וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אקסנט נגד דיגיטל אפליינס של לארי אליסון: תביעת אפליינס גרמה לנו נזק של 13 מ' ד' בהנפקה הפרטית

אמיר הלמר

2.9.2001 / 17:04

תובעת מאפליינס וממנהליה 10 מיליון שקל, בטענה שהתביעה שהגישה כנגדה בגין גניבת סודות מסחריים היא תביעת סרק

המאבק בין חברת אקסנט, שבבעלות ד"ר גיורא ירון, לבין חברת דיגיטל אפליינס (לשעבר אינסוף תוכנה מקבילית בע"מ), שבבעלותו ובשליטתו של איש העסקים לארי אליסון, מנכ"ל חברת התוכנה השנייה בגודלה בעולם - אורקל - נמשך.

היום היתה זו חברת אקסנט שהגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה כנגד דיגיטל אפליינס ונגד מנהליה יואב אבטליון, בני הלוי וסמדר שמחאי, בטענה כי תביעת האחרונה כנגדה בגין גזל סודותיה המסחריים היא תביעת סרק אשר גרמה לה נזקים כבדים.

הפסד של 13.05 מיליון דולר בהנפקה פרטית

"עניינה של תביעה זו בנזק כספי ממשי בסך 13.05 מיליון דולר, אותו גרמו הנתבעים לתובעות בתהליך גיוס הון בהנפקה פרטית, אשר הסתיים עובר להגשת כתב תביעה זה", כך טוענת אקסנט בכתב התביעה שהגישה היום. עם זאת, העמידה אקסנט את תביעתה על 10 מיליון שקל לצורכי אגרה.

כזכור, בחודש אפריל הגישה חברת הסטארט אפ הישראלית דיגיטל אפליינס תביעה, באמצעות משרד עו"ד ברקמן וקסלר סהר בלום, כנגד הסטארט אפ הישראלי אקסנט, בגין הפרת זכויות יוצרים בתוכנה, גניבת המצאה וגזל סודות מסחריים.

אפליינס טענה בכתב התביעה כי ניר פלג, מי שהיה סמנכ"ל הפיתוח שלה במשך מספר שנים והשתתף בפיתוח הטכנולוגיה של החברה (העוסקת בתחום ה-storage של מידע בנפח גבוה), עזב אותה ביולי 2000 ועבר לעבוד בחברת אקסנט, שם הוא משמש כנשיא.

אפליינס, שלטענתה חשדה בהעברת טכנולוגיה שלה מצידו של פלג לידי אקסנט, בדקה לטענתה את מחשבו האישי שנותר בחברה, ולאחר שפיענחה קבצים מוצפנים שהותיר פלג, התברר לה כי כחודשיים לפני עזיבתו את החברה כבר חתם על חוזה העסקה עם עובדים בחברת אקסאנט כמנכ"ל החברה. עוד טוענת אפליינס כי פלג העביר עימו מספר עובדי מפתח בחברה.

אפליינס ביקשה מביהמ"ש להוציא כנגד אקסנט צווי מניעה קבועים וכי ימנה לאקסנט כונס נכסים. בנוסף הגישה אפליינס תביעה בבית הדין לעבודה כנגד ניר פלג ועובדים נוספים שעברו לאקסנט.

במקביל, הגישה אקסנט באמצעות עו"ד אלי זוהר כתב הגנה בו היא דחתה את טענות אפליינס, וטענה כי בתביעתה נעשה שימוש ציני בהליכי משפט לשם סחיטת קניין רוחני, תוך פגיעה ביודעין ובמתכוון בעבודתה של אקסנט.

אקסנט אף ביקשה מביהמ"ש כי יורה לאפליינס להפקיד תיעוד של הקניין הרוחני שלה בבית המשפט וזאת בטענה כי בעקבות התביעה שהגישה, קיימת סבירות גבוהה ביותר שבית המשפט יידרש, בשלב כלשהו של הדיון, להשוואה בין הטכנולוגיה של השתיים. זאת, על מנת להסיק מן ההשוואה האמורה, האם אומנם מדובר בגזל של קניין רוחני שבוצע על ידי אקסא-נט או שמא גזל שבוצע על ידי אפליינס. אפליינס התנגדה לבקשתה של אקסנט להפקדת הטכנולוגיה.

אקסנט טוענת בתביעתה מהיום, כי התביעה שהגישה כנגדה אפליינס בעילת הגזל, מבוססת רובה ככולה על כתבה שפורסמה בגלובס בתוספת חשדות ורמזים כלפי עובדיה לשעבר העובדים כיום באקסנט.

כמו כן טוענת אקסנט, כי בידיה חוות דעת שנערכה על ידי מומחה בעל שם עולמי, ממנה עולה, כין השאר, כי הן תיאור הטכנולוגיה שמיוחסת לאקסנט המופיע בכתבה, והן תיאור הטכנולוגיה של אפליינס, מצויים בנחלת הכלל ואין בהם כל חידוש ולפיכך אין בכתבה אפילו ראשית ראיה לביסוס טענת הגזל של אפליינס.

לטענתה, התביעה הוגשה מתוך מניעים זרים כמכשיר לתחרות בלתי הוגנת בכוונה לגרום לה נזקים כבדים. בנוסף היא טוענת כי ניתן ללמוד על מניעיה הזרים של אפליינס מהתנהגותה מאז הגשת התביעה, כאשר היא עושה ככל הניתן על מנת לדחות את בירורה וזאת על אף נסיונותיה של אקסנט לזרז את בירורה ולהביאה לסיום מהיר.

אקסנט טוענת כי אפליינס סירבה למינויו של מומחה שיערוך השוואה בין הטכנולוגיה של שתי החברות ויכריע בעניין. כמו כן סירבה אפליינס לשחרר את עובדיה לשעבר שעברו לאקסנט מחובת הסודיות שלהם, דבר שהיה מאפשר לטענתה בירור האמת.

אקסנט מציינת את סירובה של אפליינס להפקיד את תיעוד הטכנולוגיה שלה בביהמ"ש וכן את הגשת התביעה כנגד עובדיה לשעבר בביה"ד לעבודה כפעולות המעידות בין השאר על ניסיונה של אפליינס לדחות את בירור התביעה.

אם לא די בכך, אקסנט טוענת כי אפליינס פנתה לאחרונה לאחד מעובדיה לשעבר, ואף נתבע על ידה בבית הדין לעבודה וניסתה לגייסו בחזרה לשורותיה תמורת מחיקת התביעה כנגדו.

התובעת מאשימה את מנהלה של אפליינס, יואב אבטליון, בהיותו "הכוח המניע מאחורי המעשים והמחדלים אשר כתב תביעה זה מוגש בגינם" וטוענת כי הוא ידע ויודע כי התביעה כנגד אקסנט הינה תביעת סרק.

לאור כל זאת טוענת אקסנט כי אפליינס הפרה את חובת תום הלב וכללי התחרות ההוגנת ועשתה שימוש לרעה בהליכי משפט. בנוסף גם פרסמה כנגדה לשון הרע והתערבה באופן בלתי הוגן בעסקיה.

לטענת אקסנט, כאמור, התביעה של אפליינס הוגשה כנגדה עת עמדה ערב גיוס הנפקת מניות פרטית בערכים גבוהים אשר היו, לטענתה, אמורים לגדול לאור התפתחויות חיוביות בחברה. אולם בעקבות התביעה ערכים אלו ירדו משמעותית ונגרם לה נזק ממשי של 13.05 מיליון דולר בגיוס שנסגר, וכן פגיעה במוניטין ובשמה הטוב. טרם הוגש כתב הגנה. (א 2242/01)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully