה מסוימת שעולה והמליצו לאנשים לקנות אותה. בועה קלאסית".

אליטוב מדגיש כי יש להפריד בין ביצועי המניה לביצועי החברה: "לחברה יש מוצר שהוא כנראה טוב. הבעיה היא טיפוס מהיר וחסר פרופורציה בערך המניה. התופעה שראינו היא גל של אנשים שמחפשים לעשות סיבוב מהיר, והם אלה שיצאו בסופו של דבר. מי שמאמין בשוק שבו פועלת החברה ובמוצר שלה - עתיד להחזיק במניה". אליטוב מזכיר גם כי לאחר זינוק כזה במניה, היינו מצפים לראות מימוש רווח של בעלי העניין, וכאן זה לא קרה "לא היתה כאן הונאה, ובעלי העניין היו שותפים לרווח ולהפסד על הנייר", הוא ציין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully