וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנקים למשכנתאות מגבשים כללים מקלים ללווים המפגרים בתשלום

רויטרס

15.9.2001 / 10:49

לפי ההצעה, הבנקים יפתחו בהליכים משפטיים נגד לווים שנקלעו לקשיים עקב תקופת הפיגור גבוהה מ-3 חודשים או שסכום הפיגור גבוה מ-5,000 שקל

מאת עמית שרביט

הבנקים למשכנתאות יציעו דרך חדשה לטיפול בנוטלי משכנתאות המפגרים בהחזר התשלומים - כך עולה מטיוטת הצעה שנידונה בימים אלה בין בכירי הבנקים למשכנתאות. לפי ההצעה, הבנקים יפתחו בהליכים משפטיים נגד לווים שנקלעו לקשיים באחד משני מקרים: תקופת הפיגור גבוהה משלושה חודשים או שסכום הפיגור גבוה מ-5,000 שקל. כמו כן יוכל הבנק לפעול למימוש הנכס אם סכום הפיגור הוא בגובה של 6 תשלומי החזר חודשיים או 15 אלף שקל - הנמוך מביניהם.

כיום באפשרות הבנקים לפתוח בהליכים נגד לווה המפגר בתשלומים, וזאת מרגע שלא עמד בתשלומי המשכנתא. עם זאת, הבנקים לא נוהגים לנקוט באמצעים מיד, אלא משהים את הטיפול נגד מי שלא עומד בתשלומים.

באחרונה פנו הבנקים למשכנתאות לשרי האוצר והמשפטים, בבקשה שיעצרו, באמצעים פרלמנטריים, הצעות חוק שהוגשו באחרונה בכנסת, שמטרתן להגן על נוטלי המשכנתאות. באחת מהצעות החוק מוצע כי הבנק לא יהיה רשאי לפתוח בהליכים משפטיים נגד לווה שלא עומד בתנאי המשכנתא, אלא אם הפיגור בהחזר ההלוואה הוא של 6 תשלומי החזר חודשיים לפחות.

עוד מוצע כי על הבנק לתת שלוש התרעות ללווה כי עליו לסלק את חוב הפיגורים. בנוסף, על הבנק להודיע ללווה כי באפשרותו לפנות לוועדה ממשלתית בין-משרדית - שהוקמה לטיפול בלווים שנקלעו לקשיים - בבקשה לשנות את תנאי ההלוואה.

במכתב ששלחו הבנקים למשכנתאות לשר האוצר, סילבן שלום, לפני כחודש, נכתב כי אם הצעת חוק זו תתקבל, היא תמנע התמודדות טובה עם הבעיה ותפגע בבנקים בכל הנוגע לאפשרויות גבייה ומימוש.

בטיוטת ההצעה החדשה של הבנקים למשכנתאות מוצע כי הבנקים יוכלו להגיש תביעת מימוש מיידית לנכס, אם נודע על אירוע חריג כמו רמאות, הלווה ברח מישראל, קיים חשד לגבי כושר ההחזר של הלווה או חשד לגבי הבטוחה שנתן.

כמו כן, מוצע כי לפני העמדת ההלוואה לפירעון מיידי (תביעת מימוש), הבנק יודיע ללווה על האפשרות לפנות לוועדה הבין-משרדית בבקשה לשנות את תנאי ההלוואה לדיור, כולל פריסת חוב הפיגורים או מחיקתו.

אם הלווה פנה לוועדה הבין-משרדית, הבנקים למשכנתאותמתחייבים לא להמשיך בפעילות משפטית עד למתן החלטה על ידי הוועדה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully