וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרין - הרפתקת ההיי-טק עלולה לגבות מתשובה 140 מיליון שקל

הארץ

3.9.2001 / 8:37

מאת יורם גביזון

מדיניות ההשקעות של יצחק תשובה בשנים האחרונות היתה לבצע רכישות אגרסיוויות, מהירות וממונפות. שיטה זו הניבה שתי הצלחות גדולות: רכישת השליטה בדלק , וההימור על קידוחי הגז. בכל הקשור להשקעות ממונפות בעסקי הון סיכון - נראה שדרכו של תשובה לא צלחה.

חברת גרין שבשליטתו סיימה את הרבעון השני של 2001 בהפסד של 31 מיליון שקל בעקבות הפרשות לירידת ערך השקעותיה בהון סיכון, ובגין חלקה בתוצאותיהן של החברות הבנות מופת ואינוונטק .

גרין אינה שונה בכך מחברות בורסאיות רבות, שנאלצות להכיר בעובדה שרכשו מניות בחברות סטארט-אפ במחירים מנופחים, אלא שגרין, בניגוד לחברות אחרות, נקלעה לבעיות מיידיות ומהותיות בקשריה עם המערכת הבנקאית.

גרין אמורה לפרוע בתוך שבועיים איגרות חוב בסכום של 62 מיליון שקל, ועל פי הביאורים לדו"חות הכספיים שפירסמה אתמול יידרש יצחק תשובה להעמיד ביטחונות לבנק שילווה לה 30 מיליון שקל לצורך הפירעון. בנוסף לכך מתכוונת גרין לגייס הון מבעלי מניותיה, כך שלהערכתה יהיו בידיה מקורות מימון מספיקים לפירעון איגרות החוב.

חשיפתו האישית של תשובה לעסקיה הלאים של גרין עמוקה יותר מערבותו לפירעון אגרות החוב, ונראה שגרין עלולה לגרוע סכום לא זניח מהונו.

גרין התחייבה ללאומי, שהלווה לה 288 מיליון שקל, כי אם היחס בין שווי המניות שנרכשו באמצעות ההלוואה, והופקדו כביטחון להלוואה, לבין יתרת ההלוואה יהיה קטן מ-1.43 יוכל הבנק להעמיד את יתרת ההלוואה לפירעון, ועם זאת נקבע, שכל עוד היחס יעלה על 1.25, לא תהיה לבנק עילה להעמיד את יתרת ההלוואה לפירעון.

התמוטטות המניות בסקטור ההיי-טק הביאה את גרין והבנקאי שלה לדיון מחודש בטיב הביטחונות. גרין הגיעה בינואר 2001 להסדר שלפיו הבנק לא יממש את זכויותיו במשך שנה, ולא יעמיד את ההלוואה לפירעון מיידי. יו"ר ומנכ"ל גרין הוא יהושע מאור, שאמר כי לא ישתתף בדיונים עם לאומי. גליה מאור, אשתו, היא מנכ"ל בנק לאומי.

אחד הדברים המייחדים את תשובה היא נכונותו להשקיע מכיסו כדי למנוע את נפילתה של גרין. זאת בניגוד לחברות כמו כור, למשל, שלא סייעה לחברת מפעלי פלדה בדרכה לכונס מפעיל, וכלל תעשיות, שלא מיהרה להיחלץ לעזרתה של גבור סברינה.

יצחק תשובה מצידו נתן ערבות לבנק להבטחת ההפרש בין שווי המניות שנרכשו על ידי גרין לבין יתרת ההלוואה. ההסדר קבע כי אם במהלך תקופת ההסדר יפחת שווי המניות שהופקדו מ-200 מיליון שקל וגרין לא תפקיד ניירות ערך נוספים או בטוחות אחרות, יתן הבנק ארכה של שבוע שבו לא יפעל למימוש הערבות, ושני הצדדים יתכנסו כדי לדון מחדש בתוקפן של ההסכמות.

במועד חתימת הדו"חות, כלומר ביום חמישי האחרון, היה שווי ניירות הערך נמוך מ-200 מיליון שקל, כלומר היחס בין שווי ניירות הערך שהפקידה החברה בבנק לאומי לבין יתרת ההלוואות שמימנו את רכישתם נפל ל-0.7 וגרין מנהלת מגעים להסדרמחודש של פירעון ההתחייבויות לבנק.

סבך היחסים בין יצחק תשובה לקבוצת לאומי נוגע גם לעסקה שבמסגרתה רכשה לאומי ושות' מיצחק תשובה 511 אלף מניות גרין במחיר של 83 שקל למניה. לאומי ושות' קיבלה מתשובה אופציית מכר על 311 אלף מניות במחיר הרכישה. שוויין של מניות אלו כיום הוא 1.9 מיליון שקל, ואם תממש לאומי ושות' את האופציה, יפסיד תשובה עוד 24 מיליון שקל.

סיכום התחייבויותיו של תשובה בגין השקעתו בגרין, כולל הערבות למימון פירעון האג"ח, מימוש ערבותו לפער שבין שווי ניירות הערך ליתרת ההלוואה ומימוש אופציית המכר של לאומי ושות', עלול להגיע ל-142 מיליון שקל.

מאזנה המאוחד של גרין מצביע לכאורה על נזילות טובה, ואולם זו נובעת מאיחוד המאזן של החברה הבת מופת (51%) כשנזילותה של גרין עצמה נמוכה הרבה יותר.

גרין ביצעה הפרשות לירידת ערך בסכום של 13.5 מיליון שקל ברבעון השני של 2001, בעיקר בגין השקעתה בחברת סנקטום (12.7 מיליון שקל). השקעות אחרות שערכן ירד במחצית הראשונה של 2001 היו המודינמיקס (3.6 מיליון שקל), וחברת ויקון (6.3 מיליון שקל).

חלקה של גרין בהפסדי החברות הכלולות צמח ל-30 מיליון שקל ברבעון השני של 2001. ההפסד הגבוה נובע מחלקה של החברה בהפסדי החברה המוחזקת אינוונטק (26 מיליון שקל) כולל מחיקת עודף עלות לא מיוחס בסכום של 22 מיליון שקל, ומחלקה בהפסדי חברת אאורה (2.8 מיליון שקל).

גרין זקפה הכנסות של 14 מיליון שקל ברבעון השני של 2001, בהשוואה להכנסות של 72 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2000 ו-33 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2001. עיקר ההכנסות נבעו ממימוש של מניות חברת פריסייס על ידי החברה המאוחדת מופת, וירידת ההכנסות ממקור זה משקפת את הירידה הנמשכת ברמת הפעילות והמחירים בשוק המניות ובסקטור ההיי-טק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully