וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עיני מתכונן לבחירות

חיים ביאור

4.5.2007 / 4:12

בשקט בשקט עופר עיני עושה דרכו אל ה-15 במאי - יום הבחירות בהסתדרות. באמתחתו שביתה מוצלחת והסכם פנסיה לשכירים

כמה אנשים יודעים שב-15 במאי יתקיימו הבחירות לראשות ההסתדרות? יו"ר הארגון, עופר עיני, אמנם הקים לכבוד האירוע רשימה בשם עוגנים שתתמודד בבחירות אלה, ואולם בפועל הוא עושה הכל כדי להרדים את מערכת הבחירות. זה מועיל לו, כי מולו מתמודד לראשות ההסתדרות מועמד די אלמוני, ליאון בנלולו, אותו מריץ בנימין נתניהו.

האמת היא שלנוכח שני הישגים ציבוריים הרשומים על שמו בחודש וחצי האחרונים, הדבר האחרון שעיני צריך הוא להעיר מרבצה את מערכת הבחירות. הנה, במארס האחרון הוא ערך במשק שביתה דה לוקס, כהזדהות עם הלנת השכר של עובדי הרשויות המקומיות, שמניעיה זכו להזדהות אפילו מצד אזרחים שלא קיבלו שירות או מצד המעסיקים הפרטיים.

שביתה זו, שלא נועדה לשרת את הוועדים החזקים, אלא עובדים חלשים שלא קיבלו את זכויותיהם הבסיסיות, שווה מבחינת עיני יותר מכל אסיפה במפעל או נאום בחירות. והשבוע הוא צבר עוד דיווידנד ציבורי חשוב לקראת הבחירות להסתדרות, הפעם בתחום הפנסיה: יותר ממיליון שכירים, שאין להם כיום שום הסדר פנסיוני לעת שבה ייהפכו לגמלאים (פרט לקצבה צנועה מהביטוח הלאומי בסך 2,181 שקל), יחלו להפריש תשלום חודשי קבוע לקרן פנסיה החל בינואר 2008 - וכך יעשו גם מעסיקיהם.

עקף את פטרונו

הסכם הפנסיה אליו הגיע עיני עם איגוד לשכות המסחר, לשכת ארגוני העצמאים (לה"ב) והתאחדות המלאכה והתעשייה מצטרף להסכמי פנסיה עליהם כבר חתומה ההסתדרות עם התאחדות התעשיינים, התאחדות המלונות ומרכז הקבלנים. ההסכם כולל פנסיה למקרה של נכות ופנסיית שארים לבני משפחתו של עובד שנפטר.

נכון שתנאי ההסכם החדש פחות טובים מאלה החלים על עובדים שכבר נהנים מהסדרי פנסיה: גובה ההפרשות לפנסיה יהיה 15% - 5% מהשכר יפרישו העובדים ו-10% יפריש המעסיק, לעומת 20% שמופרשים כיום לעובדים המבוטחים בקרנות הוותיקות הגירעוניות או 17.5% שמופרשים בעבור המבוטחים בקרנות החדשות. נכון שהשכר שבגינו תבוצע ההפרשה לפנסיה על פי ההסכם, יוגבל לגובה השכר הממוצע במשק; נכון גם שההסכם החדש לא ייושם במלואו מיד, אלא בהדרגה תוך חמש שנים - כדי להקל על המעסיקים הקטנים, שמטבעם סובלים מחוסר יציבות פיננסי, לשאת את העלויות הכרוכות בביטוח פנסיוני לעובדיהם.

מעבר להישג שרשם עיני לקראת הבחירות להסתדרות, הוא רשם שני ניצחונות שייזכרו לו בהמשך דרכו הציבורית: הסרת ההתנגדות רבת השנים של איגוד לשכות המסחר, לשכת ארגוני העצמאים והתאחדות המלאכה והתעשייה לבטח לפנסיה את עובדיהם; ועקיפתו של פרץ, פטרונו לשעבר, שתיכנן לקדם בחודשים הקרובים חקיקה להנהגת פנסיה חובה לכלל השכירים במשק. לאחר שעיני חתם על הסכם פנסיה, הצורך בחקיקה הפך למיותר. רק זה עוד היה חסר לפרץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully