וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פישר הוריד את הריבית ב-0.25%

אסף רותם

22.4.2007 / 18:36

"הורדות הריבית יימשכו ככל שיידרש כדי להחזיר את קצב האינפלציה לכ-2%", אמר הנגיד. ריבית הפריים תרד אף היא ל-5.25%

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הוריד את הריבית במשק בהתאם לציפיות ב-0.25%, לרמה של 3.75%. ריבית הפריים תרד בהתאם אף היא ל-5.25%. בבנק ישראל ציינו בהודעה כי "הורדות הריבית יימשכו ככל שיידרש כדי להחזיר את האינפלציה לטווח הממשלתי".

חוץ מזה, אין הרבה חדש בהודעת הבנק, שחוזרת על עצמה כמעט בכל הורדת ריבית - "במסגרת המאמצים להחזיר את האינפלציה לאמצע היעד הממשלתי, כ-2% עד סוף השנה. מאז הפחתת הריבית הקודמת המשיכו הערכות האינפלציה השנתית לרדת, אולם מנגד תורמת הצמיחה במשק להאצת האינפלציה".

פער הריביות בין השקל לריבית הדולרית בארה"ב עומד כיום על 1.5% - לראשונה בהיסטוריה.

מעוניינים דולר חזק

נראה כי לנגיד פישר לא היתה ברירה אמיתית בהורדת הריבית, לאחר שהדולר נחלש בלא פחות מ-3% בחודש האחרון. בבנק ישראל מעוניינים בדולר חזק יותר, אשר אמור לסייע לעמוד ביעד אינפלציה שנתית של 3%-1%. הורדת ריבית אמורה בתיאוריה לחזק את הדולר, מהסיבה הפשוטה שהיא פוגעת באטרקטיוויות של השקל.

אולם, מעטים צופים שהורדה נוספת של 0.25% בשיעור הריבית היא שתחזיר את המשקיעים אל המטבע האמריקאי. זאת, משום שבטווח הארוך, המשך הגירעון במאזן התשלומים של ארה"ב וגיוון יתרות המטבע של הבנקים המרכזיים המובילים תומכים בהיחלשותו של הדולר מול המטבעות המובילים בעולם, כמו גם מול השקל. בנוסף, חוזקו היחסי של השקל אינו מוגבל למסחר בדולר בלבד. למעשה, השקל יוסף מול סל המטבעות ביותר מ-8% ב-12 החודשים האחרונים.

בקרב הכלכלנים התקיים קונצנזוס לפיו הריבית תרד. יש שהאמינו כי הנגיד ימשיך בזהירות האופיינית לו, ואילו אחרים קראו להורדה אגרסיווית יותר, של 0.5%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully