וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השלום כאינטרס עסקי

2.5.2007 / 11:35

עידן עופר: "רק אנשים שאינם רעבים ויש להם מה להפסיד - הם שכנים טובים. לא איכפת לי שהפלסטינים יקבלו חלק מירושלים"

עידן עופר, יו"ר החברה לישראל ובנו של איל הספנות המיליארדר סמי עופר, ביקר ברמאללה בגדה המערבית בינואר 2005, במטרה להיפגש עם אנשי עסקים פלסטינים.

ברגע שעבר את המחסום הישראלי באאודי כסופה בעלת לוחיות רישוי דיפלומטיות, היה עופר מוטרד. המחסומים, שנועדו לחסום את כניסתם של מחבלים מתאבדים לישראל, ניתקו את השטחים מהעולם החיצוני וחנקו את הכלכלה המקומית, שהצטמקה ב-8% ל-4 מיליארד דולר בין השנים 2000 ל-2004. מדובר בסכום קטן יותר משווי השוק של החברה לישראל. באזור מורגש חסר גם בשירותים הבסיסיים.

"לו הייתי איש עסקים פלסטיני, לא הייתי גר בשטחים", אמר עופר בראיון במשרדיו בתל אביב. "כמה אפשר לסבול ולקוות כל הזמן?". עופר הוא אחד מקבוצה הולכת וגדלה של אנשי עסקים בישראל המקדמים עסקים עם אויביה המסורתיים של המדינה, כדרך לקידום השלום.

"פיתרון לבעיה הפלסטינית נמצא בראש מעייניה של ישראל", אומר עופר. אנשי עסקים פלסטינים מסכימים: "העסקים הטובים ביותר שלנו יכולים להיות עם ישראלים", אומר טלאל נאסר א דין, יו"ר חברת התרופות ביר זית, שנפגש עם עופר באותו היום. "יש לו אינטרס משותף בשלום ברמה העסקית", הוסיף.

החברה לישראל פרחה בשל הגישה הבינלאומית של עופר. 96% מהכנסותיה של החברה, השולטת בחברות הספנות, הכימיקלים וזיקוק הנפט הגדולות בישראל, הגיעו מחוץ למדינה בשנה שעברה. אסיה ואירופה היו אחראיות לכשליש מסך ההכנסות - 27.9 מיליארד שקל. רווחי החברה הסתכמו ב-855 מיליון שקל, עלייה של 84% לעומת 1999, בעת כניסתו של עופר לתפקיד היו"ר. עם זאת, רווחי 2006 היוו ירידה של 46% לעומת 2005, בשל ירידה ברווחי חטיבות הספנות והכימיקלים.

"לחזור לגבולות 67'"

הצמיחה של החברה לישראל משקפת גם פריחה בכלכלת ישראל, הנמצאת כעת בשנת צמיחה חמישית ברציפות. על רקע מאבקים הנעים בין האינתיפאדה לבין כיבוש עירק ומלחמת לבנון בקיץ שעבר, צמחה כלכלת ישראל ב-5.1% ב-2006, ובנק ישראל צופה צמיחה דומה או גבוהה מזו גם השנה. המדינה משכה השקעות זרות בסך 22.5 מיליארד דולר בשנה שעברה.

"גם בתנאים שאנחנו חווים כעת, אנחנו צומחים במהרה", אמר ראש הממשלה אהוד אולמרט בראיון לבלומברג במארס. "עם הסכם שלום, הצמיחה הכלכלית תגיע ל-8% או 9%".

אנשי עסקים מתוסכלים מהמבוי הסתום הפוליטי. "צריך להפסיק לעשות רעש וצלצולים, ולנסות ליצור אווירה בה שני הצדדים יכולים לחיות באושר", אומר סטף ורטהיימר, שבשנה שעברה מכר נתח של 80% בישכר למיליארדר וורן באפט. האינתיפאדה שפרצה ב-2000 אילצה את ורטהיימר להקפיא את תוכניתו לפארק תעשייה פלסטיני. "יש לנו אינטרס לראות את הפלסטינים מצליחים", הוא אומר. "רק אנשים שאינם רעבים ויש להם מה להפסיד - הם שכנים טובים".

גם אנשי עסקים פלסטינים היו שמחים להגיע לעסקות עם ישראלים. עבדול מאליכ אל ג'אבר מנכ"ל חברת התקשורת הפלסטינית היה שמח לזכות להשקעה של עופר. "הקהילה העסקית לא צריכה לחכות עד שהפוליטיקאים יישבו לדבר", אומר אל ג'אבר, שלחברה שלו יש שווי שוק של 791 מיליון דולר בבורסת שכם.

עופר אומר כי הוא שומר על קשר עם אנשי עסקים פלסטינים. "מנקודת מבטי, אפשר לחזור עד גבולות 67'. לא אכפת לי גם שהפלסטינים יקבלו חלק מירושלים", אומר עופר על אחת מנקודות הסכסוך במשא ומתן עם הפלסטינים. עופר הוסיף כי פליטים פלסטינים שאיבדו את נכסיהם כשישראל נמכרה, צריכים לקבל פיצויים. "היהודים פוצו על ידי הגרמנים עבור פשעי השואה", הוא אומר. "אני לא טוען שזה אותו הדבר כמו השואה, אבל היתה צריכה להיות מערכת פיצויים, שמעולם לא הקימו. היום, אני חושב שישראל כבר לא יכולה לעשות זאת לבדה, כיוון שהמספרים גדלו, אך על בסיס בינלאומי ניתן לגייס את הכספים",פירט.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully