וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוב נדחתה תכנית הפטור ממע"מ באילת

מוטי בסוק

27.4.2007 / 7:54

לשכת ראש הממשלה ורשות המסים קיוו לאשר כבר ביום ראשון הקרוב שורת רפורמות. הדיון נדחה למועד בלתי ידוע

"מוטב שרשות המסים תמגר את השחיתות בתוכה, ולא תגרום לנזק בלתי הפיך לעיר [[אילת]]", אמר אתמול יו"ר סיעת העבודה בכנסת, יורם מרציאנו, בתגובה לתוכנית לשכת רה"מ ורשות המסים - כפי שנחשפה אתמול ב"הארץ" - לבטל את הפטור מ[[מע"מ]] (15.5%) באילת.

לדברי מרציאנו, "ביטול הפטור ממע"מ באילת יגרום לחיסולם השיטתי של בתי עסק בעיר ולנטישה המונית של תושבים. על המדינה לתמוך בתושבי אילת, שמבקשים להישאר בעיר למרות המרחק ממרכז הארץ ויוקר המחיה".

התוכנית המקורית של לשכת רה"מ ורשות המסים - לדון בממשלה ולאשר כבר ביום ראשון הקרוב שורה של רפורמות מס, ובראשן ביטול הפטור ממע"מ באילת ורה-ארגון בנושא הטבות המס ליישובי הגבול - נדחתה למועד לא ידוע. התוכנית כוללת גם ביטול הדרגתי של מס מעסיקים למלכ"רים (מוסדות ללא כוונת רווח).

בנוסף להחלטה על ביטול הפטור ממע"מ באילת, שתי החלטות נוספות שנוגעות לעיר הונחו על שולחן הממשלה: ביטול הפטור ממס קנייה על בירה והגדלת ההנחה בניכויי שכר למעסיקים מ-20% ל-25%.

פטור משנות ה-60

הפטור ממע"מ ניתן לאילת בשנות ה-60, כדי לעודד את פיתוח העיר. באוצר החליטו לפני כמה שנים כי אין עוד הצדקה להקל במע"מ באילת, שכן העיר התפתחה ומצבם הכלכלי של תושביה טוב. לפי החלטת ממשלה מ-15 באוגוסט 2004, הפטור לאילת היה אמור להתבטל ב-2005, אולם הכנסת לא אישרה החלטה ברוח זו. ההנחה היא כי עתה יהיה רוב להחלטה בכנסת.

ביחס לרה-ארגון במפת אזורי העדיפות הלאומית לצורך מתן הקלות בתשלומי מס הכנסה, הצעת ההחלטה של לשכת רה"מ כוללת קביעת קריטריונים ברורים ואחידים למתן ההקלות, מתן ביטוי לשיקולי מדיניות נוספים במתן הקלות המס מעבר לשיקול הביטחוני, ויצירת מנגנון לגריעת והוספת יישובים למפת הנהנים מההקלות. נקבע כי רשימת היישובים שנהנים מהטבות המס תעודכן מדי שנתיים.

היום נהנים מהטבות מס של 13%-25% (עם תקרה) 160 יישובים, שבהם 415 אלף תושבים. ביישובים אלה 143 אלף נישומים, וההטבה הממוצעת לנישום בשנה היא 5,000 שקל; לפיכך, העלות הכוללת של ההטבה לקופת המדינה, לא כולל כוחות הביטחון, היא 715 מיליון שקל. זאת, לאחר שביולי 2003 צומצמה רשימת היישובים שנהנים מההקלות. אז, העלות הכוללת של ההקלות היתה 1.5 מיליארד שקל בשנה. ב-2005 הורחבה מחדש רשימת היישובים הזכאים, ונוספו לה יישובים בעוטף עזה ובצפון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully