וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל אטיוניטי: "נגייס כסף ברבעון השלישי"

גתית פנקס

2.9.2001 / 12:06

משוכנע שהחברה תעבור לתזרים חיובי ברבעון הנוכחי

אנשים אופטימיים עובדים בחברת אטוניטי (סימול ATTU), שלא מהססים לומר שהרע מכל מאחוריהם וכי החברה חווה כעת טרנד חיובי חזק במיוחד שבא לידי ביטוי בצמיחה רבעונית רצופה. "מאז שהצטרפנו לחברה, ההתלהבות שלנו גדלה מיום ליום", אומרים פול מקיי, מנכ"ל החברה, וגרג ביורק, סמנכ"ל התפעול שלה, בפגישה ראשונה עם העיתונות הישראלית, "ואנחנו משוכנעים בפוטנציאל של החברה בתחום ה-B2B".

השניים הוזעקו לחברה בתחילת שנת 2001 כדי לנסות ולתרגם את אותו "פוטנציאל" של החברה להכנסות משמעותיות, לצמצם את ההפסדים, ואם להתנסח במלים קשות יותר - פשוט להציל את החברה מקריסה. מקיי הביא איתו לחברה 25 שנות ניסיון בעסקי התוכנה, והיה נשיא ומנכ"ל חברת YOUPowered.com, שהתמחתה בתוכנות פרסונליזציה אינטרנטיות חכמות.

"צייד ראשים השאיר לי לא מעט הודעות, ואחרי שיחה ראשונה איתו התחלתי להתעניין בחברה", אומר מקיי, "גרג עבד איתי בעבר, והבאתי גם אותו לאטיוניטי", הוא מתאר את הקשר הראשון עם החברה.

לא היה מיקוד אסטרטגי

אטיוניטי (ISG לשעבר) מתמחה בשיווק ופיתוח מוצרים למתן פיתרון לקישוריות פנים ואינטגרציה של התהליכים העסקיים בארגון. פתרונותיה כוללים, בין השאר, תוכנה המאפשרת לארגונים לבצע אינטגרציה מלאה בין אפליקציות מקומיות ומסדי נתונים שונים, ולהפעיל תהליכים עסקיים בתאום בין היחידות העסקיות בארגון ועם הספקים, קבלני המשנה והלקוחות. החברה נסחרת כיום בבורסת הנאסד"ק לפי שווי שוק של כ-20 מיליון דולר.

אז מה בעצם קרה באטיוניטי, שהוביל אותה לנקודת שפל, שבינתיים נראה כי היא מתרוממת ממנה? נראה כי התשובות לכך טמונות בכך שהחברה לא היתה ממוקדת מבחינת האסטרטגיה שלה, וכיום היא ממוקדת יותר בתחום פיתוח ושיווק פלטפורמות האינטגרציה שלה. בנוסף, היו חסרים לאטיוניטי פיתוחים טכנולוגיים להשלמת הפתרונות שלה והנהלה חזקה - שני תחומים בהם טיפלה בחודשים האחרונים, הן באמצעות עיבוי המחקר והפיתוח שלה והן בעזרתו של מקיי.

אבל מעבר לכך, החברה חתמה על עסקות רכישה של שתי חברות באמצעות מניות, בהן הכניסה סעיף גידור שיכלו להפעיל הנרכשות, מה שעלול היה להסתיים בדילול דרמטי במיוחד של בעלי המניות המקוריים של אטיוניטי, או לחילופין, הוצאת כסף רב מקופתה המדולדלת.

המניה נפלה ב-95% מהשיא

שתי החברות הן מדהטק, שבמסגרת רכישתה הנפיקה אטיוניטי 300 אלף מניות במחיר של 26 דולר למניה, והתחייבה לפצות אותה אם המניה תרד בצורה משמעותית, ו-Bridges For Islands, שם הקצתה אטיוניטי 875 אלף מניות במחיר של 16 דולר למניה, והתחייבה אף עבורה להנפיק מניות נוספות במידה ויירד המחיר.

והוא ירד ועוד איך. כיום, המניה נסחרת ברמה נמוכה של 1.8 דולרים - אומנם עלייה של 40% מאז רמות השפל ההיסטוריות שלה שנרשמו באפריל השנה, אך צניחה חופשית של 95% מרמות השיא. בין השאר, ביטולה של העסקה עם מדהטק הובילה לכך שאטיוניטי נאלצה לפטר כ-40 עובדים מתפקידם.

מקיי מעדיף שלא להעביר ביקורת על ההסכמים עם שתי החברות, ובמיוחד על ההסכם המקורי עם B4I, אולם הוא בהחלט מוכן לספר על ההישג האישי שלו - הפשרה אליה הגיע עם B4I. "היה חוסר ודאות אצל בעלי המניות שלנו, מאחר שלא ידענו כיצד יסתיים סיפור זכויות הגנת המחיר של בעלי המניות של B4I", אומר מקיי, "אולם בסופו של דבר הנפקנו להם 350 אלף דולר נוספים ובעצם הוצאנו החוצה את התלות במחיר המניה", הוא אומר, ומציין לטובה את העובדה שהדילול של בעלי המניות לא היה גבוה בסופו של דבר.

"לאור כל ההתרחשויות בחברה, הרבעון הרביעי של 2000 היה טראומטי במיוחד עבורנו", אומר מקיי על התקופה בה לא כיהן כמנכ"ל, "ההכנסות שלנו ירדו והיו נמוכות מ-3 החודשים הקודמים וההפסדים העמיקו".

ההכנסות של החברה הסתכמו ב-3.2 מיליון דולר ברבעון הרביעי - ירידה של 36.4% מהרבעון הקודם ושל 35.2% מהרבעון המקביל. ההפסד, בניטרול הוצאות חד פעמיות, היה גבוה והסתכם ב-5.6 מיליון דולר.

אטיוניטי יוצאת לגיוס

"אני יכול לומר שהיום אנחנו מרוצים מההתקדמות שהחברה מבצעת, ומעריכים כי נגיע ברבעון השלישי של השנה לתזרים מזומנים חיובי. לאחר מכן נספק רק חדשות טובות שיצליחו להוביל אותו לרווחיות, ולהחזיר ערך לבעלי המניות שלנו", הוא אומר.

כיום יש לאטיוניטי כ-2 מיליון דולר בלבד בקופת המזומנים שלה. "הודענו כבר ברבעון השני של השנה שהתחלנו לחפש מקורות מימון - לא לצורך הניהול האופרטיווי של החברה אלא כדי להשקיע במכירות ושיווק", אומר מקיי, "והההזדמנות לגיוס צפויה לקרות כבר ברבעון הנוכחי, השלישי של 2001".

אטיוניטי מעסיקה 180 עובדים בעולם, מתוכם 100 בישראל, וביניהם מנחם ברוק, שמונה לא מכבר כמנכ"ל אטיוניטי ישראל. "הפתרונות שאנחנו מציעים מאפשרים החזר מהיר להשקעת הלקוח בזכות האינטגרציה היעילה בין אפליקציות קיימות, ללא צורך בבנייה מחודשת של בסיסי נתונים", אומר ברוק, "ואנחנו אופטימיים מאוד לגבי השוק שבו אנחנו פועלים". לדבריו, מטרתה העיקרית של אטיוניטי בשלב הזה, היא להגדיל את נתח השוק שלה בתחום האינטגרציה ל-e-Business - שלפי הערכות IDC יגיע לכ-8.9 מיליארד דולר עד לשנת 2004.

לאטיוניטי שיתופי פעולה אסטרטגיים עם החברות BEA ו-Vitria, והיא מוכרת את מוצריה באמצעות מכירות ישירות, הסכמי OEM (כמו עם אורקל ), והסכמי הפצה (עם קומפאק, למשל).

ומה לגבי אופציות רכישת החברה על ידי אחת מהחברות הללו או אחרות, המתמחות בתחום ה-B2B? "יש לנו הזדמנות לצמוח כחברה עצמאית בשוק גדול אבל כמובן שהמחויבות שלנו לבעלי המניות היא לשקול הצעות שמופנות אלינו לרכישה. אנחנו לא מחפשים בשלב זה הזדמנויות להירכש", מסכם מקיי. "לעומת זאת, היינו שמחים לרכוש את BEA", אומר ביורק, סמנכ"ל התפעול.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully