וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אדם רויטר סוגר את קרן הגידור

חגי עמית

7.5.2007 / 8:19

קרן הגידור של חברת חיסונים פיננסים הפסידה 14% במונחים שקליים מאז תחילת 2007. בחברה סירבו להסביר את מקור ההפסדים

לפני שלושה שבועות התבטא אדם רויטר, מנכ"ל חברת חיסונים פיננסים, לגבי הצורך בהתערבות חריפה יותר של בנק ישראל בשער הדולר היציג. רויטר הסביר כמעט מעל כל במה אפשרית כי המשך היחלשות הדולר פוגע ביכולת להשיג את יעד האינפלציה, יפגע בצמיחה ויגרום לפיטורים.

רויטר נחלץ אז להגנת לקוחותיו, אשר רבים מהם הם יצואנים התלויים בשער הדולר. עכשיו מסתבר כי נפגעים נוספים מהצניחה של הדולר הם רויטר עצמו והמשקיעים בקרן הגידור שלו, לבלוב הסיגלון. קרן הגידור, המתמחה באסטרטגיית השקעה של השקל מול הדולר, הפסידה 10% משוויה, במונחים דולריים, מאז תחילת השנה. במונחים שקליים מדובר על הפסד של 14%.

מחיסונים פיננסים נמסר כי "הפוזיציות מהן הפסידה הקרן לא היו כאלה הקשורות לשער הדולר", אך בחברה סירבו להסביר את מקור ההפסדים. "סגירת לבלוב הסיגלון היתה החלטה משותפת של השותפים בקרן, בגלל הביצועים הלא טובים שהיא השיאה בתקופה האחרונה", הוסיפו.

נבילת הסיגלון

לבלוב הסיגלון ניהלה קרוב ל-100 מיליון שקל בתחילת השנה, כך שמדובר על הפסד של כ-14 מיליון שקל. לבלוב הסיגלון היתה קרן הגידור הישראלית הראשונה שהושקה, בנובמבר 2002. מאז תחילת פעילותה הניבה הקרן תשואה דולרית מצטברת של 50%. בשיאה היא ניהלה 120 מיליון שקל - של כ-15 משקיעים. מאז תחילת השנה עזבו שני משקיעים את הקרן.

מנהל ההשקעות העיקרי של הקרן היה אדם רויטר עצמו. שותפיו של רויטר בקרן הם רמי קרמיין וחברת הפניקס. רויטר התבטא בעבר כי כמנהל קרן גידור "אתה אמור להביא תשואה בכל מזג אוויר".

לבלוב הסיגלון דווקא השיגה תשואות גבוהות בשנות הפעילות הראשונות שלה - הקרן רשמה תשואה של 75% בשתי שנות הפעילות הראשונות שלה - 32.5% בשנה. גם ב-2006 השיגה הקרן תשואות גבוהות - היא הרוויחה 11% בעשרת החודשים הראשונים של 2006. אלא שהחל מרגע זה הפסיקה הקרן לתפקד, ובחצי השנה האחרונה היא רשמה רק הפסדים.

עם זאת, הקרן התאפיינה כבר בעבר בתנודתיות גבוהה - ביוני 2006 הפסידה הקרן 10% מנכסיה בחודש אחד. ואולם מלחמת לבנון השנייה והקפיצה בשער הדולר סייעו לה לחזור לעצמה, עם תשואה של 15% ביולי.

קרן הגידור השנייה של בית ההשקעות - הנץ האדמונית, מפצה במידת מה על הכישלון של אחותה הגדולה. הנץ האדמונית משקיעה באג"ח, בעיקר ממשלתיות, ובשנתיים שבהן היא פעילה היא הניבה למשקיעים בה תשואה של 35%. קרן הגידור נמצאת בבעלות משותפת של רויטר, הפניקס ובנק אגוד ומנהלת 110 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully