וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נוקיה-סימנס רוכשת את אטריקה הישראלית

ערן גבאי

25.10.2007 / 14:17

העסקה תמורת כ-100 מיליון דולר - מחצית מהיקף ההשקעה בחברת פתרונות התקשורת. יו"ר החברה: זו אינה החמצה

עוד עסקת מכירה של חברה ישראלית לענק תקשורת בינלאומי. כפי שנחשף בלעדית ב-TheMarker לפני כחודשיים, חברת נוקיה-סימנס נטוורקס (Nokia Siemens Networks) מודיעה כעת רשמית כי היא רוכשת את חברת אטריקה, המפתחת מערכות Carrier Ethernet לשוק רשתות התקשורת. סכום הרכישה לא נמסר, אך הוא מוערך בכ-100 מיליון דולר, מחצית מסך ההשקעה בחברה עד היום. השלמת עסקת הרכישה צפויה להסתיים עד ה-1 בינואר 2008.

"אטריקה משלמת מחיר על היקפי השקעה גדולים מדי עבור החברה בעיקר בתקופה הקשה של תחילת העשור, כששוק התקשורת סבל מקשיים קשים. יו"ר החברה ראגבן מסרב לציין מהי רמת ההכנסות של החברה היום, אך לבטח היא נמוכה בהרבה מהתחזיות שהוצבו לחברה"בנוקיה-סימנס מציינים כי רכישת אטריקה, הפועלת בתחום פיתוח מערכות תקשורת ומיתוג לספקיות תקשורת, תאפשר לחברה לספק פתרונות תקשורת מקצה-לקצה שיסייעו ללקוחות בפישוט הרשתות ובהפחתת העלויות. נוקיה-סימנס העולמית נמצאת בתהליך רה-אורגניזציה והתייעלות בעולם כתוצאה מהמיזוג שהתבצע בסוף 2006 בין חטיבות רשתות התקשורת של שתי חברות הענק, והחל לפעול ב-1 באפריל השנה. הרכישה של אטריקה היא הרכישה הראשונה של חברה שמבצעת נוקיה-סימנס מאז המיזוג. נוקיה-סימנס נטוורקס רשמה מכירות פרו-פורמה שהסתכמו ב-17.1 מיליארד יורו בשנת הכספים 2006, והיא אחת מחברות תשתית הטלקום הגדולות בעולם.

אטריקה, שהוקמה ב-2000 על ידי אבינועם רובינשטיין וצביקה ברונשטיין, שמה לה למטרה לפתח מערכות תקשורת שלמות על בסיס תקן את'רנט (ethernet), שנועדו להתחרות במערכות של ענקיות תקשורת כסיסקו ונורטל. הפיתוח והניסיונות לשווק מערכות אלה הקיז ממשקיעי אטריקה סכום עתק. באטריקה הושקעו, כאמור, עד היום כ-200 מיליון דולר. זאת, לאחר שלפני כשנה היא השלימה גיוס נוסף, שביעי במספר, של 28.2 מיליון דולר בהובלת Vesbridge Partners ו-GunnAllen Venture Partners, שכלל גם השקעות חוזרות מהמשקיעים Innovacom (חטיבת ההשקעות של פרנס טלקום), JK&B ו-Investor Growth, חברת AT&T וכן הלוואה מ-European Venture Partners - EVP.

אטריקה, העוסקת בפיתוח מוצרי תקשורת אופטיים לספקי טלקום ב-Metro - האזור העירוני שבו ריכוז האוכלוסייה גבוה - גייסה מאז הקמתה בשנת 2000 הון גם מאקסל פרטנרס, סברידג', בנצ'מרק קפיטל, אינטל קפיטל, בזק וקרנות ההון סיכון הישראליות ג'מיני, אתגר ואסנד.

"טוב לעובדים וטוב לחברה"

ויווק ראגבן, יו"ר אטריקה, מסרב לראות באטריקה החמצה בהשוואה לציפיות הגבוהות שהיו מהחברה בתחילת דרכה, ולא ניתן לשמוע ממנו על טעויות שביצעה החברה במהלך הדרך. "מדובר בעסקה שהיא טובה לעובדים וטובה לחברה. אטריקה פעילה בשוק צומח, ויש לה פתרון שהיה ראשוני בתחומו. החברה בנתה לה עמדה מובילה ופרוטפוליו מוצרים מגוון".

ועדיין, אטריקה משלמת מחיר על היקפי השקעה גדולים מדי עבור החברה בעיקר בתקופה הקשה של תחילת העשור, כששוק התקשורת סבל מקשיים קשים. באטריקה החליטו אז להזרים כסף רב לחברה כדי לחזק אותה. ראגבן מסרב לציין מהי רמת ההכנסות של החברה היום, אך לבטח היא נמוכה בהרבה מהתחזיות שהוצבו לחברה.

"אטריקה גייסה מאז הקמתה בשנת 2000 הון גם מאקסל פרטנרס, סברידג', בנצ'מרק קפיטל, אינטל קפיטל, בזק וקרנות ההון סיכון הישראליות ג'מיני, אתגר ואסנד"אטריקה אכן פעלה בשוק קשה, שוק שבו גם אלקטל-לוסנט התקשתה לפרוץ. עם זאת, הדרישה הגוברת לשירותי טריפל פליי (טלפוניה, אינטרנט וטלוויזיה) גדלה ומחייבת את שדרוג תשתיות הפס הרחב של אינטרנט לעסקים. אילן ברדה, שמנהל את המרכז של נוקיה-סימנס בישראל, אומר היום כי "רכשנו את אטריקה בעיתוי הנכון. פתרונות האת'רנט הן מנוע עיקרי לצמיחה בפעילות וזיהינו שעכשיו זה הזמן המתאים לרכישה כיוון שהטכנולוגיה בשלה כתשתית סטנדרטית ברשתות". השוק של מוצרי Carrier Ethernet מתאפיין בקצב צמיחה מהיר ועל פי תחזיות האנליסטים, שוק זה צפוי להוסיף ולצמוח בקצב של 15% בשנה.

ברנד שומכר, ראש חטיבת IP Transport בנוקיה-סימנס נטוורקס, אומר כי "המוצרים של אטריקה ושל נוקיה-סימנס נטוורקס משלימים אלה את אלה בצורה אופטימאלית. בעזרת המערכות של אטריקה נהיה מסוגלים להציע פתרונות מקצה לקצה שאין לאף ספקית תקשורת בעולם". ראגבן מוסיף כי האסטרטגיות, הפתרונות והפילוסופיה הטכנולוגית של אטריקה ושל נוקיה-סימנס נטוורקס תואמות במידה רבה, לכן אנו מצפים לשיתוף הפעולה".

אטריקה פועלת מסאן חוזה בקליפורניה ומרכז המחקר והפיתוח שלה ממוקם בישראל. בנוקיה-סימנס מדגישים כי כל 180 העובדים המועסקים באטריקה (120 במרכז בישראל) צפויים להמשיך בעבודתם, כחלק מפעילות נוקיה-סימנס נטוורקס בישראל. לאחר צירופם של עובדי אטריקה, תהפוך הנציגות הישראלית של נוקיה-סימנס נטוורקס לאחת המעסיקות הגדולות ביותר בישראל עם כ-500 עובדים.

באחרונה דווח ב-TheMarker כי נוקיה-סימנס נטוורקס אף החליטה על הרחבת ההשקעה במרכז הפיתוח שלה בישראל תוך גיוס של 60 עובדים חדשים נוספים עד סוף 2007. כיום עובדים במרכז של נוקיה-סימנס בישראל כ-350 עובדים. המהלך כרוך בהגדלת ההשקעה של החברה העולמית בישראל בהיקף של מיליוני דולרים בשנה. המרכז בישראל פעיל הן בפיתוח והן במכירות, ומרכז הפיתוח בהוד השרון (לשעבר Seabridge) עוסק בפיתוח מתגי Carrier Ethernet עבור רשתות אחודות של מפעילי התקשורת הגדולים המספקות את כל שירותי התקשורת. המרכז של נוקיה-סימנס בישראל משפר בעקביות את מעמדו בשוק הישראלי, והוא מתמודד בימים אלה גם במכרז של פלאפון להקמת רשת דור 3 נוספת בהיקף מוערך של כ-100 מיליון דולר מול המתחרה הגדולה אריקסון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully