וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נשיא טרייאנגל: "יפאן תהיה בירת הברוד באנד העולמית ב-2002"

ערן גבאי

5.9.2001 / 20:07

ד"ר איזנברג מעריך שההזדמנויות העסקיות הן בתשתיות, ציוד ה-Access, ניהול שירותים, אבטחה ווידיאו; תחזית: מספר משתמשי הברוד באנד ביפאן יגדל בקצב שנתי הקרוב ל-200%

"יפאן תהיה בירת הברוד באנד (תקשורת רחבת פס) העולמית ב-2002", כך אומר ד"ר דניאל איזנברג, נשיא ומנכ"ל טרייאנגל טכנולוגיות.

למרות המיתון הקשה בכלכלת יפאן, השקיעה שבשוק המניות היפאני, כשלונן של חברות רבות שהביא לא מעט מהן לכדי פשיטת רגל ושיעור האבטלה הגבוה - 5%, שעתיד להמשיך ולגדול, איזנברג נשמע יותר מאופטימי באשר לשוק התקשורת היפאני המהווה, לדבריו, "אי של צמיחה בכלכלה היפאנית".

"האזרח היפאני הוא בעל רמת חיים גבוהה שמתבטאת, בין היתר, בהכנסה גבוהה וברף חסכונות גבוה. על כן הוא גם מרגיש בנוח ונכון לעשות שימוש בכל שפע שירותי התקשורת המוצעים לו ולהוציא בממוצע כ-50-80 דולר לחודש על שירותי הטלקום".

הכלכלה היפאנית נהנית משוק הנפקות ראשוניות (IPO) יציב, גידול בפתיחות לשוקי חו"ל ובעיקר מתמיכה ממשלתית לסקטור הטכנולוגי. הממשלה קיבלה רק לאחרונה החלטה על השקעה נוספת של כ-500 מיליון דולר בפרישת תשתית תקשורת רחבת פס בערי המדינה.

ממחקר מטעם ממשלת יפאן החוזה את היקף השימוש שייעשה בתקשורת רחבת פס ב-2005 עולה כי מספר המשתמשים בשירותי כבלים ביפאן, הנאמד היום בכמיליון, יגדל לכ-6 מיליון משתמשים; מספר המשתמשים ב-ADSL, הנאמד היום בכמה מאות אלפים, יגדל לכ-7.5 מיליון ומספר המשתמשים בסיבים אופטיים, הנאמד היום בכעשרות אלפים (שירות שהחל רק באפריל השנה), יגדל לכ-9.1 מיליון משתמשים. סה"כ, על פי מחקר זה יסתכם מספר המשתמשים הכולל שיעשה שימוש בתקשורת רחבת פס ביפאן ב-2005 בכ-25 מיליון משתמשים.

מחיר חבילת ADSL ביפאן המעניקה קצב העברת מידע של 8 מגה ביט בשנייה מסתכם ב-20 דולר לחודש ומחיר השירות בסיב אופטי עד הבית (FTTH) המעניק קצב מידע של 100 מגה ביט בשנייה הוא 40 דולר בלבד, ומכאן שאין הפתעה בכך שהמחקר קובע כי כ-70% מהצרכנים מתכוונים להשתמש בברוד באנד. על פי מחקר IDC יפאן, הדרישה ל-DSL בעלייה מתמדת ומספר המשתמשים ב-DSL ביפאן זינק מכ-10,000 משתמשים בדצמבר 2000 ל-112 אלף באפריל 2001 וצפוי, להערכתם, לזנק לכ-400 אלף עד סוף השנה.

כמו כן, חברת המחקר חוזה קצב גידול שנתי ממוצע במספר משתמשי ה-DSL של 248.8% עד שנת 2005. מספר משתמשי הברוד באנד הכולל ביפאן אמור, על פי תחזיות רבות, לגדול ל-4.3 מיליון משתמשים עד סוף השנה ולכ-12.9 מיליון משתמשים עד סוף 2002, קצבי גידול שנתי של כ-200%.

לשם השוואה, קבוצת המחקר יאנקי גרופ צופה כי מספר בתי האב בארה"ב שיהיו מחוברים לתקשורת רחבת פס יסתכם ב-2005 בכ-31.1 מיליון. עוד צופה היאנקי גרופ כי הכבלים ימשיכו להחזיק בנתח העיקרי בשוק תשתית התקשורת רחבת הפס בארה"ב ל-4 השנים הקרובות. ב-2005, על פי המחקר, יסתכם מספר בתי האב בארה"ב שיעשה שימוש במודמים לתשתית הכבלים בכ-15.7 מיליון וה-DSL יצמח לכ-10.5 מיליון בתי אב. איזנברג מספר כי תקן יפאני חדש - PHS - המיושם ברכיבים שמצוים על עמודי חשמל, הפך פופולרי מאוד ביפאן הודות לכך שהוא מאפשר תקשורת במהירות של 64 קילו ביט בשנייה, הוא זול בהשוואה לחלופות שבנמצא, והוא נוח בכך שאינו סובל מבעיית הקושי שבפרישת התשתית המעיקה על הערים היפאניות הצפופות.

כבר היום, לטענת איזנברג, עושים שימוש בתקן תקשורת זה, שהפך לפיתרון המועדף ל-Fixed Wireless Access (השלמה אל חוטית במערכת תשתית קווית), כ-9 מיליון משתמשים ביפאן והשימוש בו צפוי להמשיך ולגדול.

כמו כן, איזנברג טוען כי קיימת אכזבה מהשירות והמחיר של שירותי הדור השלישי בסלולר ועל כן גוברים הקולות ביפאן המעוניינים לנצל טוב יותר את ה-PHS לדור השלישי.

בשוק הסלולר היפאני פועלות שלוש חברות: Jphone, KDDI ו-NTT docomo. האחרונה שולטת בכ-56% מהשוק והשתיים הנוספות מתחלקות באופן כמעט שווה ב-44% הנותרים.

איזנברג סבור כי "האינטרנט הסלולרי ביפאן למעשה מוצה". בהקשר זה ניתן להזכיר את אמירתו של מנכ"ל וודאפון הבריטית, המחזיקה בכ-45% מ-Jphone ובעלת אופציה להגדיל החזקתה עד לכ-60% בחברה, ששוק התקשורת הניידת ביפאן נמצא ביתרון של כ-18 חודשים לפחות על אירופה וביתרון של כ-3.5 שנים על השוק האמריקאי.

איזנברג מעריך כי ההזדמנויות העסקיות הטובות ביותר עבור חברות ישראליות, בתחומים בהם לישראלים יש יתרון והדרישה הטכנולוגית עבורם ביפאן גבוהה ומבטיחה שיעור צמיחה גבוה הם: תשתיות - בעיקר למערכות אופטיות לרשתות WDM, ציוד ה-Access, השקה וניהול של שירותים קיימים, אבטחה (ביפאן, לדבריו, כ-70% מהאוכלוסייה ביצעו רכישות E-commerce) ושירותי וידיאו - בעיקר בתחום ניהול התוכן לאור המספר הרב של הפלטפורמות התקשורתיות.

טרייאנגל היא בין שלוש החברות המובילות בעולם בקשרי עסקים עם קהיליית העסקים ביפאן כשעד היום היתה אחראית על כ-80 עסקות עבור כ-30 חברות ישראליות בהיקף כספי (מכירות ו/או השקעות) הנאמד בכ-400 מיליון דולר.

טרייאנגל טכנולוגיות, שנוסדה ב-1989, היא חברה היוצרת שיתופי פעולה אסטרטגיים בין חברות טכנולוגיה ישראליות לחברות ומשקיעים בשוק היפאני. החברה מתמחה בגיוסי הון ממשקיעים פרטיים, יצירת שיתופי פעולה עסקיים עם חברות טכנולוגיה יפאניות והחדרת חברות ישראליות לשוק היפאני. בין העסקות הבולטות בהן היתה טרייאנגל מעורבת: אקורד, וי-סופט, אופטיבייס , דילטיים.קום, אימיישן, נור מקרופרינטרס ופון-אור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully