וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"רפורמת בכר הקריבה את הלקוחות"

נעה גרטי

2.5.2007 / 12:59

כך אמר הבוקר מנכ"ל בנק הפועלים, בתגובה לדברי המפקח על הביטוח שפירש את מהלכי הרפורמה הנותנים יתרון לבנקים הבינוניים

מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו טען הבוקר בכנס שוק ההון של גלובס כי במסגרת רפורמת בכר נעשתה הערכת חסר קשה ביותר. "הרפורמות בשוק, גם הפנסיה וגם בכר, הטילו על האזרחים אחריות אישית על הפנסיה שלהם והשאלה היא מי יטפל בהם? גם המפקח על הביטוח ציין שאין לאזרח מושג בתחום הפנסיה".

זיו הוסיף ואמר כי "בשם הטיפול בריכוזיות - מקריבים את הלקוחות. דמי הניהול עולים כתוצאה מיציאת הבנקים מהשוק הפנסיוני, הבנקים הבינוניים לא ערוכים להצפה - והציבור הוא שישלם את המחיר".

יו"ר בנק לאומי, איתן רף, חיזק את דעת עמיתו והוסיף כי זוהי הערכה מוגזמת שהבנקים הבינוניים יעמדו בהצפה של 2 מיליון שכירים עם פנסיה חובה. "הם לא יוכלו לשרת את כולם. לאומי השקיע 10 מיליון שקל במהלך ההיערכות לייעוץ הפנסיוני. זה מהלך שדורש השקעה אדירה. דרוש מהלך כניסה שאינו בצליעה, כמו שעושים עכשיו. את הלקוחות ישרתו בסוף סוכני הביטוח ולא הבנקים הבינוניים - זו הבעיה".

רף המשיך וביקר את הבנקים הבינוניים על ההזדקקות לעזרה הרגולטורית באומרו "בנק קטן שרוצה להיות גדול לא הולך להתבכיין אצל הרגולטור, פשוט מגייס הון על ידי הבעלים - ככה לימדו אותי".

מבקשים 5-10 שנות יתרון

סמדר ברבר-צדיק, מנכ"ל הבנק הבינלאומי אמרה כי "יש לנו 140 סניפים וזו כמות מספקת להיכנס לתחום הפנסיה כבנק בינוני. אולי אין לנו אותה כמות משקי בית, אך אנו בעלי יכולת לתת ייעוץ טוב מאוד. אנו אכן מבקשים לאפשר לנו 5-10 שנים יתרון על מנת שנוכל להתחרות בבנקים הגדולים".

ברבר-צדיק חלקה על הגדרת רף לגבי "ההתבכיינות". "השקענו 700 מיליון שקל לרכישת בנק אחד ו-500 מיליון שקל לרכישת בנק אחר, וזאת בשביל לא להתבכיין. אם איני טועה זה יותר מ-10 מיליון שקל שהשקיעו בלאומי".

"בעד איחוד רשויות פיקוח"

שלמה זהר, יו"ר בנק דיסקונט אמר כי פרשו 200 סניפים וכי הוא משוכנע שישרתו את הלקוחות היטיב. אך אין עוררין על כך שהתהליך ייקח זמן.

אהוד שפירא מנכ"ל הפניקס ביקש להרגיע את ראשי הבנקים באומרו כי "חברות הביטוח מתארגות כבר מעל שנה וחצי להתמודדות עם גידול הצפוי לנו בתחום האשראי".

אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי טען כי תמחור הסיכונים היום לא נכון. "החוכמה במתן אשראי היא הניהול, ולא רק הנתינה. כרגע לחברות הביטוח יש פחות מדי ניסיון, ידע ויכולת.

בתשובה לדברים אלו אמר ידין ענתבי המפקח על הבנקים כי "יש הבדלים משמעותיים בניהול הסיכונים בין הבנקים לביטוח. הסיכונים הגדולים הם בביטוח, ושם צריך להשקיע את מאמץ הרגולציה". ענתבי אמר כי הוא מאמין מאוד באיחוד רשויות פיקוח וכי מדינות רבות עוברות לשיטה זו בעולם. ענתבי אף הרחיק ואמר כי לדידו "יש להוציא את הפיקוח ממשרד האוצר, להוציא הפיקוח מבנק ישראל ולהקים רשות פיננסית אחת, כמו בעולם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully