וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תפנית במאבק על מכרזי הרדיו האיזורי

ערן גבאי

2.5.2007 / 15:31

רדיו ללא הפסקה תומכת במכרזים חדשים בתנאי שישונו איזורי הזיכיון. המנכ"ל עידו מור: אי אפשר להאריך את הזיכיון לתקופה קצובה

איש העסקים אלי עזור משנה דעה. רדיו ללא הפסקה 103FM, תחנת הרדיו האיזורית הגדולה ביותר מבין 14 התחנות בעלות הזיכיון הפועלות בישראל, החליט להודיע לרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו כי הוא תומך בעריכת מכרזים חדשים לתחנות הרדיו האיזורי. כך, נודע ל-TheMarker. את החלטתו העביר היום מנכ"ל רדיו ללא הפסקה, עידו מור, בתשובה לשימוע שעורכת הרשות השנייה בנושא הארכת הזיכיונות.

ברדיו ללא הפסקה כורכים את תמיכתם ביציאה למכרזים חדשים בשינוי איזורי הזיכיון, באופן שייצור מספר תחנות רב איזוריות בעלות אפיון שונה. למעשה, מבקשת רדיו ללא הפסקה כי במסגרת המכרזים החדשים יבוטלו איזורי הזיכיון הקיימים, שבלאו הכי אינם נאכפים כראוי. התחנות שיזכו במכרזים יוכלו לשדר לאיזורי קליטה גדולים יותר. בדרך זאת, צפויות הכנסות תחנות הרדיו מפרסום לגדול ולספק מענה לנגיסת רשת האינטרנט בתקציבי הפרסום ברדיו.

הצעת החוק של ח"כ אמנון כהן מש"ס, המסמיכה את מועצת הרשות השנייה להאריך את זיכיונן של תחנות הרדיו האיזורי לתקופה נוספת של עד 4 שנים, עברה לפני כמה שבועות ברוב גדול בכנסת. זאת, למרות התנגדותם הנחרצת של כל גופי הייעוץ המשפטי, הן בכנסת והן במשרדי המשפטים והתקשורת.

הצעת החוק עברה למרות התנגדות משרדי הממשלה השונים ולאחר שהופעלו לחצים רבים, בין השאר, על ידי לוביסטים שפעלו מטעם התחנות, חלקם על ידי עזור. כמו כן, הופעלו לחצים על ידי יו"ר התאחדות תחנות הרדיו האיזורי, דוד בן בסט, אחד מבעליה של תחנת רדיוס. בעקבות קבלת החוק בכנסת החליטה מועצת הרשות השנייה לערוך שימוע לכל תחנות הרדיו האיזורי, וכן למתמודדים פוטנציאליים המעוניינים להתמודד במכרזים עתידיים. בין הגופים החדשים שכבר הביעו עניין בהתמודדות במכרזים החדשים נמצאים גם אגודת העיתונאים, וכן המרכז הבינתחומי בהרצליה.

"זיכיון בן 16 שנים"

בתשובתו של מנכ"ל רדיו ללא הפסקה לשימוע, הוא כותב ליו"ר מועצת הרשות השנייה, נורית דאבוש, כי מודל האיזוריות, לפחות בכל הקשור לתחנות המשדרות מאזור המרכז, נכשל. "כל התחנות נקלטות בכל האיזורים ואין כל משמעות לאיזורי הזיכיון שנקבעו בחוק. באיזור גוש דן נקלטות קרוב לעשר תחנות רדיו איזוריות, למרות שלפי חוק הרשות השנייה איזור זה מיועד לשידורן של שלוש תחנות בלבד". מור מציע לשנות את איזורי הזיכיון, כך שהאיזור שבין חיפה לבאר שבע יוגדר איזור זיכיון אחד ובו ישדרו מספר תחנות בעלות איפיונים שונים.

מבחינת היקפי הפרסום, מציין מור כי הרדיו האיזורי מגיע לנתח שוק של 2.3% בלבד מעוגת הפרסום הכוללת. זאת, לעומת נתח שוק של 3.5% לתחנות הרדיו הארציות. מור מוסיף כי הארכת הזיכיונות על דרך מכרז תקנה למשקיעים אופק השקעה וודאות עסקית גבוהה יותר. "קשה לנהל עסק שזיכיונו מוארך בכל פעם לתקופה קצובה. במידה שיערכו מכרזים, הזוכים בהם יזכו בזיכיון לתקופה בת 16 שנים, שתאפשר אופק השקעה ותכנון לטווח ארוך", כך אומר מור.

לאחר השימוע תגבש מועצת הרשות השנייה את עמדתה באשר להארכת הזיכיונות. זאת, כאשר ברקע עומדות כמה קבוצות שאיימו כי יפנו לבג"צ במידה שזיכיונות תחנות הרדיו יוארכו ללא מכרז. הרשות השנייה כבר הכריזה לא פעם במהלך החודשים האחרונים כי אין בכוונתה לדחות את המכרזים, ובדעתה לקיימם בתוך זמן קצר מרגע שיסתיים השימוע. המועצה תשקול אם להאריך את זיכיונותיהן של כל תחנות הרדיו האיזורי או של חלקן, ולאיזו תקופה.

בעלי המניות של רדיו ללא הפסקה הם דודי ויסמן, באמצעות קו אופ הריבוע הכחול (33%), אלי עזור (32%), רשת קלאב הוטל (23%) ומנכ"ל בזק לשעבר, אמנון דיק (12%).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully