וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברות הביטוח יחויבו להגדיל ההון העצמי

הארץ

3.9.2001 / 7:15

התקנות החדשות עשויות לגרום לכך שחברות הביטוח יידרשו להציג הון עצמי גבוה בכ-10% מההון שהן נדרשות להציג כיום; תוצאת השינוי - ירידה בתשואה על ההון של חברות הביטוח

מאת שלומי שפר

בפיקוח על הביטוח במשרד האוצר מנסחים בימים אלה תקנות חדשות שלפיהן, חברות הביטוח יידרשו להגדיל את ההון העצמי, כאשר תשונה השיטה של רישום ההוצאות בגין עמלות סוכני הביטוח המשולמות עבור ביטוחים כלליים, בעיקר עבור ביטוחי בריאות.

התקנות החדשות עשויות לגרום לכך שחברות הביטוח יידרשו להציג הון עצמי גבוה בכ-10% מההון שהן נדרשות להציג כיום.

תוצאת השינוי תהיה ירידה בתשואה על ההון של חברות הביטוח. העניין נמצא בימים אלה בדיונים המתקיימים בין הפיקוח על הביטוח לחברות הביטוח המתנגדות לשינוי.

עד היום שילמו חברות הביטוח לסוכני הביטוח את החלק הארי של העמלה בגין גיוס מבוטח חדש עם יצירת הפוליסה. לפי ההסדר הקיים, יצירת פוליסה חדשה היתה גורמת לחברות הביטוח הפסד בשנה הראשונה (או בשנים הראשונות) שבה הפוליסה היתה בתוקף, ורווחים גבוהים בשנים שלאחר מכן.

באחרונה תיקן האוצר את התקנות שלפיהן נערכים הדו"חות הכספיים של חברות הביטוח, וכעת ההוצאה בגין עמלות לסוכנים על ביטוחי חיים נפרשת לאורך חיי הפוליסה. כתוצאה מכך עשויות חברות הביטוח ליהנות בשנים הקרובות מרווחיות גבוהה על חשבון ירידה ברווחיותן בשנים הבאות.

באוצר חוששים כי חברות הביטוח ינצלו את הרווחיות החד-פעמית הצפויה - שהיא חשבונאית בלבד - כדי למשוך דיווידנדים. כדי למנוע את משיכת הדיווידנד האמורה, נערכים באוצר להגדיל את דרישות ההון שחברות הביטוח יידרשו להציג.

בחברות הביטוח אומרים כי עדיין לא הספיקו להיערך לשינוי דומה בתשלום עמלות סוכני הביטוח ולשינוי דומה בהון העצמי שנעשה באפריל 2001 בענף ביטוחי החיים, וכעת האוצר פועל לשנות בשנית את הדרישות מהן בנוגע להון העצמי; שינוי זה יחייב את חברות הביטוח, בפרט אלה שיהיו מעוניינות לחלק דיווידנד, לגייס הון עצמי נוסף.

באחרונה גייסו החברות מנורה והפניקס הישראלי כתבי התחייבות נדחים בסכום כולל של כ-210 מיליון שקל. הון המגויס באמצעות כתבי התחייבות מוכר כהון משני המהווה מרכיב בהון העצמי. הון ראשוני מורכב מקרנות ומעודפים. ההון המשני יכול להיות מורכב כולו מהון שגויס באמצעות כתבי התחייבות, אך הוא מוגבל בתקרה בגובה של 50% מההון הראשוני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully