וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כסף זה ליגה אחרת

הארץ

4.9.2001 / 11:40

למרות איסור מפורש בחוק, ערוץ הספורט מפרסם באגרסיוויות חברות מסחריות

מאת גואל פינטו

למרות איסור מפורש בחוק, ערוץ הספורט מפרסם באגרסיוויות חברות מסחריות, ואף מסרב לדווח על התקשרויותיו העסקיות. במועצת הכבלים והלוויין מנסים לפעול לתיקון המצב, אך חוששים לעתיד ענפי הספורט הקטנים

פרסומת בשידורי ערוץ הספורט. הערוץ השקיע בהפקות מקור רק כעשירית מהסכום שהועבר לו לצורך כך איגוד הכדורעף, איגוד הכדורמים וגופים האחראים לענפי ספורט נוספים פנו באחרונה למועצת הכבלים והלוויין בבקשה לאפשר לערוץ הספורט, ערוץ 5, לשדר פרסומות. אבל מתברר שזאת בקשה מיותרת. למרות האיסור הברור בחוק התקשורת (חוק הבזק ושידורים), הערוץ כבר עושה זאת באין מפריע.

תחת הכותרת "קידום הספורט בישראל" ערוץ הספורט מקדם כיום חברות מסחריות כמו פלאפון (נותנת החסות לליגת הכדורגל), אורנג' (נותנת החסות לליגת הכדורסל) ומי עדן (נותנת החסות לליגת הכדורעף). בימים שבהם מתקיימים משחקי הליגה נחשפים הצופים עשרות פעמים לסמלים המסחריים של נותנות החסות - לא רק על חולצות הספורטאים ובלוחות פרסום מסביב למגרש, אלא גם בקדימונים ובגוף השידור עצמו - והערוץ עושה שימוש נרחב בגופנים ובצבעים המזוהים אתן. בקדימונים המלווים את ליגת אורנג', למשל, נשמע קריין האומר "ליגת אורנג', כפי שמעולם לא שמעתם" - אף על פי שהמשחק משודר בטלוויזיה.

בסעיף 6 כ"ד לחוק הבזק נכתב במפורש: "בעל רשיון לשידורי כבלים לא יכלול פרסומת בשידוריו". ואולם בהסכם שנחתם באפריל 1997 בין יו"ר מועצת הכבלים והלוויין לשעבר, מיכל רפאלי-כדורי, לבין נציגי ערוץ הספורט, הותר לערוץ לשדר שמות או סמלים של גופים מסחריים נותני חסות. האישור, שהוגדר על ידי המועצה "רע הכרחי", הוענק לאחר שחבריה השתכנעו שמצב ערוץ הספורט הוא ייחודי - חברות מסחריות מעורבות כמעט בכל היבט של הספורט המאורגן, ההתקשרויות של גופי הספורט עמן כוללות הבטחה שהגורמים המשדרים את המשחקים יפרסמו את השם והלוגו שלהן, וחשיבות החסויות המסחריות לעצם קיומם של ענפי ספורט לא פופולריים היא גדולה. ואולם מאז ההחלטה התרחבה הפרצה הקטנה הזאת בחוק לממדים חריגים, גם לדעת המועצה.

מועצת הכבלים החרישה

בחמש השנים האחרונות מפעילה את ערוץ הספורט חברת ג'יי-סי-אס ספורט בע"מ (בשביל חברות הכבלים תבל, מת"ב וערוצי זהב). במשך ארבע שנים פעל הערוץ באין מפריע, עד שלפני כשנה הוחלט במועצת הכבלים והלוויין להקים אגף פיקוח ובקרה, שיבדוק את עמידת ערוצי הכבלים בכללים הקבועים בחוק. האגף ביצע בדיקה מקיפה ובסופה הודיע ראשו, שי בלום, כי הערוץ משדר פרסומות בניגוד לחוק. ביולי האחרון שלחה יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, דורית ענבר, מכתב רשמי לשלושת מנכ"לי חברות הכבלים ודרשה מהם לפעול לתיקון המצב.

בעקבות ההתראות שלחו שלוש חברות הכבלים מכתב למנהלי ערוץ הספורט - יו"ר הדירקטוריון יאיר דר והמנכ"ל מיילן טנזר. "לצערנו, זו תקופה ארוכה שערוץ הספורט אינו מקיים את הוראת הדין ואת החלטות המועצה ומפר את התחייבויותיו כלפי חברות הכבלים", כתבו, "מדובר בהפרות החורגות בהיקפן ובחומרתן מאלה שאירעו בשנים עברו". לסיכום הם אף איימו, כי "בעקבות התנהלות הדברים, שאנו רואים אותה בחומרה רבה, ברצוננו להודיעכם בזה שאם לא תשנו את דרך פעולתכם ולא תפעלו לאלתר לתיקון ההפרות, ייאלצו חברות הכבלים לשקול את החלפת מפיק הערוץ, כפי שנעשה הדבר בנוגע למפיק ערוצים 6 ו-8".

בתשובה לשאלה, מדוע פעלה מועצת הכבלים והלוויין רק עכשיו, אומר יורם מוקדי, ראש מינהלת הסדרת השידורים לציבור במועצה: "אילו עמד ערוץ הספורט בסיכומים שנקבעו עם יו"ר המועצה הקודמת, ספק אם היינו טוענים לחוסר עמידה בכללים". לדבריו, בהסכם שנחתם ב-1997 הוחלט שמותר להראות לוגו של חברות המעניקות חסות, "אבל בוודאי לא התכוונו למה שקורה היום על המסך".

מפיקי ערוץ הספורט דוחים בתוקף את הטענות. במכתב תשובה לחברות הכבלים הם מדגישים כי כל הנעשה היום על המסך הוא פרשנות חוקית למה שאושר בעבר על ידי המועצה. "ערוץ הספורט פועל במסגרת ההבנות עם המועצה, כפי שהוא מבין אותן", כתבו, "זה כארבע שנים משודרים משדרים, פתיחים, קדימונים ורצועות מידע הדומים לאלה שהמועצה מתלוננת עליהם עתה". במכתב אף מביעים מפיקי הערוץ תהייה אם המועצה שינתה את מדיניותה, או שמא רק "הפרופורציות החזותיות" של הצגת השמות והסמלים של נותני החסות אינן מקובלות עליה.

במועצת הכבלים והלוויין מודעים לכך שחלק גדול מהבעיה נוצר בשל שתיקתה בשנים האחרונות. החשש העיקרי כעת הוא שאם החוק הנוקשה ייאכף, נותני החסות יברחו מענפי הספורט האטרקטיוויים פחות, כמו כדורעף, כדורמים, ג'ודו וכדוריד, שעיקר מימונם בא מחסויות.

ההסכמים נותרו חסויים

עד כה סירב ערוץ הספורט לבקשות חוזרות ונשנות, לרבות בקשות של מועצת הכבלים והלוויין, לחשוף את פרטי ההתקשרויות העסקיות שלו עם נותני החסויות, או אף למסור אם הוא מקבל תמורה כלשהי לפרסום. גם נותנות החסות עצמן סירבו לעשות זאת.

"יש לי הסכם חסות עם מי עדן והסכם עם ערוץ הספורט לשידור בלעדי של משחקי הליגה", אומר קובי סולומון, מנכ"ל איגוד הכדורעף, "אבל החלטת מועצת הכבלים מעמידה בספק את הקשרים שלי עם מי עדן, ואני אפילו עלול להיתבע על ידם על הפרת חוזה. עלות שידור המשחקים היא 240 אלף דולר לעונה - 27 שידורים ישירים של שעתיים, שמשודרים בשידור חוזר שלוש פעמים נוספות - אני משלם 20% וערוץ הספורט את כל השאר". כך, ערוץ הספורט מרוויח שעות שידור רבות ואף מקבל בעבורן כסף, והחברות מרוויחות פרסומת. חברת מי עדן מסרה בתגובה כי רק כשתתקבל הכרעה בעניין הפרסומות, היא תחליט אם להמשיך ולהעניק את חסותה לליגה.

"ערוץ הספורט הגיש ערער על ההחלטה שלנו, ואנחנו נדון בו בשבועות הקרובים", אומר מוקדי ממועצת הכבלים והלוויין, "עם זאת, גם אנחנו בוחנים את המדיניות שלנו. נצטרך להגיע למצב שבו אסור לפרסם פרסומות, אבל נצטרך גם לא להעמיד את גופי הספורט במצב אבסורדי, שבו נוריד חולצות של שחקני הכדורסל רק כי יש עליהן לוגו".

מלבד סוגיית הפרסומות, ערוץ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully