וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארקיע תפטר כ-50% מטייסי מצבת התעופה הפנים ארצית שלה לאחר עונת החגים

הארץ

3.9.2001 / 9:30

מדובר ב-34 טייסים המשרתים בקווים הפנים ארציים; אתמול קיימו ראשי ארקיע שיחות עם ועד הטייסים, בניסיון להפחית את מספר המפוטרים

מאת זוהר בלומנקרנץ

חברת התעופה ארקיע תפטר 34 טייסים המשרתים בקווים הפנים ארציים מיד לאחר עונת החגים באמצע אוקטובר. מדובר בכ-50% ממצבת טייסי התעופה הפנים ארצית בחברה. אתמול קיימו ראשי ארקיע שיחות בעניין עם ועד הטייסים, בניסיון להפחית את מספר המפוטרים ולמזער את הפגיעה בפעילות בחברה. עם הטייסים שיפוטרו נמנים טייסים שהועברו באחרונה מצי המטוסים הבינלאומי לטיסות הפנים ארציות - בעקבות הירידה בתנועת התיירים מחו"ל.

בשיחות בין ראשי החברה לוועד דרשו הטייסים כי צעדי ההתייעלות ייעשו על פי הכללים הנהוגים בחברות תעופה אחרות. למשל, שפיטורי הצמצום ייעשו על פי סדר בכירויות (סניוריטי), ובהיקף שלא יעמיס יתר על המידה על הטייסים שייוותרו בחברה. הטייסים מתנגדים לכך שמספר הטייסים המפוטרים יהיה גבוה, ושכתוצאה מכך עומס רב יוטל על הטייסים שימשיכו בעבודתם.

ועד הטייסים דורש שאם תחול התאוששות בענף ויהיה גידול בתנועת המטוסים, המפוטרים יוחזרו לעבודתם לפי סדר הבכירויות.

סגירת משרדים בחו"ל

מנכ"ל ארקיע, ישראל בורוביץ', אמר אתמול ל"הארץ" כי פיטורי הטייסים הם חלק מתוכנית התאמה רחבת היקף של החברה, שכוללת פיטורי צמצום של כ-150 עובדים. בנוסף ייסגרו משרדים בישראל ובחו"ל ויצומצם צי המטוסים.

"החל מ-15 באוקטובר צפויה על פי התחזית שלנו ירידה דרסטית במספר הנוסעים לישראל וממנה. תנועת הנוסעים מבוססת היום בעיקר על ישראלים. תנועה זו תיפסק החל מהשבת שאחרי חול המועד סוכות. חברות תעופה ישראליות כמו ארקיע, המבוססת על תנועת נופש ופנאי של הישראלים ייפגעו במיוחד. באל על לעומת זאת, יש גם תנועה של אנשי עסקים. לפיכך החלטנו להתאים את פעילות החברה למצב החדש והכנו תוכנית עבודה כוללת", הסביר בורוביץ'.

לדבריו, כבר בספטמבר 2000 החלה החברה בצעדי היערכות למצב, וצימצמה את מצבת כוח האדם שלה. במסגרת זאת פוטרו רק כמה טייסים, וזאת מתוך צפייה שתחול התאוששות בשוק הנסיעות. ואולם המצב לא השתפר, וכעת יש צורך לפטר יותר טייסים.

הכנסות כנפיים , החברה האם של ארקיע, בתחום התעופה, התיירות והשירותים הנלווים, ירדו ברבעון השני של 2001 ב-25% לעומת הרבעון המקביל ב-2000, ל-168 מיליון שקל. הנזק העיקרי נגרם בתעופה ובתיירות הבינלאומיות, בהן נרשמה ירידה בהכנסות של 33% ברבעון השני של 2001 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2000, ל-86 מיליון שקל. הירידה בכנפיים נובעת מירידה של 50% בהכנסות ארקיע מטיסות שכר בינלאומיות, וזאת בשל מכירת שני מטוסי בואינג 757-300 לתעשייה האווירית, החכרת מטוס בואינג 757-300 לאל על והחכרת מטוס בואינג 757-200 לחברה ספרדית.

בנוסף ירדו ב-17% הכנסות כנפיים מתעופה ומתיירות פנים ארציות, ל-64 מיליון שקל ברבעון השני של 2001, וזאת בשל הפסקת מכירת שירותי נופש בירדן ובסיני, ובשל ירידה של 8% בטיסות הפנים של ישראלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully