וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אופוריה במניות הנדל"ן

רותם שטרקמן

26.4.2007 / 13:07

מדוע גזית גלוב, האורים והתומים של עסקי הנדל"ן בחו"ל, ומדוע דלק נדל"ן מדשדשות, ואילו אפריקה, ג'י.טי.סי וכלכלית ממריאות לשמים

סערה של ממש עוברת על מגזר הנדל"ן בבורסה - עסקות ענק, זינוקים במניות וגיוסי הון גדולים. חברת נכסים ובניין שהתעוררה לא מזמן מתרדמה ארוכה הודיעה אתמול על עסקת ענק באוקראינה שבה תרכוש יחד עם אלקטרה 2,000 דונם שעליהם יוקמו 50 אלף דירות. ההערכה שנמסרה על ידי החברות היא שהיקף המכירות יסתכם ב-4 מיליארד דולר, וזה עוד לפני שמחשבים את המכירות משטחי המסחר שיוקמו.

בכלל, אתמול היה יום נדל"ני רציני בבורסה. אנגל מזרח אירופה שבשליטת שעיה בוימלגרין הודיעה על רכישת קרקע בשכונה מרכזית בקרקוב שעליה יוקמו 200 יחידות דיור שיצטרפו ל-1,200 דירות שהחברה בונה בפולין. חברת ביג של האחים נפתלי הודיעה על רכישת אחזקות במיזם להקמת מרכזים מסחריים פתוחים בהודו, ניו הורייזן רכשה קרקע בלטוויה ודמרי רכשה 42 דונם ברומניה. וכל אלו הודעות רק מיום בורסאי אחד.

כמה שיותר מסוכן יותר טוב

העסקות נדחפות על ידי יחצ"ני החברות מכיוון שהמניות מקבלות על כך פרמיה משוק ההון. ימים של אופוריה כל כך גדולה מציפים על פני השטח את ההעדפות החדשות של המשקיעים, ובהם גם הגופים הגדולים ביותר בשוק ההון: המשקיעים רוצים להשקיע בחברות שהולכות למקומות יותר מסוכנים ושנוטלות על עצמן מינוף כמה שיותר גדול (כלומר, השקעות שמומנו על ידי אשראי בנקאי או מגיוסים בשוק ההון, ולא מהון עצמי). רוסיה, מזרח אירופה ומזרח אסיה הן עכשיו הלהיט הגדול.

זו הסיבה לשונות הגדולה בביצועי מניות הנדל"ן. מניית החברה הכלכלית של אליעזר פישמן, שנהנית מתיק גדול ברוסיה והודיעה על כניסה עתידית להודו, עלתה אתמול ב-5% והשלימה זינוק של 127% ב-12 החודשים האחרונים. גם מניית אפריקה שבשליטת לב לבייב, ש-60% משוויה נובע מהעסקים ברוסיה, כבשה אתמול שיא חדש כשעלתה ב-5% (55% מאז תחילת 2007). לא ייקח עוד הרבה זמן שאפריקה, ששווה כבר 5.8 מיליארד דולר, תעבור את בנק הפועלים ותתייצב במקום השלישי בבורסה מבחינת שווי שוק, אחרי טבע וכי"ל. גם ג'י.טי.סי וקרדן אן.וי (שמחזיקה בה) רשמו עליות מרשימות.

לעומת אלו, מניות שהובילו עד לפני שנה-שנתיים את מגזר הנדל"ן מדשדשות. מעטים רוצים לשמוע מה קורה אצל גזית גלוב שזוכה בתואר המפוקפק של אחת המניות הגרועות במדד הנדל"ן. לחיים כצמן, שנחשב לאורים והתומים של עסקי הנדל"ן בחו"ל, אין היום משהו מסעיר להציע למשקיעים כאן. הם רוצים אקשן עכשיו ולא כל כך מתעניינים במספרים של מחר. זה שב-2006 רכשו החברות בקבוצת גזית נכסים ב-2 מיליארד דולר, לא ממש מרשים כאשר המחירים ברוסיה משתוללים. גזית פועלת בשווקים שמשעממים כיום את שוק ההון המקומי (ארה"ב, קנדה ומערב אירופה) והיא גם לא מספיק ממונפת, וכמובן גם הדולר היורד פוגע בה.

גם אלוני חץ סובלת מכך, אבל היא קצת יותר חשופה לנדל"ן בישראל ובהודו והיא גם יותר ממונפת, ולכן ביצועי מנייתה טובים מעט יותר.

לא חושבים על הטווח הארוך

כל רבע בניין שרוכשת דלק נדל"ן שבשליטת יצחק תשובה מדווח, אבל החברה מתמודדת עם אותה צרה, של חשיפה גדולה לשעמום התשואות של העולם המערבי. דלק נדל"ן מציגה ביצועי מניה לא מרשימים, וגם בהנפקה שלה בלונדון לא נרשמו הצלחות גדולות.

האם לטווח ארוך יציגו כצמן, חץ ותשובה ביצועים טובים מאחרים? יש להניח שכן, אבל כרגע את אף אחד לא מעניין הטווח הארוך. כולם חושבים על החודש הקרוב ומפחדים שמניית אפריקה תעלה ב-20% והם לא יהיו שם. דווקא בעלי העניין מקטינים סיכונים. את הקרקע של נכסים ובניין מכרה לה משפחת שימל מבעלי השליטה באי.די.בי ואת המיזם בהודו מכרו לביג בעלי השליטה בה.

הביקוש הגדול לסיכון מתבטא גם בשוק ההנפקות. חברות קטנות שעד לא מזמן לא נקלטו ברדאר המשקיעים, מוכרות את סיפורן בהצלחה ומגייסות עשרות מיליוני שקלים. כך למשל, חברה קטנה בשם שטרן גרופ מגייסת 30 מיליון שקל. החברה הודיעה שתשעבד תחנת דלק שבבעלותה לצורך ההנפקה. כמה זוכרים שיש חברה בשם ורדינון? לא הרבה, אבל מה זה חשוב. לורדינון יש חברה בת, ורדינון נדל"ן, שמגייסת 100 מיליון שקל.

עוד תופעה של שוק באופוריה התבררה אתמול, לאחר ההודעה על העסקה בה חברת מנופים של ג'קי בן זקן רכשה את קניון השרון מידי אלרוב של אלפרד אקירוב. שתי המניות - של הקונה מנופים ושל המוכרת אלרוב - זינקו אתמול ב-10%. מנופים, חברה עם הון עצמי מזערי של 5 מיליון שקל, רכשה רק לא מזמן את קניון ארנה מידי מוטי זיסר בעסקה ענקית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully