וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליין בממשלה: גירעון של 2.4% יביא לריבית שנתית של 750 מיליון שקל

הארץ

4.9.2001 / 8:15

מאת מוטי בסוק

כל גירעון של 1% בתוצר בתנאי הריבית של היום, משמעותו ריבית שנתית של כ-300 מיליון שקל - כך הזהיר שלשום נגיד בנק ישראל, דוד קליין, בישיבת הממשלה; לדבריו, גירעון של 2.4% מהתוצר בתקציב 2002, כפי שאישרה שלשום הממשלה, יחייב את המדינה בריבית שנתית של כ-750 מיליון שקל. בישיבה שלשום הציע הנגיד לקבוע את יעד הגירעון על 2% מהתוצר, אך הצעתו והצעות שרים לקבוע את יעד הגירעון על 3%, נדחו על הסף.

לדברי הנגיד, כבר ב-2001 משלמת הממשלה ריבית של 30 מיליארד שקל, בגין חובות עבר. סכום זה ממומן מתקבולי המסים ונגרע, בין השאר, מתקציבי החינוך, הביטחון, הבריאות והרווחה. תקציב הריבית ב-2001 הוא בסדר גודל של תקציב הביטחון, ללא היבוא הביטחוני. תקציב זה גדול מתקציב החינוך ומהיקף ההשקעות של הממשלה.

הנגיד אמר כי הגירעון המוגדל "בא על רקע החריגה הצפויה מהגירעון המתוכנן ל-2001, והוא מבוסס על ההערכה כי המשק יצמח ב-2002 ב-4%. מדובר בהערכה שנראית מוטה כלפי מעלה. לכן הסבירות כי שיעור הגירעון ב-2002 יהיה נמוך משיעור הגירעון החריג השנה (2.5%-2.75%, מ"ב) נראית קטנה".

קליין הוסיף, כי "לא מדובר בשנה אחת של עלייה חריגה בגירעון, בשל סיבות בלתי צפויות, אלא מדובר בשנה נוספת שבה תהיה חריגה מהתוואי היורד, הפעם בצורה מתוכננת". לדבריו, מקורו של שיעור הגירעון הגבוה בישראל, הוא בהוצאות הממשלה, שהן הגבוהות בעולם.

לדבריו, הוצאות הממשלה עשויות לרשום עלייה ריאלית של כ-6%, קצב כפול מהעלייה המתוכננת של ל-2001 (2.75%). קליין אמר כי על בסיס גבוה זה מוצע עתה לממשלה לאשר עלייה ריאלית נוספת ב-2002, העשויה לעורר בציבור הרגשה שהמשמעת הפיסקלית מתרופפת. אם הרגשה זו תתבסס, יהיו לה השלכות על השווקים הפיננסיים.

הנגיד הזהיר את השרים, כי העלייה בהוצאות ובגירעון הממשלה תוביל לעלייה בגירעון במאזן התשלומים וללחצים אינפלציוניים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully