וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרינספאן מזהיר מ"סכנה משמעותית" לכלכלה

סוכנויות הידיעות

6.11.2007 / 15:25

זאת לאור הנפילה במחירי הבתים. לדבריו המפתח לייצוב כלכלת ארה"ב והעולם הוא צמצום מלאי הבתים בשוק האמריקאי

יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר, אלן גרינספאן, אמר היום כי מחירי הבתים הנופלים בארה"ב, לצד העלייה החדה במלאי הבתים המוצעים למכירה בשוק הדיור, מציבים "סכנה משמעותית" למיתון בארה"ב, על רקע ההחרפה המתמשכת במשבר בשוק משכנתאות הסאבפריים.

במהלך ביקור בטוקיו אמר גרינספאן כי צמצום מלאי הבתים הוא המפתח לייצוב המערכת הפיננסית בארה"ב ובעולם כולו. "הסוגייה העומדת בבסיס המשבר בשוק הסאבפריים, וביסוד המשבר במערכת הפיננסית העולמית כולה, היא הצורך למחוק 300-200 אלף בתים מהמלאי", אמר גרינספאן, שסירב להעריך מתי ידעך המשבר בשוק הדיור.

"אנחנו צריכים להאיץ את קצב ההתכווצות של המלאים, ומשמעות הדבר היא להוריד את התחלות הבנייה ולהעלות את המכירות. עדיין יש בפנינו דרך ארוכה", אמר גרינספאן, שענה לשאלותיהם של אנליסטים באמצעות שיחת וידיאו. גרינספאן הוסיף והעריך כי מחירי הבתים בארה"ב צפויים להמשיך לרדת, עד להתייצבות השוק.

בשבוע שעבר העריך גרינספאן כי מחירי הבתים בארה"ב ימשיכו לרדת עד שהמלאי יתחיל להתכווץ. "אנחנו אפילו לא מתקרבים לנקודה בה יתחיל מלאי הבתים החדשים לרדת", אמר אז גרינספאן, שציין כי קבלניות הבתים ממשיכות למכור בתים בהנחות ולהעניק לרוכשים תמריצים נוספים במטרה להקטין את המלאי.

האם ריבית ארה"ב תרד?

המשבר בשוקי המשכנתאות והדיור האמריקאים הוביל לנפילה בביקוש לבתים חדשים, וזאת הובילה בתורה לנפילה מתמשכת במחירים. מכירות הבתים החדשים בארה"ב רשמו התאוששות בלתי צפויה בספטמבר ועלו ב-4.8% בעקבות עלייה בביקוש במערב המדינה, והמחיר החציוני רשם עלייה של 5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מכירות הבתים הקיימים, לעומת זאת, צנחו בספטמבר ב-19% לשפל של שמונה שנים.

ביל גרוס, מנהל קרן האג"ח הגדולה בעולם - פימקו - התייחס גם הוא אמש למשבר בשוק הדיור האמריקאי ואמר כי הבנק הפדרלי של ארה"ב "אינו יכול להרשות לעצמו" ירידה נוספת במחירי הבתים, וייאלץ ככל הנראה להמשיך להפחית בצורה משמעותית את הריבית עד לרמה של 3.5% כדי למנוע זאת. זאת, לאחר שהוריד את הריבית מ-5.25% ל-4.5% בששת השבועות האחרונים.

בהתבטאות נוספת שהשמיע במהלך שיחת ועידה עם אנליסטים, העריך היום גרינספאן כי הדולר אינו צפוי להיחלש עוד מול היורו, אך צפוי להמשיך ליפול מול המטבעות האסיאתיים. "התיקון ביחסי הדולר-יורו כמעט הסתיים, בעוד שהתיקו בערך הדולר מול ערכם של מטבעות מזרח אסיה עדיין לא התרחש", אמר גרינספאן. זמן קצר לאחר מכן, נפל הדולר לשפל מול היורו - 1.4531 דולר ליורו - על רקע החששות מהשפעת המשבר בשוק הדיור על כלכלת ארה"ב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully