וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הנאסד"ק סיים בירידה של 1.9%; טריון זינקה בכ-51%; ואיו צנחה ב-18% בעקבות פיטורי ענק בחברה

גיא ימין

4.9.2001 / 23:36

העליות בטריון - על רקע קבלת תקן לטכנולוגיה שפיתחה; הדאו עלה ב-0.5% על רקע נתוני מאקרו חיוביים; מרקורי איבדה 9.6%; אופטיבייס רשמה ירידה של 6.4%

לאחר יום מסחר תנודתי במניות הטכנולוגיה הכריעו הירידות את הנאסד"ק. לא עזרה העובדה שבמהלך אוגוסט איבד המדד 11% מערכו, ושהוא ירד בארבעה מתוך חמשת ימי המסחר האחרונים. התקווה כי עם החזרה מחופשות הקיץ הוא יראה התאוששות התבדתה, על אף נתונים מאקרו כלכליים חיוביים, ואת היום סיים המדד בירידה של 1.9% לרמה של 1,771 נקודות.

ה"כוכב" של היום, הדאו ג'ונס, מחק במהלך שעת המסחר האחרונה עליות של יותר מ-2% שכבר רשם, והוא ירד אל מתחת לרמת ה-10,000 אותה חצה בדרכו מעלה במשך היום. בסיום ניצב המדד ברמה של 9,997.5 נקודות, לאחר שהוסיף 0.5% בלבד.

בשעת המסחר האחרונה כאילו התפוגגה השפעת נתוני מדד מנהלי הרכש (NAPM) לחודש אוגוסט שהתפרסמה בשעת המסחר הראשונה. הערכת האנליסטים היתה כי מדד זה, המהווה אינדיקציה להיקף הייצור, יירד לרמה של 43.2 נקודות מ-43.6 בחודש יולי, אך בפועל מדד זה עלה באופן משמעותי ל-47.9 נקודות. ייתכן כי לאחר האופוריה הראשונית חלחלה העובדה הבסיסית, שכל רמה מתחת ל-50 נקודות עדיין מצביעה על ירידה בהיקף הייצור.

המדד משקף גם עלייה בכמות ההזמנות והשיפור בו מיוחס, בין היתר, להיחלשות של הדולר במהלך אוגוסט, התייצבות מחירי האנרגיה והפחתת ריבית נוספת על ידי הבנק המרכזי.

מי ירוויח מעסקת HP וקומפאק?

ההתייחסות בשווקים להודעה בדבר המיזוג המתוכנן בין HP (היולט פאקרד) וקומפאק (CPQ) היתה אף יותר אמביוולנטית. תחת תנאי העסקה, שפרטיה נודעו אמש, תחליף היולט פאקרד 0.625 ממניות החברה הממוזגת בכל מניה אחת של קומפאק, ובכך משתקפת פרמיה של 19% לקומפאק. פרמיה זו עשויה להסביר, ולו חלקית, ירידה של 18.7% במניות HP היום. העסקה, ששוויה מוערך ב-25 מיליארד דולר, תותיר את מחזיקי המניות של היולט פאקרד עם 64% מכלל מניות החברה החדשה.

הודעה על העסקה הובילה לגל של ספקולציות לגבי השפעתה על הסביבה התחרותית בה פועלות החברות. אחת הנהנות מההכרזה היתה DELL (דל) שמנייתה הוסיפה 4.3%. בבית ההשקעות בר סטרנס העלו את המלצתם למניה ל"קנייה", השל ההערכה כי החברה תגדיל את נתח השוק שלה, בשעה ששתי החברות המתמזגות ישקיעו משאבים אופרטיוויים ושיווקיים אדירים לאחד את כוחותיהן.

בתי ההשקעות מעלים ההמלצות לטריון

המניות הישראליות נסחרו במגמה מעורבת עם נטייה לירידות שערים, מגמה ממנה לא סבלה היום טריון , שהקשר הישראלי שלה הוא בעיקר בדמות מקימיה. מניית החברה זינקה ב-51.1% למחיר של 6.3 דולרים, במחזור של כפי 12 מהממוצע היומי. עליות אלה הביאו להגדלת שווי השוק של החברה בכ-150 מיליון דולר ל-435 מיליון דולר. הרקע לעליות הוא הודעת מכון התקינה האמריקאי לכבלים במהלך סוף השבוע על הכללת טכנולוגיית ה-S-CDMA, שלטריון יש עליה פטנט, בתקן חדש, ה-DOCSIS 2.0, להעברת מידע בכבלים.

בתי ההשקעות המכסים את מניית החברה קיבלו בתשואות חמות הודעה זו של מכון התקינה. בבית ההשקעות ליהמן ברדרס העלו את המלצתם למניה בעקבות הידיעה מ"תשואת שוק" ל"קנייה", בעקבות הערכת האנליסטים כי הכללת הטכנולוגיה מקנה לחברה יתרון על פני מתחרותיה. גם לאחר הזינוק שמפגינה מניית החברה היום, היא רחוקה ב-36% ממחיר יעד של 10 דולרים, שמספק לה בית ההשקעות.

בבית ההשקעות WR האמברכט העלו את ההמלצה למניית טריון ל"קנייה" מ"נייטרלי", וב-UBS ורבורג אופטימים אף יותר, ומעלים את ההמלצה ל"קנייה חזקה" מ"קנייה" קודם לכן.

נסיון ההשתלטות על אופטיבייס הצליח - והמניה ירדה

אופטיבייס , לעומת זאת, איבדה 6.4% למחיר של 3.5 דולרים, לאחר שהודיעה למעשה עם פתיחת המסחר על הצלחת נסיון ההשתלטות של קבוצת פסטין על החברה. במהלך השנה רכשה הקבוצה יותר מ-20% מהון המניות של אופטיבייס, והיום מונה טום ויילר ליו"ר החברה, לאחר כבר החל לכהן בדירקטוריון שלה. החברה הודיעה גם על פרישתו של אלי איילון, מנכ"ל DSPG מדירקטוריון החברה. ניתן להעריך כי הירידות היום באו בתגובה לחששות כי קבוצת פנטין עלולה להפסיק את פעילות הפיתוח של אופטיבייס, ולנצל את קופת המזומנים, בהיקף של כ-50 מיליון דולר, שיש לחברה.

מירידות סבלה גם ואיו , ואת היום היא סיימה בנפילה של 18% למחיר של 82 סנט. ואיו, המתמחה בתקשורת אלחוטית רחבת פס לתחום ה-MMDS, הודיעה על פיטורי 155 מתוך 195 העובדים של החברה בארץ ובעולם. כמו כן, הודיעה ואיו על כוונתה לבצע ספליט הפוך (reverse split) ביחס של 1 ל-3, תוך ניסיון להגדיל את מחיר המניה.

עוד בלטו מרקורי שאיבדה 9.6% למחיר של 24.4 דולר, המשקף לה שווי של כ-2.2 מיליארד דולר, בקווב שנפלה ב-17.4% למחיר של 57 סנט בלבד, ו-אינדיגו שרשמה ירידה של 15.6% למחיר של 5.3 דולרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully