וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

MTS ניסתה לשנות תנאי זיכיון הרכבת הקלה

אבי בר-אלי

7.5.2007 / 3:12

מקורבים לוועדת המכרזים טוענים כי MTS ניסתה להאריך את תקופת ההפעלה. 5 חודשים לאחר הזכייה טרם נחתם הסכם הזיכיון

קבוצת MTS, שזכתה במכרז להקמת הרכבת הקלה בתל אביב, ניסתה לבחון אפשרות לשנות את תנאי הזיכיון להם התחייבה - כך טוענים גורמים המקורבים לוועדת המכרזים הבינמשרדית של הפרויקט. ל-TheMarker נודע כי MTS ביקשה להאריך את משך ההקמה עליו התחייבה (חמש שנים) ואף להוסיף שנה לתקופת ההפעלה שנקבעה במכרז (32 שנים). בחברת נ.ת.ע (נתיבי תחבורה עירוניים), האחראית מטעם המדינה על הפרויקט, מכחישים את קיומם של קשיים וטוענים כי ההסכם יובא לחתימה בתוך פחות משבועיים.

ב-31 בדצמבר 2006 הוכרזה קבוצת MTS כזוכה במכרז הגדול ביותר אי פעם בישראל - הקמתו והפעלתו של הקו הראשון במערכת הסעת ההמונים של מטרופולין תל אביב, הקו האדום. הקבוצה, הכוללת את אפריקה ישראל שבבעלות לב לבייב, סימנס הגרמנית, אגד, CCECC הסינית וסוארס דה קוסטה הפורטוגזית, תבצע את הפרויקט בשיטת BOT, שבה היזם מתכנן, מקים ומתפעל את הקו למשך 32 שנים (כולל תקופת ההקמה) ואז מעביר אותו למדינה ללא תמורה.

ההצעה של MTS במכרז היתה 7.16 מיליארד שקל, לעומת 7.5 מיליארד שקל שהציעה המתחרה מטרורייל. מרבית הניקוד במכרז ניתן להצעה הכספית, שהיא למעשה מענק הקמה. גם בניקוד הטכני-הנדסי והפיננסי זכתה MTS בפער ניכר לעומת המתחרה, לאחר שהתחייבה בין השאר ללוח זמנים מהיר מזה של מתחרתה.

ההסכם בשלבי ניסוח

בפברואר 2007 עתרה קבוצת מטרורייל לבית המשפט נגד זכייתה של MTS, בטענה שנפלו פגמים בהליך המרכזי במכרז. בית המשפט דחה את עתירת מטרורייל כבר לפני כחמישה שבועות, אך הסכם הזיכיון בין MTS למדינה עדיין לא נחתם. לפי החוק, היה על המדינה לחתום על הסכם הזיכיון בתוך 60 יום ממועד ההכרזה על הזוכה.

מחברת נ.ת.ע נמסר בתגובה: "קבוצת MTS ונ.ת.ע מנהלות בימים אלה דיונים אינטנסיוויים על ניסוחו של הסכם הזיכיון. הסכם זה אמור לשקף את תנאי המכרז, ולהתוות באופן מוחלט את הדרך ליישומו. אנו מדגישים כי אין כל כוונה לשנות את תנאי המכרז עליהם התחייבה MTS במכרז".

דובר קבוצת MTS מסר בתגובה כי לא היו דברים מעולם. "החברה מעולם לא ניסתה לשנות את תנאי המכרז או להאריך את לוחות הזמנים שנקבעו במכרז".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully