וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גורם בקבוצת זאבי: "בינתיים לא נערים קשיים בגיוס של בזק לטובת ההפרשה לעובדים בעקבות הירידה במחיר המניה"

ערן גבאי

3.9.2001 / 12:47

תנאי בהסכם בין המדינה לקבוצת זאבי: מחיר המניה לא יירד מ-6 ש'; נשואה זנקס: מחיר נמוך עלול להוביל לגישוש לפתיחת הסכם הפרישה עם העובדים; המניה יורדת כעת ל-5.86 ש'

"לא נערים קשיים בגיוס ההון של בזק בעקבות הירידה במחיר המניה לפחות מ-6 שקלים", כך אומר גורם בקבוצת זאבי, המחזיקה בכ-18.5% ממניות בזק. עוד אומר אותו גורם כי "הקבוצה לא רואה כרגע כל בעיה במחיר המניה הנוכחי".

כזכור, בזק תצטרך לבצע הנפקה בבורסה בהיקף של כ-6%-7% משווי החברה - מעל ל-800 מיליון שקל - במטרה להבטיח את הסכם הפרישה שנחתם עם העובדים בסוף 2000.

על פי ההסכם בין המדינה לקבוצת זאבי, קודם שתבוצע ההנפקה המדינה תהיה חייבת בפרסום מודעת המכירה, ומחיר המניה חייב שלא לרדת מתחת לרף של 6 שקלים.

בינתיים מניית בזק ממשיכה לרדת, ולאחר שירדה אתמול בעוד 0.2% למחיר של 5.94 שקלים, ממשיכה כעת המניה לרדת בעוד 1.3% ל-5.86 שקלים, כשהיא מושפעת מהדו"ח שהעניק לה בית ההשקעות נשואה זנקס, ובו הוא חוזה כי הרווח השנתי של בזק ב-2001 יסתכם ב-247.7 מיליון שקל.

אנליסטים בשוק מעריכים כי מצב השוק, המצב הבטחוני ודו"חות הרבעון השני לא יובילו לשיפור במחיר המניה בטווח הקצר. יש גורמים בשוק המעריכים כי רק תפנית משמעותית וחיצונית לחברה שתלהיב מחדש את השוק, דוגמת שיפור בנאסד"ק או התקדמות מסוימת במהלכי המו"מ מול הפלשתינאים, תסייע למניית בזק לחזור לטווחים הגבוהים מ-6 שקלים בטווח הקצר.

מבחינת קבוצת זאבי, ההשלכות של ההפרשה לטובת העובדים בתנאים הנוכחיים הן אדירות בעיקר במונחי ריבית. הקבוצה קנתה את חלקה בחברה על פי מחיר דאז בשיקלול ריביות והצמדה, הנאמד בכ-6.3 שקלים למניה. משמעות ההפרשה היום, שתשמש להסדר הפיטורים של עוד 1,400 עובדים, היא הגדלת הדילול של הקבוצה בהחזקות בזק.

נעלם נוסף הוא האם המדינה אכן תפרסם את מודעת המכירה של גרעין השליטה בבזק, הגם שאין קונים בנמצא כרגע. המדינה תיאלץ להתמודד עם ההערכה שפרסום מכרז כעת, שלא יימצאו לו דורשים, עלול לפגוע בתדמיתה של בזק ובמדיניות ההפרטה לטווח ארוך.

חיים ישראל, אנליסט התקשורת של נשואה זנקס, סבור כי הנפקה של כ-6% תלחץ מטה את מחיר המניה, והוא מתקשה להאמין שמחיר המניה לא יהווה פקטור מכריע בהחלטת קבוצת זאבי אם להיעתר לביצוע ההנפקה.

לדעת ישראל, למעשה ייתכן שאנחנו בפני גלגל קסמים, בו מחיר נמוך ייצור לחץ על בעלי המניות שלא מעוניינים בדילול החזקתם, וייתכן שמסלול זה יוביל לגישוש מול ועד העובדים של בזק במטרה לבחון את פתיחת הסכם הפרישה עמם.

יש לזכור בהקשר זה שרק כ-10% מההחזקה של קבוצת זאבי בבזק מומן מההון העצמי של הקבוצה, השאר למעשה ממונף על ידי הבנקים.

בעבר נוהל המו"מ בין קבוצת זאבי למדינה בנושא ההפרשה לעובדים על פי מחיר מניה של 6.5 שקלים, אך לבסוף הסכימו הצדדים על מחיר מניה שלא יירד מ-6 שקלים. היום, לכל העוסקים בהפרטת בזק נותר רק להצטער על כך שלא זירזו את הליך ההפרטה של החברה כשהמניה נסחרה בטווחים של 6.5 שקלים.

להערכת נשואה זנקס, לוח הזמנים של ההנפקה יישבר והמדינה לא תצליח לעמוד ביעד של פברואר. כעת מעריכים בנשואה כי הרבה יותר ריאלי לדבר על מאי 2002.

לשאלה האם קבוצת זאבי בדרך החוצה מבזק, אומר אותו גורם בקבוצת זאבי כי "בקבוצה מחכים לראות את התוצאות שבתהליך הפרטת החברה, ושנשאר רק להצטער על כך שההפרטה לא הסתיימה לפני שנים".

מוועד העובדים של בזק נמסר כי "לא נוותר על אגורה. אי אפשר לפתוח את ההסכם עם העובדים וזה קו אדום מבחינתנו. הסכמתנו להתחלת התחרות הושתתה על הסכם הפרישה שנחתם. העובדים בלאו הכי קיבלו זכויות מינימליות שהיוו ברירת מחדל מבחינתנו.

"מצידנו, שהמדינה תיתן ערבות לקיום ההסכם. אם האיתנות הפיננסית של בזק נפגעת על המדינה לדאוג לכך ולהעניק הטבה לחברה או לעכב את ההפרשה ואת התחרות, אך בוודאי שהדבר לא צריך לקרות על גב העובדים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully