וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מכרז מכור לסמי עופר בטורקיה

אבי בר-אלי

3.5.2007 / 15:36

בכירים בטורקיה מואשמים בתפירת מכרז בתי הזיקוק הטורקיים. החישוב העלה כי עופר הפיק בזכות העסקה רווח של 800 מיליון דולר

כתב אישום הוגש נגד ראש מינהל ההפרטה הטורקי (OIB), סגנו וראש המשרד, בחשד לביצוע עבירות בהליך מכירת מניות חברת בתי הזיקוק הממשלתית לסמי עופר. כך מדווחים עיתוני טורקיה. על פי כתב האישום, בוצע הליך המכרז שלא כדין, והביא למכירת מניות בתי הזיקוק במחיר נמוך משוויין.

בשנת 2005 מכרה רשות החברות הממשלתית הטורקית לסמי עופר 14.76% ממניות חברת בתי בתי הזיקוק של טורקיה תמורת 446 מיליון דולר - לפי שווי של 3 מיליארד דולר. עוד זכה עופר לדיווידנד בסך 58 מיליון דולר. לאחר חצי שנה בלבד, נמכרו שאר מניות החברה במסגרת הפרטת תעשיית הזיקוק הטורקית לפי שווי של 8.12 מיליארד דולר. החישוב העלה כי עופר הפיק בזכות העסקה רווח של 800 מיליון דולר - בתוך מספר חודשים, כששווי אחזקותיו בחברה הטורקית זינק לכדי 1.2 מיליארד דולר. פרסום תנאי עסקת ההפרטה עורר בטורקיה תמיהה נוכח העסקה המוקדמת עם עופר, והנושא סוקר בעיתונות הטורקית כשערוריית ענק.

היום, פורסם בעיתוני טורקיה בהרחבה כי התובע הכללי החליט על הגשת כתבי אישום נגד בכירי מינהל ההפרטה בפרשה. על פי כתב האישום, ב-28 פברואר 2005 פנתה חברה בינלאומית למנהל ההפרטה בהצעת רכש למניות טופראש - וכבר באותו היום, הורו הנאשמים לחברות השקעות להתחיל בתהליך התמחור. זאת, כאשר כל שלבי המכרז, לרבות יידוע הציבור המכרז, וכן פרסום ההודעות לבורסה או לרגלוטורים בשוק ההון עוכבו עד מספר ימים ספורים לפני סגירת המכרז.

כתוצאה מכך, נטען בדיווחי התקשורת, נמכרו המניות במחיר לא תחרותי ונמוך, אשר פגע באינטרס הציבורי. הנאשמים אגב, צפויים לעונש של עד 6 שנות מאסר.

יש לציין, כי רק לפני שנה החליטו שלטונות טורקיה לבטל את זכייתו של סמי עופר במכרז להפעלת הנמל המרכזי באיסטנבול. חברת רויאל קריביאן שבשליטת עופר זכתה במכרז לאחר שהציעה 4.4 מיליארד דולר עבור החכרתו ל-49 שנים. אולם, זכייתו של עופר במכרז עוררה ביקורת קשה בתקשורת הטורקית, אשר טענה בין היתר, כי ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, סייע לו בזכייה במכרז.

דובר קבוצת סמי עופר מסר בתגובה: "ההשתתפות במכרז נעשתה על פי החוק הטורקי. החוק הוא נר לרגלינו, הן בישראל והן מחוצה לה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully