וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוסי רוזן: "המחיר שקיבלנו במכרז ההתפלה הוא טוב, וחבל שלקח כל כך הרבה זמן עד שנבחר זוכה"

שלומי גולובינסקי

4.9.2001 / 18:09

יו"ר כימיקלים לישראל: אני קורא לממשלה להכפיל את יכולת הייצור של המתקן באשקלון, כיוון שהממשלה זקוקה ל-200 מיליון מ"ק בשנה

לפני שנה בדיוק זה נראה כמהלך קצת בלתי מובן. קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה רכשה 50% ממניות איי.די.אי טכנולוגיות מידי קונצרן כי"ל ב-18 מיליון דולר, בעסקה שבוצעה לפי שווי של 36 מיליון דולר לאיי.די.אי, ללא נכסי הנדל"ן שלה.

לאט לאט החלה התמונה להתבהר. התברר כי איי.די.אי מעורבת בפרויקטים ענקיים ברחבי העולם. דוגמה טובה לכך סיפקה החברה בחודש יולי האחרון. איי.די.אי זכתה, ביחד עם אחרים, במכרז להקמת מתקן להתפלת מים במחוז סונרה שבצפון מקסיקו. חלקה של איי.די.אי במכרז עומד על 20%, והיא שותפה בו יחד עם חברת חשמל ספרדית (60%) וחברת בנייה ספרדית (20%).

המתקן שתקים איי.די.אי במקסיקו יספק 50-80 מיליון מ"ק לשנה, במחיר של 85 סנט למ"ק מים, כלומר ההכנסות השנתיות צפויות להסתכם בכ-42-68 מיליון דולר.

אתמול היה יום חג נוסף לאיי.די.אי. קונסורציום בו שותפה איי.די.אי זכה במכרז שפירסמה ממשלת ישראל בדבר התקנה והפעלה (בשיטת BOT) של מתקן התפלה של מי ים באשקלון. מדובר במתקן ההתפלה הגדול בישראל שיוקם בהשקעה של 150 מיליון דולר. מדובר במתקן בעל יכולת התפלת מים בכמות של 50 מיליון מ"ק לשנה למשך כ-25 שנה.

הקבוצה שבמסגרתה זכתה איי.די.אי במכרז כוללת גם את חברת VIVENDI WATER הצרפתית וחברת דנקנר אלרן תשתיות. חלקה של איי.די.אי בקבוצה הוא 50% וחלקן של שתי החברות האחרות - 25% כל אחת. היום התברר עוד, כי המחיר אותו הציעה איי.די.אי במכרז - 52.5 סנט למ"ק, נחשב למחיר הזול בעולם למים מותפלים.

"מדינת ישראל צריכה להתברך בזה שאחרי כל כך הרבה זמן מתחילים לבנות את מתקן ההתפלה", אומר ל-TheMarker.com יוסי רוזן, יו"ר כימיקלים לישראל.

המחיר אותו הציעה איי.די.אי במכרז, 52.5 סנט למ"ק, לא נמוך מדי?

"הצענו מחיר שמבחינתנו הוא מחיר בעל בסיס כלכלי. אם אינני טועה, הקבוצה שהיתה הבאה אחרינו בתור הציעה 55 סנט למ"ק".

במקסיקו דרשתם וגם קיבלתם 85 סנט למ"ק.

"כל מקום תלוי בנסיבות שלו. זה תלוי באורך התקופה, בתנאי המימון, בתנאי העבודה ובתנאי המים. גם במתקן שאנו בונים בקפריסין אנו מקבלים 80 סנט למ"ק, אבל שם המכרז הוא ל-10 שנים, ואילו כאן ל-25 שנה. אנחנו חושבים שהמחיר הוא טוב, וחבל שלקח כל כך הרבה זמן עד שנבחר זוכה במכרז. אני רוצה לקוות שמעכשיו לא יהיו יותר עיכובים בירוקרטיים, כמו למשל באספקת הקרקע לבניית המתקן".

כמה זמן ייקח לכם להקים את המתקן באשקלון?

"אנחנו מסוגלים לבנות אותו בתוך כ-18 חודש. ברגע שהמכרז הזה יצא לדרך, אין שום סיבה שלא לזרז את שאר המכרזים, שמתייחסים לבניית מתקני התפלה בהיקף של 150-200 מיליון מ"ק לשנה".

אבל למרות שהמכרז הראשון כבר יצא לדרך, רוזן סבור כי לא די בכך.

"אני הבנתי מהחלטות שונות ומפרסומים שונים, כי כמות המים המינימלית הדרושה לממשלה עומדת על 200 מיליון מ"ק לשנה. אם אני הייתי הממשלה, הייתי מגדיל את המתקן באשקלון ל-100 מיליון מ"ק לשנה, ואפשר לעשות את זה, כי המתקן בנוי מיחידות מודולריות. אפשר. במהירות יחסית. להגיע למצב בו יותפלו בישראל 200 מיליון מ"ק בשנה".

אתם מתמודדים במכרזים נוספים?

"בארץ, הקונסורציום שלנו מתמודד גם במכרז שפורסם להקמת מתקני התפלה באשדוד, בהיקף של כ-45 מיליון מ"ק לשנה. בחו"ל אנחנו מתמודדים במכרז בסינגפור, ואפשר בעצם להגיד שאנחנו מתמודדים בכל מכרז התפלה גדול בעולם".

בדיעבד, לאחר ההצלחה בשנה האחרונה, המחיר בו נמכרו מחצית ממניות איי.די.אי ליצחק תשובה לא היה נמוך מדי?

"לא. נוהל מו"מ בין הקונה למוכר, והגענו למחיר שאני חושב שהוא מחיר ראוי. אני שמח בשביל הקונה בעבור הזכייה הגדולה שלנו אתמול. היו לנו שיקולים שעל פיהם החלטנו לצרף שותף נוסף לאיי.די.אי. מדובר בחברה שעובדת בשיטת BOT, ולכן היא צורכת השקעות גדולות. המכירה נעשתה משיקול אסטרטגי.

"אל תשכח, שהנדל"ן של איי.די.אי לא נכלל בעסקה, ומכרנו אותו באופן עצמאי ב-17 מיליון דולר".

מה המחזור הכספי של איי.די.אי?

"השנה יעמוד המחזור על כ-50 מיליון דולר, מעבר לכך אני לא רוצה לפרט, משום שמדובר בחברה פרטית. אבל ברגע שהפרויקטים בקפריסין ובישראל יעבדו במלוא הקצב, המחזור יגדל".

איך ימומן הפרויקט באשקלון?

"את המימון לפרויקט יספק קונסורציום של בנקים ישראליים. לכל פרויקט שאנחנו זוכים בו אנחנו מארגנים קונסורציום של בנקים שמלווים את הפרויקט".

יש לאיי.די.אי תוכניות לצאת לגיוס הון?

"היום אין לנו תוכניות לצאת לגיוס הון. כפי שאמרתי, לכל פרויקט אנחנו מקבלים מימון בנקאי, על בסיס ההתחייבות של הרשויות לרכוש את המים שנתפיל".

מה יקרה אם בשנים הקרובות יירדו גשמי זעף שימלאו את הכנרת ומאגרי מי התהום?

"יש התחייבות של המדינה לרכוש את המים בכל מצב, ובמקרה כזה באמת יש סיכון למדינה, מפני שהמים שהיא תרכוש מאיתנו יהיו יקרים יותר. אבל הלוואי שזו באמת תהיה הבעיה של המדינה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully