וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דרך ארץ תדרוש פיצוי בשל העיכובים בחוצה ישראל

הארץ

5.9.2001 / 8:58

מאת ענת ג'ורג'י

קבוצת דרך ארץ, זכיינית כביש חוצה ישראל, תדרוש מהמדינה פיצוי כספי על הנזק שנגרם לה בשל העיכוב שחל במסירת הקרקע לסלילת קטע הכביש העובר בתחום השיפוט של טירה וטייבה שבמשולש; מנכ"ל דרך ארץ, אהוד סביון, אמר כי חוזה הזיכיון קובע במפורש את עניין הפיצויים בגין עיכובים. לדבריו, דרך ארץ פעלה בהתאם לחוזה למזעור נזקיה, ולפיכך היא תדרוש את הפיצוי המגיע לה. סביון סירב להתייחס למועד הגשת דרישת הפיצוי ואמר כי לא ניתן, בשלב זה, לאמוד את גובה הנזק. להערכת מקורות בענף, הפיצוי עשוי להסתכם בעשרות מיליוני שקלים.

חוצה ישראל התחייבה בחוזה להעמיד את הקרקעות לרשות דרך ארץ במאי 2000. ואולם תפיסת החזקה בקרקע מתעכבת, מכיוון שבעלי האדמות ביישובים שבתחומם יעבור הכביש מסרבים לקבל את הפיצוי שחוצה ישראל מציעה להם; לדבריהם, הקרקעות החלופיות שכביש חוצה ישראל מציעה אינן שוות ערך לקרקעות שהופקעו. הבעלים דורשים שייעודן העתידי של הקרקעות המופקעות יהווה את הבסיס לחישוב הפיצוי עבורן.

לדברי חוצה ישראל, הפיצוי מחושב כמתחייב בחוק, בהתאם לשווי הנוכחי של הקרקע המופקעת. משא ומתן שהתנהל בעניין בין הצדדים נקלע למבוי סתום. לפני כחמישה חודשים נעשה ניסיון להתחיל בעבודות הסלילה במקום, אך לבקשת המשטרה הן הופסקו לאחר שהתושבים מנעו את המשכן בגופם.

המהנדס הראשי של חברת חוצה ישראל, יהודה לבאון, אישר שלפי החוזה דרך ארץ זכאית, לכאורה, לתבוע פיצוי בגין העיכוב במסירת החזקה בקרקע, וזאת לאחר שמיצתה את החלופות למזעור הנזק.

ואולם לדבריו, בחינת הנזק של חברת דרך ארץ צריכה להיעשות לגבי ביצוע התוכנית כולה. "אם דרך ארץ לא תוכל לפתוח את הכביש לתנועת כלי רכב ב-2004 כפי שנקבע בזיכיון, אזי יהיה לה בסיס מוצק לתבוע פיצויים", אמר לבאון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully