וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כמה עולה החלום הכלכלי שלך?

נופר סיני

23.4.2007 / 9:22

33% מהציבור סבורים כי הם זקוקים ליותר ממיליון דולר במזומן. החלום הכלכלי השכיח ביותר הוא פשוט: להשיג ביטחון כלכלי

אוברדרפט הוא כמו וירוס ערמומי. הלוקים בו משוכנעים שבתוך כמה שבועות, לכל היותר כמה חודשים, יחלימו ממנו. הבעיה היא שרק ברי מזל מחלימים. אצל רובנו הווירוס מתנחל במערכת הדם, ונהפך למצב כרוני. ערב יום העצמאות ה-59 של המדינה, 50% מהישראלים לוקים בווירוס המינוס באופן כרוני, כך לפי הערכות הבנקים בישראל.

נכון, בנק ישראל אמנם תיקן את תקנת איסור חריגה ממסגרת אשראי, שנכנסה לתוקף ביולי 2006, בדיוק כדי לחסן את הציבור מהמגיפה ההמונית. אך האם זה עזר? לא בטוח. הבנקים אמנם מדווחים כי התקנה שיפרה את המודעות לניהול נכון של תקציב משפחתי, אך מנגד מדווחים כי אחוזים זניחים מכלל לקוחותיהם יצאו השנה ממינוס לפלוס (כ-1.5%); כל השאר מדשדשים במינוס, כשחלק גדול אף פועלים בתוך מסגרת אשראי גדולה יותר, ולפיכך מועדת יותר לפורענות.

באוצר החייל מעריכים כי יותר מ-50% מהישראלים נמצאים במינוס בכל חודש נתון; גם מדווחים כי 50% מסך לקוחותיהם נמצאים במינוס בתוך המסגרת המאושרת; 4% מהם חורגים מהמסגרת המאושרת. במזרחי טפחות מדווחים על גידול של יותר מ-10% בממוצע בצריכת האשראי ועל 28% מלקוחותיהם שנמצאים במינוס כרוני; 50% נוספים עושים שימוש במהלך החודש במסגרת האשראי, אם כי לא נשארים במינוס באופן קבוע.

מסוגלים להגשים

במצב עניינים כזה, לא מפתיע שהחלום הכלכלי הנפוץ ביותר (77%) הוא מאוד בסיסי: לחיות בביטחון כלכלי. כך עולה מסקר שערך TheMarker בשיתוף עם פאנל הגולשים של טלסקר MySeker ,TNS, שהתבקשו לדרג את שלושת החלומות הכלכליים שהכי חשובים להם.

במקום השני (58%) דורג החלום לדאוג לילדים (לדירה, לימודים וחתונה); במקום השלישי (33%) דורג החלום לעבור לבית גדול יותר באזור טוב יותר; 31% בחרו בחופשה ארוכה בחו"ל ו-30% בחרו בצבירת נכסים.

נשים מעדיפות יותר מגברים לעבור לבית גדול יותר (41% בהשוואה ל-24%) ולצאת מהאוברדרפט (17% בהשוואה ל-10%). גברים שואפים לצאת לפרישה מוקדמת יותר מנשים (18% בהשוואה ל-9%).

הסקר, שנערך בקרב 400 מרואיינים בגילי 18-65 המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה, בדק גם עד כמה סבורים הישראלים כי בכוחם להגשים את חלומותיהם אלה: רוב האוכלוסייה (79%) מאמינים ביכולתם להגשים את החלומות הכלכליים שלהם (מתוכם 23% בטוחים שכן, ו-57% חושבים שכן); 16% חושבים שאין ביכולתם להגשים את החלומות הכלכליים שלהם ו-2% בלבד בטוחים שלא.

מתמחרים חלומות

כיצד אוספים הישראלים את הכסף הנחוץ להגשמת חלומותיהם? רוב האוכלוסייה (66%) חוסכים או משקיעים; כשליש מהאוכלוסייה (36%) עובדים ככל יכולתם (הרבה שעות, כמה עבודות); 29% מאמינים שהדברים יסתדרו כבר איכשהו; 20% מתפללים כל יום להגשמת החלומות הכלכליים ו-4% בלבד ממלאים טוטו באדיקות בכדי לזכות.

ואולם נדמה כי הממצאים המעניינים ביותר היו התשובות לשאלה כמה כסף אתם צריכים כדי להגשים את חלומותיכם הכלכליים: חמישית מהמדגם (21%) מוכנים להסתפק בסכום הנמוך ממיליון שקל; שיעור דומה (22%) שואפים לקבל מיליון שקל; רבע מהמדגם סבורים כי שני מיליון שקל הוא הסכום שיסייע להגשמת החלומות הכלכליים; כרבע נוסף (26%) סבורים כי סכום של 4-10 מיליון שקל יספק אותם, ורק 6% סבורים כי יזדקקו לעשרות רבות של מיליוני שקלים להגשמת חלומותיהם.

אגב, לגיל השפעה מכרעת על הגדרת החלום והדרך להגשמתו: ככל שהגיל עולה, הסכום שבו מתמחרים את החלומות יורד; בקרב הצעירים יש אמונה רבה יותר ביכולת להגשים את החלום.

אך בזמן שמרביתנו ממשיכים לחלום בהקיץ על אופק כלכלי משופר, יש מי שכבר החל את הדרך להבראה כלכלית. לרגל החג, פתחו שבע משפחות את ארנקיהן ולבן וסיפרו לנו כיצד חיסלו את המינוס הכרוני ואיך השתנו חייהן מאז. אם לסמוך על דיווחיהן - הדרך לעצמאות הכלכלית אולי קשה, אבל מאוד מתגמלת.

שימו לב!

זה אמנם נשמע הגיוני, אבל בדרך כלל לא מומלץ לכסות את המינוס באמצעות הלוואה; בשל ההחזרים אתם עלולים למצוא את עצמכם באוברדרפט חדש בתוך זמן קצר

הידעתם?

רוב האוכלוסייה (79%) מאמינים ביכולתם להגשים את החלומות הכלכליים שלהם (מתוכם 23% בטוחים שכן, ו-57% חושבים שכן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully