קן חוסמת את כניסת דנקנר ללאומי

ראש הרשות להגבלים עסקיים לא מותירה מקום לספק: "כניסה של חברת אחזקות גדולה לבנק לאומי אינה אפשרית מבחינה תחרותית"

אתי אפללו
19/06/2007

ראש הרשות להגבלים עסקיים, רונית קן, שאינה ידועה בחיבתה להצהרות פומביות או בשיחות לציטוט, שברה היום את הכלים כאשר יצאה בשלל אמירות חד משמעיות. קן שנאמה הבוקר בקרן איגוד היועצים המשפטיים. דיברה על השפעות רפורמת בכר על שוק ההון ועל התחרות בתחום. שני עניינים אקטואליים עמדו במרכז דבריה של קן: המכרז להפרטת בנק וההסכמים האחרונים שנחתמו בין חברות הביטוח לחברות כרטיסי האשראי.

בנוגע למכרז לאומי, הביעה קן התנגדות נחרצת לכך שקבוצת אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר תרכוש את השליטה בבנק. קן אמנם לא אמרה זאת במילים המפורשות, אך לא הותירה מקום לספק: "אין צורך להכביר מילים על הריכוזיות בשוק הבנקאות, ולכן כניסה של חברת אחזקות גדולה לבנק לאומי אינה אפשרית מבחינה תחרותית אלא אם החברה תתפרק מנכסיה ואחזקותיה". עם זאת , קן ציינה כי רשות ההגבלים רואה בחיוב כניסה של תאגיד חיצוני לבנק לאומי שיביא איתו תפיסה משקית שונה שיוכל לחולל תחרות בשוק הבנקאות.

"אשראי רק מחברות עצמאיות"

בנוגע להסכמים בין חברות הביטוח לחברות כרטיסי האשראי, אמרה קן כי רפורמת בכר נעשתה, בין השאר, כדי להגביר את התחרות בשוק האשראי הצרכני. זאת על ידי הוצאת החיסכון לטווח ארוך מידי הבנקים לחברות הביטוח. "כיום, שוק האשראי הצרכני מרוכז בידי הבנקים והחשיבה היתה שעם הוצאת חיסכון ארוך הטווח מהבנקים, הגופים שנכנסו אליו ייכנסו לתחום האשראי הצרכני והעסקי. כיום, אנו רואים את ניצני התוצאות כאשר חברות הביטוח - רוכשי הנכסים הפיננסיים גמל ופנסיה - עומדים להציע אשראי לצרכנים".

עם זאת קן הביעה התנגדות לדרך בה חברות הביטוח נכנסות לתחום האשראי הצרכני. "רשות ההגבלים העסקיים תוכל לחיות בשלום רק עם מודל בו חברת ביטוח מתקשרת עם חברת אשראי בהסכם למתן שירותים או אם היא נכנסת לתחום האשראי על רגליה שלה.

"במודלים אחרים שהם שותפות בחברת כרטיסי אשראי (ההסכמים בין ישראכרט ל ובין לאומי קארד ל - א"א) או מיזם משותף של חברת ביטוח וחברת כרטיסי אשראי (ההסכם בין ויזה כאל להראל א"א), הרשות רואה גורם עצמאי שנגרע מהשוק - חברת הביטוח - והמוטיבציה שלו להתחרות בחברות כרטיסי האשראי נלקחת ממנו בצורה משמעותית.

"רק אם חברת ביטוח תיכנס על רגליה שלה בהסכם שירותים שבו היא תעמיד אשראי באופן עצמאי ותיקח על עצמה סיכונים תפעוליים - הנפקה, סליקה וקרדיט סקורינג - אפשר לראות אותם כמימוש הפוטנציאל התחרותי של בחברות הביטוח בכניסה לאשראי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully