וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיא של הנפקות בבורסה

שרית מנחם

22.4.2007 / 9:37

200 טיוטות תשקיף הוגשו לבורסה, מהן 80 של חברות חדשות. 20 חברות נדל"ן חדשות להגיש טיוטת תשקיף לבורסה

האורות במשרדי הבורסה ברחוב אחד העם דולקים גם בשעות הערב המאוחרות. המומנטום החיובי בבורסה והכסף הגדול שזורם לשוק ההון מתדלקים את שוק הגיוסים. סגל העובדים ביחידת ההנפקות זוכה בימים האחרונים לזרם אדיר של תשקיפי חברות שמעוניינות לגייס כסף על פי דו"חות 2006.

הרבעון הראשון של 2007 הביא עמו גיוסי שיא של 37 מיליארד שקל, ועכשיו מסתמן שהשיא הזה עומד להישבר, וגל ההנפקות הנוכחי יהיה הגדול שידעה הבורסה. מנתונים שמסרה הבורסה עולה כי הוגשו כ-200 טיוטות תשקיף, מהן 80 של חברות חדשות.

הגאות במניות הנדל"ן מביאה עוד 20 חברות נדל"ן המבקשות להצטרף לבורסה. התשואות השליליות שנרשמו בחלק ניכר מהנפקות הביוטכנולוגיה אינן מרתיעות את המועמדות החדשות: 20 חברות מחקר ופיתוח חדשות הגישו טיוטת תשקיף, מהן 10 חברות ביוטכנולוגיה. 20 חברות חדשות מעוניינות בגיוס אג"ח בלבד, בלי מניות.

נציגות מכובדת של 13 חברות המבקשות להנפיק רק אג"ח נרשמה למגזר הנדל"ן. גם חברות שכבר נסחרות מתכננות גיוסים: יותר מ-90 טיוטות תשקיף של חברות כאלו הוגשו לבורסה ברבעון השני.

22 טיוטות תשקיף ביותר מ-10 מיליארד שקל

בנוסף, הוגשו 22 טיוטות תשקיף בהיקף של יותר מ-10 מיליארד שקל לצורך רישום למסחר של אג"ח שכבר הונפקו בהנפקה פרטית. לאחר הרישום יוכל גם הציבור לסחור באג"ח שהוצעו בתחילה רק למוסדיים. מדובר בתופעה בולטת וחדשה יחסית: ביצוע גיוס ממשקיעים מוסדיים ללא צורך בתשקיף מקצר את תהליך הגיוס, ובשלב מאוחר יותר ניתן לרשום את האג"ח למסחר במסגרת הרגילה באמצאות תשקיף.

בנוסף, 40 תשקיפי מדף ממתינים לאישור (מהם 15 כוללים גם רישום למסחר של אג"ח שהונפקו במקור למוסדיים). תשקיף מדף מאפשר לבצע כמה הנפקות על פי תשקיף אחד, ומקל על חברות נסחרות המעוניינות בגיוס הון נוסף. התשקיף תקף לשנתיים בתנאי שהמסגרת לכל ההצעות גובשה כבר במועד הגשת התשקיף.

ההצעות לגיוס הון נוסף של החברות אינן מחייבות, ולכן מספר הצעות המדף נמצא בגידול מרשים. ההליך של פרסום תשקיף מדף וביצוע הנפקה על פי הדו"ח משכלל את השוק, ומאפשר להנפיק ולגייס בהתארגנות קצרה של כמה ימים, ותורם לפיזור גיוס ההון על פני התקופה של שנתיים.

גם בתחום המוצרים הפיננסיים הגאות בעיצומה: 10 טיוטות תשקיף לתעודות סל הוגשו כבר לבורסה. כל תשקיף כולל כמה תעודות, ומהבורסה נמסר שיש נתח גדול של תעודות מורכבות (תעודות המקנות חשיפה כפולה למדד הבסיס ותעודות משולבות). למרות נתחה הקטן של הבורסה המקומית ביחס לעולם, נסחרות כיום בישראל כעשירית מתעודות הסל בעולם - 144 סדרות של מוצרי מדדים. בנוסף, הוגשו 15 טיוטות תשקיף למכשירים פיננסיים, כגון סטרקצ'רים ואיגוח פיקדונות לא סחירים.

"עומס העבודה בבורסה הוא חסר תקדים", אומרת מנהלת המחלקה הכלכלית של הבורסה, רונית הראל בן זאב. "2006, שאופיינה כשנה פורייה מאוד מבחינת היקף גיוס ומספר התשקיפים שפורסמו, כללה 150 תשקיפים. רק ברבעון הנוכחי הוגשו כמעט 200 בקשות על פי תשקיפים ודו"חות מדף כשבקשות נוספות מתקבלות כל הזמן", הוסיפה הראל בן זאב.

הראל בן זאב מאמינה בחברות הביוטכנולוגיה, ושבה ומגדירה אותן כקטר הצמיחה של המשק. לדבריה, הבורסה מעודדת את המגזר ואף מאפשרת כללי רישום מקלים בעבורן. "חלק מחברות הביוטכנולוגיה הניבו תשואה יפה, המשקיעים צריכים להבין כי מדובר בהשקעה לטווח ארוך", ציינה הראל בן זאב.

בתשובה לשאלה אם לדעתה חברות שאינן ראויות להנפקה ימצאו עצמן במסחר: "לבורסה יש כללי רישום שמחייבים קריטריונים של הון עצמי ואחזקות ציבור ומי שעומד בתנאים יכול להנפיק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully