וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הישראלים מפסידים בתקופות גאות

מירב ארלוזורוב

1.5.2007 / 7:07

בעשור האחרון הבורסה זינקה ב-300% ואילו הציבור הפסיד 60% - בשל הנטייה לקנות מניות בעליות ולמכור בירידות

האם אפשר להפסיד כסף בהשקעה בשוק המניות כאשר השוק עולה? אם נדמה לכם שהתשובה שלילית, כדאי שתרוצו לבדוק את חשבונות הבנק שלכם בעשר השנים האחרונות. זה בדיוק מה שקרה לכם, ולציבור הישראלי בכללותו: הפסדי ענק באחת מתקופות הגאות הגדולות שידע שוק ההון הישראלי.

בעשר שנים - בין יולי 96' עד יוני 2006 - עלה מדד שוק המניות של תל אביב ב-301%; זהו שיעור עלייה גבוה מאוד המייצג תשואה נומינלית שנתית של 14.9%. לכאורה, אין דבר פשוט יותר מלהרוויח בשוק שעולה בשיעורים חדים כל כך: כל שצריך הוא לקנות מניות - ולא לזוז.

קונים ביוקר, מוכרים בזול

אז זהו, שזה הדבר האחד שהציבור הישראלי לא עשה. גדי טולידאנו, אסטרטג השווקים הבינלאומיים של קבוצת פסגות-אופק, בדק את ההפקדות והמשיכות של הציבור בקרנות הנאמנות המתמחות במניות באותו עשור. עקביות הציבור הישראלי נחשפה מיד: הציבור תמיד קנה קרנות בחודשים שבהם השוק היה בעלייה, ומכר את הקרנות בחודשים שבהם השוק ירד. בעגה של שוק ההון, באופן עקבי הציבור נכנס בשיא (במחירים גבוהים) - ויוצא בתחתית (במחירים נמוכים).

עקביות זו חוללה את הפלא המתימטי הבא: בסך הכל רכש הציבור במשך העשור קרנות נאמנות בסכום נטו (הפקדות בניכוי משיכות) של 2.67 מיליארד שקל. בהשוואה לתיק הנכסים של הציבור הישראלי - יותר מטריליון שקל - זהו סכום השקעה מגוחך. אבל מה שמגוחך עוד יותר הוא תוצאות ההשקעה: בתום העשור הצטמקו אותם 2.67 מיליארד שקל ל-1.12 מיליארד שקל בלבד. כלומר, הציבור הפסיד 60% - בשוק שזינק 301%.

הפסד של 4.3 מיליארד שקל

איך התחולל הפלא הזה? כמובן, בגלל אותה נטייה עקבית לקנות ביוקר ולמכור בזול. לכל אורך הדרך טעה הציבור בעיתוי ההשקעה שלו, וכך הצליח להפוך גיאות בשוק המניות למתכון לאסון השקעתי.

עד כמה האסון משווע מעלה הבדיקה הנוספת שערך טולידאנו. הוא בחן מה היה קורה לו הציבור, במקום להיכנס ולצאת מהשוק בכל העיתויים הלא נכונים, היה מקפיד על אסטרטגיה עקבית של רכישת מניות מדי חודש. כלומר, טולידאנו לקח את אותה השקעה מצטברת 2.67 מיליארד שקל ופרש אותה על פני 120 חודשים שווים. כך נהפכו ה-2.67 מיליארד שקל נטו שהשקיע הציבור במהלך העשור ל-5.43 מיליארד שקל בסוף העשור - רווח של 2.76 מיליארד שקל על השקעה נטו של 2.67 מיליארד שקל.

לפיכך, ההפסד הכולל של הציבור כתוצאה מהנטייה השגויה להיכנס לשוק אחרי עליות ולצאת ממנו אחרי ירידות - בהשוואה לאסטרטגיה הפשוטה של רכישת מניות בהוראת קבע - מסתכם ב-4.3 מיליארד שקל במהלך עשור.

על גודל הטעות שביצע המשקיע הישראלי ניתן ללמוד מהשוואה לביצועיו של המשקיע האמריקאי. על אף שהתשואה בשוק המניות האמריקאי באותו עשור היתה נמוכה ב-50% מהתשואה של השוק הישראלי, ועל אף שאי אפשר לחשוד באמריקאי הממוצע כי הוא מתוחכם יותר מהישראלי הממוצע - התשואה של המשקיע האמריקאי היתה גבוהה לאין ערוך מהתשואה של המשקיע הישראלי.

המשקיע האמריקאי קיבל מחצית מהעלייה שרשם שוק המניות באותה תקופה, בהשוואה לישראלי שהפסיד 60% מכספו. הסיבה לכך היא שהאמריקאי פדה את כספו מקרנות הנאמנות רק ב-14% מהחודשים במהלך העשור, לעומת פדיונות ב-56% מהחודשים שביצע הישראלי.

לרכוב על גב השוק המשתולל

אז הנה השיעור מספר אחד בהשקעה נכונה בשוק המניות: סבלנות. כל שצריך לעשות כדי להצליח בהשקעה בשוק המניות הוא פשוט לרכוב על גבו של השוק המשתולל לאורך זמן - לרכוב ולא להרפות. כמו המיומנות הנדרשת מרוכב רודיאו מיומן, כך המשימה של המשקיע במניות אחת ויחידה: להחזיק מעמד. מי שיחזיק מעמד בשוק לאורך שנים, הוא גם מי שיצליח לפצח את סוד האילוף של שוק ההמניות.

ההשקעה לטווח ארוך היא הגורם המסביר החשוב ביותר להפקת רווחים במניות. חברת המחקר האמריקאית ibbotson אוספת את כל הנתונים של שוק ההון האמריקאי מאז 1925 (80 שנים של נתונים) ועורכת עליהם בדיקות סטטיסטיות. הבדיקות של ibbotson מלמדות, למשל, כי השקעה במשך שנה אחת במניות מצליחה להכות את ההשקעה בשוק האג"ח רק במעט יותר ממחצית מהתקופות (58% מהשנים). כלומר, השקעה במניות לשנה אחת כמוהה כמעט כהימור של 50:50 מול הסיכון להפסיד (הפסד בהשוואה להפקדת הכסף באג"ח או בבנק).

ואולם מי שיאריך את תקופת ההשקעה שלו במניות לחמש שנים, יגלה כי יצליח להכות את שוק האג"ח ולהניב לעצמו רווח ב-75% מהתקופות. הארכת ההשקעה למשך של עשר שנים מגדילה את סיכויי הרווח ל-85%. ומי שיעז ויאריך את ההשקעה שלו במניות ל-20 שנה - כלומר יתייחס להשקעה המנייתית שלו כמו אל חיסכון לפנסיה - יבטיח לעצמו רווח גבוה מזה של שוק האג"ח (כלומר, רווח משמעותי) בסיכוי של 99%.

sheen-shitof

עם החזר כספי

5 דקות בשבוע והקמטים נעלמים עם מכשיר אנטי אייג'ינג מהפכני

בשיתוף Sensica

המשקיע הוא האויב של עצמו

ibbotson מציגה גם את הפיזור של התשואות הצפויות למשקיע לפי טווח ההשקעה שלו. מי שמסתפק בהשקעה בשוק המניות למשך שנה אחת בלבד יכול היה לרשום לעצמו, במהלך 80 השנים האחרונות, תשואה מרבית של 54% או הפסד מרבי של 43%. אלו הן השנים הטובות והגרועות ביותר שנרשמו בשוק המניות האמריקאי. הארכת טווח ההשקעה לחמש שנים צימצמה כבר את טווח התשואה האפשרי (במושגים שנתיים) לרווח מרבי של 28.6%, מול הפסד מרבי של 12.5%.

בתקופה של עשר שנים הטווח הצטמצם כבר לרווח מרבי של 20% מול הפסד מרבי של 0.9% בלבד. הפיכת שוק המניות לכתובת של החיסכון הפנסיוני והארכת טווח ההשקעה ל-20 שנה - מעלה את טווח התשואות כולו אל מעל לרמת האפס. מי שהשקיע במשך 20 שנה לפחות בשוק המניות האמריקאי רשם לעצמו רווח שנתי מרבי של 17.9%, ורווח שנתי מינימלי של 3.1%. הוא לא רשם הפסד.

משך הזמן שבו משקיעים בשוק המניות - ולא עיתוי ההשקעה - הוא הגורם שצריך לשים לב אליו. בעשור שבין 1996 ל-2006 עלה שוק המניות האמריקאי בממוצע ב-9.1%. את התשואה הזו, עם זאת, הצליח להרוויח רק מי שהיה מושקע בשוק במהלך העשור כולו, ללא הפסקות.

מי שהחמיץ במהלך העשור את עשרת הימים הטובים ביותר שהיו בשוק המניות, ראה את התשואה השנתית שלו מצטמקת ל-4.1% בלבד. מי שהחמיץ את 20 הימים הטובים ביותר - ראה את התשואה שלו מתאפסת. ומי שתיאורטית החמיץ את 40 הימים הטובים ביותר - השקיע בשוק המניות תשע שנים ועשרה חודשים וחצי, אבל לא היה מושקע בשוק במהלך החודש וחצי הטובים ביותר שלו - ראה רווח שנתי לאורך עשור של 9.1% נהפך להפסד שנתי של 5.9%.

אף אחד אינו מסוגל לנבא מתי יהיו הימים הטובים ביותר של שוק המניות. בהכרח, אין אף אדם שיכול לחזות מה יהיה העיתוי הטוב ביותר להשקיע בשוק המניות או לצאת ממנו. אך מכיוון שזהו המצב, אין גם טעם לנסות ולנחש מהו העיתוי המושלם להשקיע בשוק המניות.

ההשקעה בשוק המניות לפי עיתוי היא שגיאה. במקום לנסות להיכנס ולצאת מהשוק בזמן - ולהיכשל בוודאות - צריך לדבוק באסטרטגיה הפשוטה: להשקיע בשוק המניות כל הזמן. הכוונה גם לתקופות מפולת וגם לתקופות של גיאות. כל הזמן, כלומר השקעה במניות כסוג של הוראת קבע, שמבטיחה כי בכל מועד ובכל תקופה המשקיע יהיה נוכח בשוק בסכומים דומים. כך, לאורך שנים, המשקיע ממצע את התשואה שלו לתשואה הקרובה לזו של השוק.

מרבית האנשים מתקשים להתמיד בהשקעתם. הנתונים האמריקאיים מלמדים כי התשואה השנתית הממוצעת שהניבו משקיעים בקרנות נאמנות ב-1986-2005 היתה 4% בלבד - שליש מהתשואה שהניב השוק באותן שנים - וזאת אך ורק מכיוון שלא שהו בשוק במשך כל התקופה, ומיהרו להיכנס ולצאת בעיתויים לא טובים: קנו קרנות כשהשוק עלה, ונבהלו וברחו כשהשוק נפל.

"האויב שלנו בהשקעה הוא אנחנו", אומר טולידאנו, "כי הבעיה אינה בידע, אלא בהתנהגות". וכדי להתגבר על האויב הזה צריך, בסך הכל, להתמיד בהשקעה מבוזרת היטב בשוק המניות, למרות התנודתיות.
__________

* תשואת שוק - התשואה השנתית הממוצעת שמשיג שוק המניות לאורך זמן. מקובל להניח שתשואה זו היא 8% עד 12%

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully