וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תשתיות נפט תובעת כ-6.3 מיליון שקל מחברות הדלק פז, דלק וסונול

אמיר הלמר

30.8.2001 / 18:34

התובעת טוענת כי הנתבעות הפרו את התחייבותן לביצוע פעולות קיזוז וזיכוי בקשר למלאי הסולר שסופק להן ע"י התובעת בראשית 2000

חברת תשתיות נפט ואנרגיה והחברה הבת שלה, קו מוצרי דלק, שהינן חברות ממשלתיות המוליכות את מוצרי הדלק אותם רוכשות חברות הדלק מבז"ן אל מסופי הקצה, הגישו היום לביהמ"ש המחוזי בתל אביב תביעה על סך כ-6.3 מיליון שקל כנגד חברות הדלק פז, דלק וסונול.

התובעות טוענות, באמצעות עוה"ד משה ישראל וצבי פורר, כי הנתבעות הפרו את התחייבותן לבצע בהסכמה את פעולות מסלקת הדלקים המבוצעות ע"י התובעות לגבי מלאי הדלק המסופק להן ע"י התובעות.

התובעות טוענות כי הנתבעות מבצעות את הזמנת הדלקים ישירות מבז"ן, והן רק מספקות אותם בעבורן למסופי הקצה ומשם למיכליות של הנתבעות.

התובעות טוענות כי מאז שחר ההיסטוריה קיימת חלוקה שרירותית בין החברות, לפיה מלאי הדלק בבז"ן מחולק בין החברות הנתבעות כך: פז זכאית ל45% ממלאי הדלק, דלק ל-30% וסונול ל-25%, אך לרוב אין התאמה מלאה בין המלאי המוזמן מבז"ן למלאי המסופק בפועל לחברות.

לטענת התובעות, לעתים חברה אחת מושכת ביתר לעומת ההזמנה מבז"ן, ולפיכך עליה לרכוש את ההפרש מהחברות האחרות שקיבלו בחסר. התחשבנות זו נעשית באמצעות התובעות ומכונה מסלקת הדלקים. התובעות טוענות כי מדובר בהליך חשבונאי, ובכדי שזה לא יצור למי מהחברות רווח או הפסד - הוא מבוצע בו זמנית לכולן ובאותו המחיר.

עוד מציינות התובעות כי הן אינן רוכשות את המלאי מבז"ן ומוכרות אותו לחברות, אלא מזמינות את הדלק ישירות מבז"ן ואף משלמות לבז"ן בעבורו, ולפיכך לא ניתן בשום שלב לחייב אותן לרכוש מלאי של דלקים, להחזיק במלאי שכזה או לשאת בהפסדים על מלאי שכזה שנרכש ע"י מי מהחברות.

ברבעון האחרון של שנת 1999, טוענות התובעות, לאחר שהמסלקה בין החברות בוצעה כבר, הודיעה להן חברת פז כי בשל סירובה של בז"ן לרכוש ממנה עודפי סולר שמשכה מהמאגר, היא מסרבת כי יחייבו אותה בשל עודף הסולר שמשכה.

למרות דרישתה של פז לא להיות מחויבת בשל עודף הסולר, טוענות התובעות כי דלק וסונול מצידן, למרות שהיתה ידועה להן ההסתייגות של פז מביצוע המסלקה, החליטו כי הן מבצעות את המסלקה ומקזזות ברישומיהן את כמות הסולר שקיבלו.

כך, טוענות התובעות כי מעשיהן של הנתבעות העמידו אותן בפני מצב בלתי הגיוני, בו נאלצו "לרכוש" מלאי דלק שלא שייך להן, ללא אפשרות למכור אותו למי שמחויבת לרכוש אותו - הלוא היא חברת פז.

התובעות טוענות כי מאוחר יותר, לאחר דין ודברים, הסכימה פז לרכוש את הסולר לפי מחיר של מארס 2001, שהיה נמוך מהמחיר המקורי, ולפיכך נגרמו לתובעות נזקים בשל הפרשי המחירים בהיקף של כ-4.6 מיליון שקל. בצירוף ריבית והצמדה מגיע הסכום אותו חייבת פז לתובעות, לטענתן, לכדי 6.3 מיליון שקל.

לחילופין, טוענות התובעות כי על דלק וסונול לשאת בהפסדים, לנוכח הודעות הקיזוז החד צדדיות שנתנו אשר גרמו להפסדים אלה. טרם הוגש כתב הגנה. (א' 2231/01)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully