וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סולל במו"מ למכירת חשמל סולארי בקליפורניה

יורם גביזון

5.11.2007 / 10:38

החוזה מוערך ב-500 מיליון דולר בשנה. מנכ"ל סולל: הלחץ על חברות החשמל האמריקאיות גורם לעלייה בביקוש

חברת סולל, שמספקת תחנות כוח מאנרגיה סולארית, מנהלת מו"מ עם חברת חשמל מקליפורניה על הקמת תחנות כוח שהספקן הוא 2,000 מגה-ואט. המו"מ בעניין מתנהל כבר שלושה חודשים, לאחר שסולל חתמה על הסכם עם חברת האנרגיה PG&E להקמת תחנת כוח לייצור 553 מגה-ואט ומכירתו על פי חוזה ל-25 שנה בהשקעה של 2 מיליארד דולר.

PG&E נתנה לסולל התחייבות לרכוש 1,300 ג'יגה-ואט שעה בהיקף כספי של 140 מיליון דולר בשנה, שמגלם מחיר של 10 סנטים לקילו-ואט שעה. לדברי אבי ברנמילר, מנכ"ל החברה, היחס בין התחייבות הרכישה של חברת החשמל להספק המותקן של התחנה במו"מ הנוכחי יהיה דומה לזה של החוזה עם - PG&E כך שניתן להעריך שהחוזה הנוכחי יניב הכנסות של 400-500 מיליון דולר בשנה.

ברנמילר הופיע אתמול בכנס כלכלה ירוקה של TheMarker ו"חיים וסביבה" וציין כי סולל זוכה לביקושים של אלפי מגה-ואט מחברות חשמל בארה"ב וממדינות אחרות, דוגמת צ'ילה. המו"מ שהחברה מנהלת הוא לייצור ומכירה של חשמל ממקור סולארי לחברת החשמל הקליפורנית, שתתחייב לרכוש את החשמל ל-25 שנה.

ברנמילר גילה כי החברה עלתה לשלב מתקדם במכרז, כך שמחיר החשמל הגלום בחוזה כבר מקובל על חברת החשמל, והמו"מ מתנהל על תנאי ההספקה. על פי הערכות, מחיר החשמל בחוזה צפוי להיות 11-13 קילו-ואט שעה וההספקה תחל ב-2011. לדבריו, הגאות בביקושים היא תוצאה של הלחץ על חברות החשמל מהרשויות להגביר את ייצור החשמל מאנרגיה סולארית תרמית ולהשתמש בטכנולוגיות שכבר נוסו בהצלחה, כמו זו של סולל. על פי החקיקה בקליפורניה, 20% מהחשמל שמסופקים לצרכנים חייבים להיות ממקורות אנרגיה מתחדשים עד 2010.

סולל בגלגולה הקודם כחברת לוז הקימה ב-91' תשע תחנות במדבר מוג'בה בקליפורניה, שמייצרות 354 מגה-ואט ומספקות את החשמל ל-500 אלף בתי אב. סולל השלימה באחרונה את שדרוג התחנות הוותיקות באמצעות התקנת קולט תרמו-סולרי חדיש - שהגדיל את תפוקת התחנות ב-30% ופטר אותן מהצורך להשתמש בגז טבעי לייצור חשמל בשעות אחר הצהריים המאוחרות.

סולל מקימה בימים אלו עם קבוצת Sacyr Valle Hermoso הספרדית שלוש תחנות כוח סולאריות בעיר לבריחה שבמחוז אנלדוסיה, בהספק כולל של 150 מגה-ואט ובהשקעה של 700 מיליון יורו. החשמל יימכר לרשת החשמל הספרדית במחיר של 30 סנט לקילו-ואט שעה. מחיר זה, שגבוה משמעותית ממחיר החשמל הקונוונציונלי, מסובסד בידי ממשלת ספרד כדי לעודד את התפתחותה של תעשיית האנרגיה הסולארית.

ברנמילר העריך שהחברה תסיים את 2007 במחזור של 60 מיליון דולר, בהשוואה למחזור של 26 מיליון דולר ב-2006. לדבריו, תוכנית העבודה של החברה ל-2008 מבוססת על מחזור של 100 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully