וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משבר ההיי-טק ביפאן גובה מחיר כבד גם במזרח אסיה

הארץ

2.9.2001 / 9:19

מאת ויין ארנולד, ניו יורק טיימס

סינגפור. כשקבוצות האלקטרוניקה הגדולות ביפאן נקלעו בעבר לקשיים, הן פתחו מפעלים בדרום-מזרח אסיה - לדוגמה, במאלזיה או בפיליפינים.

גם תאילנד היתה יעד פופולרי. בסוף שנות ה-80 ניצלו חברות יפאניות, כמו פוג'יטסו, את הין החזק ואת השכר המקומי הנמוך, להקמת מפעלי מדפסות מחשבים וכוננים קשיחים. בשנות ה-90 המשיכה פוג'יטסו להשקיע במפעל. כתוצאה מכך גדל התוצר שלו מ-12 אלף כוננים בשנה לכמיליון בחודש.

אך ביולי הודיעה החברה לא רק על קיצוץ הייצור במפעל הכוננים הקשיחים בתאילנד, אלא גם במפעלים בפיליפינים ובווייטנאם, תוך פיטורי 16.4 אלף עובדים בעולם, בתגובה להפסדים כבדים. כעת סוגרות חברות יפאניות מפעלים לא רק בבית, אלא גם בחוץ. NEC מפטרת עובדים במפעל חצאי-מוליכים במאלזיה. היטאצ'י, שהודיעה שלשום על פיטורי 14.6 אלף עובדים, רובם ביפאן, סוגרת מפעלים לצגי מחשבים במאלזיה ובסינגפור.

הפעולות האלה משקפות את הירידה החדה בביקוש העולמי לטכנולוגיה, אך גם מבשרות על שינויים מבניים במאזן הכלכלי באסיה. אחד השינויים הוא שחיקה איטית במעמדה של יפאן כמשקיעה הגדולה ביותר בדרום-מזרח אסיה. שינוי אחר הוא עלייתה של סין, שנהפכת שוב למתחרה העיקרית על השקעות וסחר באזור.

ההשקעה הישירה הזרה של יפאן ירדה בעשר השנים האחרונות ב-36%, על רקע בעיות כלכליות חמורות. ההשקעה של יפאן בדרום-מזרח אסיה ירדה ב-50%, אך ההשקעה שלה בסין גדלה ביותר מפי שניים, לפי נתונים של משרד האוצר. בעבר היתה מאלזיה המדינה המועדפת להשקעות של קבוצות אלקטרוניקה יפאניות. סין תפסה את מקומה.

הדבר מסמל שינוי בתפקיד שמילאה יפאן באזור מאז ההפיכה הקומוניסטית בסין ב-1949. ארה"ב ניהלה מלחמות בקוריאה ובוויטנאם. תפקידה של יפאן היה השקעה במדינות הלא קומוניסטיות באסיה. ההשקעה היפאנית בדרום-מזרח אסיה זינקה אחרי הסכם פלזה, שחתמו שבע המדינות המתועשות הגדולות (ג'י-7) ב-1985, שהוביל לפיחות בדולר מול הין ולהתייקרותם של מוצרים יפאניים בארה"ב.

כמו פוג'יטסו, יצואניות יפאניות רבות מיהרו להקים מפעלים במדינות בהן הקרקעות והעובדים היו זולים. ההשקעות האלה מימנו את "הנס הכלכלי" של דרום-מזרח אסיה בשנות ה-90.

המצב החל להשתנות ב-1995, כשהדולר התחזק מול הין. בנקים יפאניים, שהעמידו הלוואות בסך 176 מיליארד דולר להשקעות בדרום-מזרח אסיה, נקלעו לקשיים. מצוקת האשראי שנוצרה, אומרים כמה כלכלנים, הובילה למשבר הפיננסי במזרח אסיה שנתיים אחר כך.

בעקבות פיחות חד במטבעות של המדינות באזור מול הדולר, גדל היצוא, אך במקביל גדלה התלות שלהן ביצוא אלקטרוניקה, במיוחד לארה"ב. כיום תורם יצוא אלקטרוניקה כמחצית מהתוצר המקומי הגולמי של סינגפור, ואף יותר מזה במאלזיה. בעקבות הקריסה בביקוש האמריקאי, שקעה סינגפור במיתון, ואילו כלכלת מאלזיה צמחה ב-0.5% בלבד ברבעון השני של 2001 (בחישוב שנתי), לעומת 8.5% ברבעון המקביל ב-2000.

תפקידה המצטמק של יפאן באזור מעורר מתחים פוליטיים. באפריל נזפו שרי האוצר של ארגון מדינות דרום-מזרח אסיה (אסיאן) ביפאן, על כך שאיפשרה לין להידרדר מול הדולר - הידרדרות שסייעה ליצוא של יפאן על חשבון היצוא שלהן.

כמו חברות אמריקאיות ואירופיות, גם חברות יפאניות מתקשות להתמודד עם השינויים במגזר טכנולוגיית המידע, ובמיוחד עם העובדה שמוצרים, כמו מחשבים אישיים ומדפסות, הפכו למוצרים גנריים. "כיום, כמעט אי אפשר להבדיל בין המוצרים המתחרים מבחינת איכות", אמר הירושי יושיהרה, אנליסט בבנק ההשקעות ניקו סלומון סמית בארני בטוקיו.

לכן נסוגות החברות היפאניות מתחומי פעילות, בהם צברו הפסדים, תוך קיצוץ בייצור וסגירת מפעלים זרים. לדוגמה, המפעל של פוג'יטסו בתאילנד יפסיק לייצר מדפסות וכוננים קשיחים למחשבים שולחניים, אבל ימשיך לייצר כוננים למחשבים נישאים ושרתים, ו-NEC מפטרת עובדים במפעל השבבים במאלזיה, כחלק ממיזם משותף עם היטאצ'י שאמור להחזיר את פעילות החצאי-מוליכים שלהן לרווח.

במקביל מתכננות חברות יפאניות להגדיל את ההשקעות בסין. לדוגמה, NEC וטושיבה מתכננות להרחיב את ייצור הטלפונים הסלולריים בסין. גם פעילות השבבים נודדת לסין. חברות יפאניות מוכרות ציוד ממפעלי שבבים שנסגרו לסין.

כמה מנהיגים במדינות דרום-מזרח אסיה מביטים עתה לעתיד ומגיעים למסקנה שימיו של האזור כמרכז יצוא אלקטרוניקה ספורים. "רבים מהמוצרים שאנחנו מייצרים, סין תייצר בעתיד טוב יותר ובמחיר זול יותר", אמר ראש ממשלת סינגפור, גו צ'וק טונג, בנאום לאומה ביולי. "אנחנו חייבים לעבור לפעילות חדשה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully