וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תביעה ייצוגית כנגד בזק: גבתה מלקוחותיה תשלומי קישור מופרזים בגין שיחות לרשת פלאפון

אמיר הלמר

2.9.2001 / 13:28

התביעה, ע"ס כ-41 מיליון שקל, הוגשה ע"י רשות ההסתדרות לצרכנות, הטוענת כי בזק יצרה הסדר כובל עם חברת פלאפון בעניין הכספים שנגבו על ידה ביתר

רשות ההסתדרות לצרכנות ושני תובעים נוספים הגישו היום לביהמ"ש המחוזי בתל אביב תביעה כנגד חברת בזק בגין גביית תשלומי קישור שלא כדין בגין שיחות שביצעו לקוחותיה לרשת פלאפון.

הרשות, באמצעות עוה"ד רם גורודינסקי ונבות בר, מבקשת מביהמ"ש להכיר בתביעה בשם כ-3 מיליון לקוחות בזק, כייצוגית. סכום התביעה הייצוגית מוערך ע"י התובעים בכ-41 מיליון שקל.

התובעים טוענים כי פלאפון והחברות הסלולריות הפועלות עפ"י תנאי רישיון רט"ן, אינן זכאיות לגבות מאדם שאינו מנוי שלהן המתקשר למנוי של החברה כספים בגין השימוש שעושה אותו מנוי ברשת שלהן.

מאחר שכל חברה יכולה לגבות תשלום רק מלקוחותיה, טוענים התובעים, כי כל חברות הסלולר וכן בזק משמשות כספקיות שירותי גבייה עבור האחרות, בגין השימוש שעושים מנויי חברה אחת כאשר הם יוזמים שיחה למנויי חברה אחרת, בעבור השימוש ברשת של האחרת.

את התשלום הנגבה מהלקוח מעבירה החברה הגובה לחברה אשר ברשת שלה נעשה השימוש, והוא מכונה תשלום בעד "קישור גומלין".

התובעים טוענים כי בתקנות קישור גומלין נקבע כי מראשית חודש אוקטובר 2000 בזק תשלם לחברות הסלולר סך של 54 אגורות לדקה עבור שיחות שמקיימים מנויי בזק לרשת של החברות הללו.

מכאן טוענים התובעים כי לכאורה הסכום המקסימלי אותו היתה בזק רשאית לגבות מלקוחותיה בגין תשלום הקישור של שיחות של מנויה שהסתיימו ברשת פלאפון, הוא 54 אגורות לכל דקת שיחה.

עם זאת, התובעים טוענים כי למעשה, לאור הוראת מעבר שהיתה קיימת באותה עת וקבעה כי במידה וחיובי פלאפון בגין שיחה נכנסת ערב תחילתן היה בשיעור נמוך מהתשלום הקבוע בתקנות קישור גומלין, אז יהיה התשלום אותו רשאית בזק לגבות ממנויה בשיעור הנמוך שהיה קיים.

התובעים טוענים כי באותה תקופה, עת נכנסו התקנות לתוקפן, חייבה פלאפון את לקוחותיה לדקת זמן אוויר לפי שני תעריפים - תעריף שעת שיא ותעריף שעת שפל. בשעת השפל (שעות הלילה), טוענים התובעים כי פלאפון חייבה את לקוחותיה בסכום של 36 אגורות לדקה - סכום הנמוך מהקבוע בתקנות הקישור.

עם זאת, טוענים התובעים כי בזק, בחוסר תום לב, גבתה ממנויה סכום של 54 אגורות בעבור קישור לחברת פלאפון גם בעבור שיחות שנעשו בשעת השפל, ושבעבורן היה עליה לגבות סכום מקסימלי של 36 אגורות לדקה בלבד.

התובעים טוענים, כי המסקנה המתבקשת, לאור העובדה שפלאפון היא חברה בת של בזק, היא כי מנסיבות העניין עולה שבזק ופלאפון קשרו קשר ליצירת הסדר כובל במטרה לפגוע בציבור לקוחותיה של בזק ובכיסם.

התובעים מוסיפים כי הם יבקשו לזמן לעדות את בעלי התפקידים הבכירים בבזק ובענף התקשורת כדי להראות שבינה לבין פלאפון התקיים "דו שיח בענייני הכספים שנגבו ביתר מאת מנויי הנתבעת, תוך קשירת קשר ליצירת הסדר כובל שתוצאתו בפועל היתה פגיעה בקניינם של מנויי הנתבעת ובכיסם".

התובעים מבקשים מביהמ"ש לאשר את התביעה כייצוגית עפ"י חוק הגנת הצרכן, חוק ההגבלים העסקיים ותקנה 29 לתקנות סדר הדין האזרחי. תגובת בזק לבקשה טרם הוגשה. (א 2238/01)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully