וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האחים קרובינר דואגים לבעלי המניות

הארץ

31.8.2001 / 14:09

אלקטרוניקס ליין דיווחה על צמיחה של 44% בהכנסות הרבעון השני; הרווח הנקי הסתכם ב-5 מיליון שקל; המניה זינקה ב-50% בחודשיים

מאת אורי וינברגר

ביום שני יבקרו האחים דן וגד קרובינר מבעלי השליטה בחברת אלקטרוניקס ליין בפינלנד, במסגרת רוד שואו שעושה בורסת הנויר מרקט הגרמנית כדי לנסות ולשכנע חברות פיניות להנפיק את מניותיהן בבורסת גרמניה. הנהלת הבורסה הגרמנית בחרה בשתי חברות להצטרף אליה למסע השיווק בפינלנד, כשאחת מהן היא אלקטרוניקס ליין, חברה ישראלית הנסחרת בבורסה בתל אביב שמניותיה הונפקו בנויר מרקט לפני כשנה.

לגד קרובינר, שהוא מנכ"ל משותף באלקטרוניקס ליין ומחזיק בכ-40% ממניותיה ביחד עם אחיו דן ואביו אברהם, היה זה עיתוי מושלם להסביר מדוע בחרה הנהלת הבורסה הגרמנית דווקא באלקטרוניקס להצטרף אליה. שכן, אתמול פירסמה החברה את הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2001 , שמהם ניכר שיפור משמעותי כמעט בכל סעיפי הדו"ח. המכירות ברבעון צמחו בשיעור חד של 41% בהשוואה לרבעון המקביל והסתכמו בכ-39 מיליון שקל. במחצית הראשונה של 2001 הסתכמו הכנסות החברה ב-67.3 מיליון שקל, המשקפים צמיחה של 28% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2000.

אלקטרוניקס ליין עוסקת בפיתוח מוצרי אבטחה למגזר העסקי והביתי. לדיסקונט השקעות זו אולי גם הזדמנות להתגאות בהשקעה קטנה שביצעה לפני כמה שנים (דסק"ש מחזיקה ב-10% מאלקטרוניקס). שכן, אלקטרוניקס ליין - שזוהתה בשנים האחרונות עם הפסדים כבדים, משכורות גבוהות ששולמו לבעלי השליטה בה ומכוניות הפאר - תרמה את תרומתה הצנועה ברבעון החולף לענק מקבוצת אי.די.בי. התוצאות הטובות של החברה הזניקו את מניותיה בחודשיים האחרונים בכ-50% לשווי של כ-100 מיליון דולר.

מסתבר שהחוזים הרבים שעליהם חתמה אלקטרוניקס במחצית הראשונה של 2001 להספקת מוצריה במיליוני דולרים, הצטברו בסופו של דבר לשורת הכנסות הצומחת מזה כמה רבעונים, וכן לשורת רווח נאה.

אלקטרוניקס ליין הוקמה ב-82' כמפתחת מוקדים אלחוטיים לחברות ניטור ואבטחה. מוקדים אלה קולטים באמצעות אלחוט אותות שמשוגרים מלוח פיקוד ובקרה המותקן באזור מוגן. השלב השני בהתפתחות החברה היה כניסה לתחום של גילוי חדירה לעסקים ובתים באמצעות גלאי נפח. אלקטרוניקס מוכרת מיליון גלאים בשנה, המהווים כ-8% מהשוק העולמי. עם לקוחותיה נמנים Honeywell ו-Tyco.

השלב השלישי בהתפתחות החברה נבנה סביב מודל עסקי שהותאם לצורכי חברות הסלולר, הטלפוניה והחשמל, ונועד להוסיף על השירותים הסטנדרטיים. הבסיס לאסטרטגיה זו הוא מערכת ה-Wireless Home Networks, שפותחה על ידי החברה בהשקעה של 12 מיליון שקל. המערכת מאפשרת שליטה מרחוק ובקרה מלאה על הבית, על מכשירי החשמל באמצעות הטלפון הסלולרי, וכן אמורה לתת פתרון כולל של אבטחה וניטור.

ה-Wireless Home Networks מאפשרת לשלוט מכל מקום בעולם על פונקציות רבות בבית. אחד היתרונות הטכנולוגיים של המערכת, מסביר גד קרובינר, הוא פיתוח שבב ייחודי שמאפשר צריכת אנרגיה נמוכה עד כדי כך שסוללת ליתיום של 3 וולט מאפשרת פעולה של כמה שנים. כתוצאה מתכונה זו ניתן להתקין את המערכת ללא חיווט, דבר שמקטין את ההשקעה והזמן בהתקנה, ומאפשר צמיחה מהירה במספר ההתקנות בעלות סבירה. יתרון נוסף, אומר קרובינר, הוא קידוד מערכת התקשורת באמצעות 4 מיליארד קודים, כך שהמערכת השולטת בבית מרחוק מוגנת.

קרובינר מסביר מדוע מהווה המערכת המיוצרת על ידי אלקטרוניקס יתרון לחברה, לחברות הרוכשות את המערכת וללקוחותיהן: "חברות הטלפוניה והניטור מספקות את המערכת במחיר נמוך (או בחינם) בתמורה לחוזה ארוך טווח, בדרך כלל 3 שנים. אלקטרוניקס מוכרת את המערכת, וחברות הטלפוניה נועלות את הלקוח לתקופה ממשוכת של 3 שנים ומקבלות תשלום חודשי". "הלקוח", אומר קרובינר, "אינו נושא בתשלום ראשוני ומקבל מחברת הביטוח הנחה של 15% מפרמיית הביטוח של הבית כנגד התקנת המערכת, כך שגם חלקו בעסקה (התשלום החודשי) מכוסה חלקית על ידי צד שלישי".

הרווח הגולמי צמח ברבעון השני ב-38% והסתכם ב-14.8 מיליון שקל. למרות גידול חד של 39% בהוצאות מכירה, הנהלה וכלליות הצליחה אלקטרוניקס לשמור על שיעורי רווחיות תפעולית של 24%. הרווח התפעולי הסתכם ב-5.6 מיליון שקל. הרווח הנקי ברבעון השני הסתכם בכ-5 מיליון שקל, המשקף גידול של 33% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2000. במחצית השנה הראשונה גדלו רווחי החברה ב-4.4% ל-8.2 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully