וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סקר החברות של בנק ישראל: מעריכות כי חלה עלייה בהסתברות לחריגה מיעד האינפלציה

ליאור כגן

2.9.2001 / 11:16

בנק ישראל: השינוי חל ברבעון השני של השנה, ומוקדם לקבוע שמדובר בשינוי מגמה; בשנים האחרונות חלה ירידה חדה באחוז החברות שהעריכו כי האינפלציה תסטה מהיעד

בתקופה האחרונה היינו עדים למספר אינדיקטורים שהצביעו על עלייה בסביבת האינפלציה. היום מפרסם בנק ישראל נתון נוסף התומך בכך - מסקר החברות עולה, כי להערכתן, ההסתברות לסטייה מיעד האינפלציה עלתה בתקופה האחרונה. בבנק ישראל מציינים, כי מוקדם עדיין לקבוע האם מדובר בשינוי מגמה.

נתוני הרבעון השני שונים מנתוני השנים האחרונות - מניתוח סקר החברות משנת 1997 ועד לרבעון השני של 2001, עולה כי בשנים אלו חלה ירידה חדה במספר החברות המעריכות כי האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תסטה מהיעד.

החל מהרבעון הראשון של 1997 מדווחות החברות בסקטור העסקי, המשתתפות בסקר החברות של בנק ישראל (כ-550 חברות בממוצע) בתום כל רבעון בשנה, על ציפיותיהן לאינפלציה. בבנק ישראל מציינים, כי לאורך תקופת המדגם קטנה ההסתברות שהמגזר העסקי מקנה לסטייה כלפי מעלה מהגבול העליון של יעד האינפלציה.

בבנק ישראל מציינים, כי בתחילת שנת 2001 רק 10% מהחברות מעריכות שהאינפלציה תהיה מעל הגבול העליון של יעד האינפלציה. כמו כן, בחינה מקבילה של ההסתברות של סטייה כלפי מטה מיעד האינפלציה, מצביעה על כך שבתחילת שנת 2001, 40% מהחברות העריכו כי האינפלציה תהיה מתחת לגבול התחתון של היעד. בבנק ישראל סבורים, כי שילובן של שתי התוצאות האחרונות מלמד על הגידול באמינותו, לאורך זמן, של משטר יעדי האינפלציה בישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully