וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרטנר: מעסקת רכישת קומפאק על ידי HP ייהנו ככל הנראה רק המתחרים

TheMarker.com שירות

5.9.2001 / 12:52

גרטנר המזה"ת מעריכה כי בעקבות המיזוג צפויה לאורך זמן הפחתה של כ-30% מכוח העבודה המשותף של שתי החברות בארץ

החברות HP וקומפאק לא יצליחו, קרוב לוודאי, להחיות את הישגי העבר באמצעות שילוב נכסיהן, אומר צוות האנליסטים המוביל בתחום בחברת המחקר והייעוץ גרטנר, ששיחרר אתמול ניתוח ראשוני בעקבות פרסום עסקת הרכישה.

משמעות העסקה, אומרים בגרטנר, היא חפיפה במוצרים, טכנולוגיות, מפיצים, שירותים, מתקנים ומשרות. החברה המשותפת תתמודד עם האתגר ביצירת אסטרטגיות עקביות לארבע ארכיטקטורות שרת, שבע מערכות הפעלה, ארבע ארכיטקטורות אחסון ומספר עסקי שירות.

גרטנר המזה"ת מעריכה, כי בעקבות המיזוג ולאחר ביטול כפילויות בקווי מוצר, אדמיניסטרציה ומכירות, צפויה לאורך זמן הפחתה של כ-30% מכוח העבודה המשותף של שתי החברות בארץ.

החיסכון השנתי בעלויות, בהיקף של כ-2.5 מיליארד דולר עד שנת 2004, שנמסר על ידי החברות, מסתכם בכ-3% בלבד מהעלויות המשותפות של שתי החברות. גרטנר סבורה, כי הערכה זו לגבי החיסכון בעלויות היא שמרנית, וכי החברות לא הציגו בצורה משכנעת את היתרונות הגלומים ברכישה בהיקף כזה, המצדיקים את הסיכונים הקיימים בה.

בהתעמתם עם אירועים בלתי צפויים ואי הוודאות לגבי התנהגות השוק, נקטו צוותי הניהול של שתי החברות בטקטיקה הגנתית, ובכך הוסיפו בעצמם לתחושת חוסר הוודאות שכבר קיימת בשוק.

HP וקומפאק נאבקו בקונפליקטים שעלו בין ערוצי השיווק הישירים והעקיפים. בתחום ה-PCs ייאלצו עתה החברות להתמודד עם האתגר של שימור שני מותגים, שלא לדבר על שני עסקים. על אחד יהיה צורך לוותר. עסק המדפסות, שהינו חלק משמעותי מעסקי HP, ירוויח מכך במידה מסוימת. בתחום השירותים, שני הספקים מפיקים את מרבית ההכנסות מתמיכה בחומרה, שהינה בעלת שעור גידול נמוך. שירותים בעלי שעור גידול מהיר יותר כמו יעוץ, אינטגרציית מערכות ומיקור חוץ, לא ניתן לממש ללא השקעה משמעותית נוספת (פנימית ו/או באמצעות רכישה).

רגולטורים ובעלי מניות, הצפויים לאשר את העסקה עד המחצית הראשונה של שנת 2002, עוסקים עתה בבחינתה הקפדנית. בינתיים, אף אחת מהחברות לא מסוגלת להתייחס עדיין לקו המוצרים העתידי, כך שגרטנר מציעה לארגונים, לקוחות של שתי החברות, לנקוט בגישת "עסקים כרגיל", ואינה רואה סיכון מיידי ברמת המוצר, לפחות בתשעת החודשים הקרובים.

בשלב זה, אומרים בגרטנר, יש סבירות של מעל 50% שהעסקה לא תושלם במועד הנקוב. גם אם אכן תושלם במועד זה, יחוו שתי החברות, לקוחותיהן ושותפיהן העסקיים, תקופה בת שנתיים לפחות של אי ודאות רבה בכל הפעילויות העסקיות. עסקה זו, קרוב לוודאי, לא תועיל לאף אחת מהחברות, כולל לא למרבית הלקוחות.

"הצלחת המיזוג תהיה תלויה משמעותית בדרך שבה HP תטמיע את קומפאק", אומר פיליפ ליבמן, מנהל שיווק ומכירות בגרטנר המזה"ת. "HP צריכה להכיר בערך שקומפאק מביאה לעסקה, ולהימנע מהיעלמות שמה מהשוק. יש שווקים רבים בעולם, בעיקר מחוץ לארה"ב, בהם השם של קומפאק 'מוכר' יותר משמה של HP". ליבמן הוסיף, כי "מבחינה פנים ארגונית, מאחר ונוכחותה של קומפאק בישראל גדולה מזו של HP (למעט תחום המדפסות), לעומת החלוקה היחסית בעולם, יתכן שהמיזוג יותיר את אנשי קומפאק בארץ עם משקל רב יותר, בהיבט המשרות".

גרטנר תקיים במהלך השבוע "קו פתוח" בין לקוחותיה לאנליסטים של הקבוצה בעולם, בעניין המיזוג והשלכותיו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully