וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירידה במניית בזק מאיימת על גיוס הון מתוכנן

הארץ

31.8.2001 / 8:15

אתמול ירדה המניה ל-5.95 שקלים; על פי ההסכם בין המדינה לגד זאבי לא יבוצע גיוס ההון בסך 900 מיליון שקל בשער הנמוך מ-6 שקלים

מאת הדר חורש

מניית בזק ירדה אתמול אל מתחת לשער המינימום שנקבע כתנאי לגיוס ההון הגדול של החברה; על פי ההסכם בין המדינה לגד זאבי, המחזיק בכ-19% ממניות החברה, לא יבוצע גיוס ההון, בסך 900 מיליון שקל, בשער הנמוך מ-6 שקלים. אתמול ירדה המניה, לראשונה מאז ההחלטה על שער המינימום, לשער של 5.95 שקלים.

מטרת גיוס ההון היא להבטיח את הסכם הפרישה שנחתם עם עובדי בזק בסוף השנה שעברה; הכסף שיגויס יבטיח את יכולתה של בזק לעמוד בפיצויי הפרישה לעובדים, מבלי לערער את יציבותה הפיננסית. עובדי בזק התנו את הסכמתם לתוכנית להפרטת החברה ולפתיחת שוק התקשורת לתחרות בהחלטה על גיוס ההון.

זאבי טירפד בעבר ניסיון של הממשלה להגדיל את ההון הרשום של החברה לצורך ביצוע גיוס ההון, והציג תנאים להסכמתו למהלך. בין השאר דרש זאבי כי גיוס ההון יבוצע רק לאחר שהמדינה תפרסם מודעה למכירת החברה, ובתנאי שמחיר המניה בהנפקה לא יהיה נמוך מ-6 שקלים.

ההתחייבויות כלפי זאבי וכלפי עובדי בזק ייאלצו את המדינה לפרסם בקרוב מודעה למכירת בזק, למרות שמקרובים המעורבים בהפרטה מעריכים כי אין סיכוי של ממש לאתר קונים לשליטה בחברה.

ההערכה כי בזק לא תופרט בזמן הקרוב היא אחד הגורמים העיקריים לירידת השער של מניית בזק. גורמים נוספים לירידת השער היו הדו"חות שפירסמה בזק ביום רביעי האחרון, מהם מסתמנת המשך מגמת השחיקה ברווח התפעולי של החברה, והמצב הביטחוני ומצבו הכללי של שוק ההון.

בשוק ההון מעריכים כי הודעה על מועד קיומה של הנפקת הענק של מניות בזק עשויה להפעיל לחץ נוסף על שער המניה. ההנפקה מיועדת למשקיעים פרטיים ומוסדיים - בישראל ובחו"ל. בשל המעורבות הנמוכה של משקיעים זרים בשוק ההון המקומי, המשקיעים הישראלים הם למעשה שוק היעד העיקרי להנפקה. בעיקר נכון הדבר לגבי קופות הגמל, קרנות הנאמנות וחברות הביטוח.

בשוק ההון מעריכים עוד כי אם לא תחול עד מועד ההנפקה תפנית משמעותית בשוק ההון, ספק אם ניתן יהיה למכור את המניות גם במחיר נמוך ממחיר המינימום שנקבע בתוכנית ההפרטה של בזק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully