וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי נתן לך רישיון?

בר חיון

8.11.2007 / 8:26

כדאי שתדעו ש-21 מדינות בעולם מכירות ברישיון הישראלי. החברות המנפיקות רישיונות בינ"ל לא ינדבו לכם את המידע הזה

זה תמיד מרגיז כשנותני שירות מנסים "למכור קרח לאסקימואים", אבל המצב עוד יותר בעייתי כשהאסקימואי לא יודע שהוא אסקימואי - אז אפשר למכור לו בקלות גם קרחון שלם. במצב זה נמצאים ישראלים רבים, שלא יודעים כי אין להם כל צורך ברישיון נהיגה בינלאומי, ולכן מתפתים להנפיק אחד בכל זאת. למעשה, מדינות רבות מסתפקות ברישיון נהיגה ישראלי בתוקף (ראו טבלה), אך חברות המנפיקות רישיונות בינלאומיים לא תמיד מספרות את כל האמת.

כך גילה גם ד.ק, כשהנפיק רישיון בינלאומי בסניף מ.מ.ס.י בירושלים לצורך נסיעתו לצרפת. "חזרתי ווידאתי איתם לפני הנסיעה אם אני חייב רישיון בינלאומי כדי לנהוג בצרפת ונעניתי בחיוב", הוא מספר. ואולם, רק לאחר שהנפיק את הרישיון בתשלום, גילה כי בצרפת, כמו ב-21 מדינות נוספות, די ברישיון הישראלי. "הם מנצלים לרעה את חוסר הידיעה של הנוסעים", קובל ד.ק.

יצאנו לבדוק אם מדובר בתקלה חד פעמית של מ.מ.ס.י, ומה המצב בשאר החברות המורשות להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי - דואר ישראל, אשת טורס וטלדור. גילינו כי גם אצלן מונפק לעתים רישיון בינלאומי בתשלום, ללא צורך ממשי.

לא מוסרות מידע אמיתי

הבדיקה שערכנו התנהלה במתכונת של לקוח סמוי: התקשרנו לסניפי אשת טורס, מ.מ.ס.י, דואר ישראל וטלדור וביקשנו לדעת אם אנו זקוקים לרישיון בינלאומי לצורך נהיגה ברכב פרטי בצרפת. בכל הסניפים נמסר לנו שכן, והוזמנו להגיע מצוידים ברישיון נהיגה בתוקף ובסכום המתאים לתשלום, המשתנה מחברה לחברה - מ.מ.ס.י: 14 שקל, טלדור: 22 שקל, דואר ישראל: 29 שקל, אשת טורס: 31 שקל.

בכל הסניפים אליהם התקשרנו הבהירו לנו שנזדקק בצרפת לשני הרישיונות גם יחד: לישראלי ולבינלאומי. גם לאחר שביקשנו לברר אם ניתן להסתפק ברישיון הישראלי בלבד, נענינו בשלילה ונמסר לנו כי רישיון בינלאומי הוא חובה. בדואר ישראל ובטלדור התערער לרגע ביטחונן של נציגות השירות, והן ביקשו מאיתנו לחכות על הקו עד שיבררו עבורנו את התשובה. ואולם, שתיהן חזרו אלינו, בסופו של דבר, עם אותה התשובה בדיוק.

בדקנו אם לפחות באתרי האינטרנט של החברות קיים המידע המדויק והנכון, אך גילינו כי גם שם לא מצוין מי זקוק לרישיון בינלאומי ומי לא, ולעתים אף נמסר מידע מטעה. באתר דואר ישראל, למשל, מפורטת רשימת המדינות בהן תקף רישיון נהיגה בינלאומי, אך ברשימה נמצאות גם מדינות בהן אין צורך ברישיון שכזה.

באתר מ.מ.ס.י אין שום רמז לכך שיש מדינות שבהן ניתן להסתפק ברישיון הישראלי. באתר אשת טורס מציינים כי במרבית המדינות יש להצטייד ברישיון בינלאומי, אך לא מפרטים באילו מדינות אין בו צורך.

מ.מ.ס.י: "יש בעיה ביטוחית"

אז מה בעצם קורה כאן? במ.מ.ס.י טוענים כי רישיון ישראלי אמנם קביל במדינות מסוימות, אך עלול לגרום לבעיה ביטוחית עבור הנוסעים: יצחק מילשטיין, נשיא מ.מ.ס.י, אמר לנו כי לפי ידיעתו כל מי שנוסע בלי רישיון נהיגה בינלאומי ושוכר רכב בחו"ל, כולל גם במדינות המתירות נסיעה עם רישיון ישראלי בלבד, אינו מבוטח: "הוצאת רישיון בינלאומי מבטיחה את ביטוחו של הנהג הישראלי בחו"ל", הוא טוען.

כדי לבדוק סוגיה זו פנינו לחמש חברות השכרת הרכב הגדולות בישראל: הרץ, אופרן (המייצגת את יורופקאר בישראל), שלמה סיקסט, אוויס ובאדג'ט. כל החברות אמרו לנו חד משמעית כי הלקוחות שנוהגים עם רישיון ישראלי במדינות המכירות בו, אינם חשופים בשום מקרה לסכנה כי לא יכירו ברישיון לצורכי הביטוח.

עם זאת, מספר חברות סייגו את רשימת המדינות המכירות ברישיונות ישראלים, והסבירו כי יש מדינות שבהן מומלץ בכל זאת להנפיק גם רישיון בינלאומי, משום שלא כל גורמי אכיפת החוק מודעים להסכם שיש עם ישראל שמבטיח הכרה ברישיון הישראלי.

"מניסיוננו, במקומות פרובינציאליים בארה"ב לא תמיד מודעים לתקנות ולהכרה של ארה"ב ברישיון הישראלי", מסבירים בחברת שלמה סיקסט. "בעיקרון הלקוח יכול להתעקש ובסופו של דבר הבעיה הביורוקרטית תיפתר, אבל בהצגת רישיון בינלאומי הוא פשוט יכול לחסוך זמן יקר".

בחברת אוויס ממליצים "להצטייד ברישיון בינלאומי באיטליה, צרפת וספרד, על אף שהן ברשימת משרד התחבורה, כדי להימנע מבעיות עם רשויות החוק שעלולות לעתים לא להיות מודעות להכרה של מדינתם ברישיון הישראלי".

בחברת באדג'ט הודו כי קיימות מספר מדינות ספציפיות הכלולות ברשימת משרד התחבורה בהן החברה דורשת גם רישיון בינלאומי בנוסף לזה הישראלי: איטליה, הולנד, שוודיה ושווייץ. גם כאן הסיבה היא מניעת בעיות עם רשויות החוק, שאינן מעודכנות תמיד בנהלים.

ההמלצה שלנו לעניין זה היא פשוט לשאול את חברת ההשכרה מה המדיניות שלה בנוגע למדינת היעד אליה נוסעים, ולפעול על פיה.

החברות: נרענן נהלים

בניגוד למ.מ.ס.י, יתר חברות הנפקת הרישיונות לא טענו כי קיימת בעיה בביטוח הנגרמת מאחזקת רישיון ישראלי בלבד. מאשת טורס נמסר כי "בשאלות מסוג זה, לעובדי אשת יש הוראה חד משמעית להפנות את הלקוחות לאתר האינטרנט של משרד התחבורה, מאחר ונתונים אלה משתנים מעת לעת ואינם ברורים מספיק. העובדים מקבלים הדרכה מדויקת בעניין, כך שבלתי סביר שעובד אשת נתן תשובה כזו".

מדואר ישראל נמסר כי הם שוקלים לפרסם באתר האינטרנט שלהם את רשימת המדינות המתירות נהיגה ברישיון ישראלי בלבד. עוד מציינים בדואר כי בחלק מאותן מדינות "גופים שונים כגון חברות להשכרת רכב ורשויות אכיפה, שעדיין אינם מודעים להכרה של מדינותיהם ברישיון הנהיגה הישראלי, דורשים להציג רישיון נהיגה בינלאומי בצמוד לרישיון נהיגה ישראלי. מכל מקום, בעקבות פנייתכם נדאג להנחות את עובדי יחידות הדואר ליידע את הלקוח כי מדינת היעד אמנם מכירה ברישיון נהיגה ישראלי, ואולם במקרים מסוימים הוא עשוי להידרש להציג גם רישיון בינלאומי, ולהשאיר בידיו את ההחלטה אם הוא מעוניין שהסניף ינפיק עבורו רישיון נהיגה בינלאומי".

מחברת טלדור נמסר כי "כאחת מארבע הספקיות שזכו במכרז להנפקת רישיונות נהיגה, טלדור עוסקת רק בהליך הנפקת הרישיונות ולא בייעוץ לגבי הצורך ברישיון. במידה והתגובה שנתקבלה על ידי נציג החברה כללה המלצה כלשהי, הרי הדבר מהווה חריגה מנהלי החברה. בעקבות פנייתכם נרענן את ההנחיות והנהלים התפעוליים כדי שלא יישנו מקרים מעין אלה בעתיד".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "ארבעת הגופים המורשים להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי זכו במכרז של משרד התחבורה להנפקת רישיונות. חברות אלה אמורות לפרסם את רשימת המדינות בהן תקף רישיון הנהיגה הבינלאומי, שכוללת גם מדינות בהן ניתן לנהוג ברישיון הישראלי. החברות מחויבות למסור מידע מדויק ואמין באשר לתקפות הרישיונות והשימוש בהם במדינות העולם. רשימת המדינות בהן ניתן לנהוג עם רישיון ישראלי מפורסמת באתר האינטרנט של משרד התחבורה".

sheen-shitof

בדקו בתוך דקה

החשמל התייקר - אך ככה עדיין תוכלו לחסוך מאות שקלים בשנה

בשיתוף אלקטרה פאוור

מה בין רישיון בינלאומי לישראלי?

תפקידו של הרישיון הבינלאומי הוא "לפענח" את הרישיון הישראלי עבור הרשויות במדינה שאליה נוסעים. הפענוח דרוש כשיש אי-תאימות בין הנוסח הישראלי לבין נוסחים אחרים. כך, לדוגמה, הנוסעים לארה"ב עם רישיון נהיגה ישראלי שהונפק לפני יותר משנה עדיין זקוקים לרישיון נהיגה בינלאומי.
Permit" - מונח שמשמעותו בארה"ב היא רישיון זמני לפני קבלת הרשיון הקבוע - "Driving License". ואולם, עם הזמן, הרישיון
הסיבה לכך היא הכיתוב על גבי הרישיונות מלפני שנה - "Drivingהישראלי משתנה בהתאם לנוסחים בינלאומיים. בהתאם, יותר ויותר מדינות מתירות נהיגה עם רישיון ישראלי בלבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully