חברות הסלולר: נמנע הטבות ממנויים

בעקבות כוונת שר התקשורת לאסור על החתמת מנויים להתחייבות של שלוש שנים, מאיימות החברות להרע את תנאי ההתקשרות עימן

ערן גבאי
16/05/2007

תגובות קשות בחברות הסלולר לחשיפה של TheMarker בדבר כוונת שר התקשורת, אריאל אטיאס, לחייב את מפעילות הסלולר להימנע מהמשך החתמת המנויים על תוכניות התחייבות ל-36 חודשים. בכירים בתעשייה אומרים כי "הרעיון הזה לא עומד במבחן ההיגיון" ומאיימים כי "אם לא יתקיימו המבצעים האלה, יימנעו הטבות משמעותיות ממנויי הסלולר".

יתירה מכך, בחברות הסלולר מתכוונים להודיע לשר אטיאס כי קיימת תופעה בשוק ולפיה גופים שונים סוחרים במכשירי סלולר הנקנים מחברות הסלולר תוך סבסוד משמעותי במחירם. המכשירים נמכרים בעיקר בחו"ל במחירים גבוהים יותר, תוך גריפת רווח על חשבון חברות הסלולר. לדברי בכיר בשוק, התופעה עלולה להגיע לכדי 15% משוק המכשירים. לטענתו, רק יכולתן של החברות ליצור זיקה בין מכירת המכשיר המסובסד לבין הבטחת רמת שימוש מינימלית של כ-30 שקל מאותו מכשיר על פני תקופת התחייבות, יכולה למנוע את התופעה. בחברות הסלולר נוטים להאמין כי ישכנעו את השר אטיאס לסגת מהרפורמה המתוכננת.

השבוע דווח ב-TheMarker כי במשרד התקשורת מתכוונים להורות לחברות הסלולר על הפסקת הסכמי ההתחייבות ארוכי הטווח בענף כבר בשבועות הקרובים, עם גיבוש התאריך הסופי החדש ליישום תוכנית ניידות המספרים בענף.

האיסור: בעקבות תכנית ההתניידות

תוכנית ניידות המספרים מאפשרת מעבר של מנוי תקשורת למפעיל חדש מבלי לאבד את מספר הטלפון האישי שלו. התוכנית, שהיתה אמורה להיכנס לתוקפה כבר לפני כשנה, נדחתה בשל הפרה של כל חברות התקשורת את המועד שנקבע בחוק ליישומה. במשרד התקשורת סבורים כי אם לא יבטיחו שענף הסלולר לא יעשה עוד שימוש בתוכניות ההתחייבות לשלוש שנים, הרי שבכך יביאו במו ידם לכישלון תוכנית ניידות המספרים שאמורה לעורר מחדש את התחרות בשוק הסלולר.

כיום, כ-35% מההסכמים של חברות הסלולר עם מנוייהן מתבצעים תוך התחייבות מצד המנוי לפרק זמן של כשלוש שנים. לאחרונה, לקראת יישומה הצפוי של תוכנית ניידות המספרים ברבעון הרביעי של 2007, הגבירו חברות הסלולר את מאמצי השיווק שלהן בניסיון לקבע כמה שיותר מנויים בשורותיהן ולהקטין את הכדאיות של מנוי הסלולר לנטוש את החברות בעת שתיושם תוכנית ניידות המספרים.

על פי התוכנית, יוכל מנוי סלולר החל מסוף 2007 להחליף את חברת הסלולר שלו תוך שמירה על מספר הטלפון האישי שלו בתוך שלוש שעות בלבד. במשרד התקשורת רואים באימוץ התוכנית, גם אם באיחור, מהפכה של ממש שתוכל להגדיל את היקף נטישת המנויים בסלולר וליצור תחרות גדולה יותר מצד החברות על ליבו של המנוי.

כיום נאמד ההיקף השנתי של נטישת מנויי הסלולר בישראל ב-15%-14%, והערכה היא שהיקף זה צפוי לגדול עם יישום תוכנית ניידות המספרים בכ-5%-3% נוספים בשנה. כיום, כמחצית מסך הנוטשים עוזבים את חברת הסלולר באמצע תוכנית התחייבות לזמן ארוך. מי שמבקש כיום להשתחרר מתוכניות ההתחייבות לזמן ארוך עלול למצוא עצמו נושא לא פעם בתשלום קנס ובתשלום יתרת החיוב בגין המכשיר שקיבל במסגרת המבצע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully