וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיקור חוץ - ואתה בחוץ

חיים ביאור

31.10.2007 / 9:48

האאוטסורסינג הוא הדבר (הרע) הבא בשוק העבודה הישראלי. אם עובדי הקבלן היו התחתית של שרשרת המזון, הגיע מיקור החוץ

חבורה של אנשי ההסתדרות התייצבה אתמול ליד שערי מפעל אי.סי.איי בירושלים וחילקה עלונים לעשרות המהנדסים, המתכנתים וטכנאי המחשבים שהתגודדו נזעמים מחוץ למפעל. בעלונים נקראו העובדים להצטרף להסתדרות, שתנסה להגן על זכויותיהם, או לפחות לספק להם ייעוץ משפטי ומקצועי ראוי.

כמה דקות קודם לכן התבשרו העובדים על פיטוריהם מעבודתם במפעל. אבל הבה נדייק: לגבי חלק גדול מהעובדים שהתגודדו, כמו גם לגבי חבריהם ממפעל אי.סי.איי בפתח תקוה, אין מדובר בפיטורים במשמעות הרגילה של המלה. הם יועסקו בחברה אחרת שתספק שירותים לאי.סי.איי, מה שמכונה "מיקור חוץ" (אאוטסורסינג).

בסך הכל צפויים כ-700 מ-900 העובדים לעבור לסטטוס החדש. לכאורה הם לא יאבדו את מטה לחמם, ואולם תנאי העסקתם ישתנו פלאים, ולרעה: שכרם ותנאיהם הסוציאליים הנלווים יירדו, ולא פחות משמעותי: הביטחון התעסוקתי ממנו נהנו עד כה ייעלם כליל. אי.סי.איי עושה ללא ספק מהלך שיחסוך לה עשרות מיליוני שקלים במונחים שנתיים.

המעמד הנמוך החדש

מי ידאג למזער את הפגיעה במאות עובדי אי.סי.איי לשעבר העומדים לעבור למסגרת החדשה של מיקור חוץ? לא החבורה המעט אנכרוניסטית של אנשי ההסתדרות, שהתקבצה אתמול ליד המפעל בירושלים. רגלי ההסתדרות נדחקו כבר מזמן מרובו של עולם ההיי-טק. באי.סי.איי לא קיימת כלל התאגדות של עובדים. כל עובד לנפשו.

דני בן שטרית, יו"ר מרחב ירושלים של ההסתדרות, ששלח את אנשיו לשערי מפעל אי.סי.איי בעיר, היה אמש איש מתוסכל. החבורה לא הצליחה להיפגש עם מישהו בהנהלת החברה ואף לא הורשתה להיכנס לשטח המפעל. לפני חצי שנה עבר בן שטרית חוויה דומה, כאשר הגיע אישית לשערי מפעל אינטל בעיר בניסיון לארגן מאבק נגד סגירת קווי הייצור שלו בירושלים והעתקתם לקריית גת. הוא אפילו הצליח להקים ועד במפעל, אלא שכעבור שבוע, הוא נזכר, כל חברי הוועד קיבלו רגליים קרות והוועד התפזר כלא היה.

בקיץ האחרון הגיע יו"ר ההסתדרות עופר עיני להסכמה עם משרד האוצר, ולפיה הסעיף בחוק קבלני כוח אדם הקובע כי עובד חברת כוח אדם ייהפך לעובד מן המניין תשעה חודשים מתחילת העסקתו ייכנס לתוקף בינואר 2008. בפעם הראשונה יורחב החוק ויכלול גם את המעמד הנמוך החדש: עובדי מיקור חוץ. אך האם הדבר אכן יסייע לעובדי מיקור חוץ? לא בטוח. מישהו עוד עשוי לשנות את הגדרתם, למשל ל"עובדים בתעסוקה בלתי צמיתה", וכך להוציאם מתחולת החוק ולהנציח את מצבם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully