וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל סוגרת חובות

מירב ארלוזורוב

11.11.2007 / 8:49

עודפי המסים שנגבו, 10-11 מיליארד ש', ישמשו לתשלום חובותיה. יחס חוב-תוצר שישתנה עשוי להועיל לדירוג האשראי של ישראל

הנתונים של הכלכלה הישראלית ממשיכים להרקיע שחקים. על פי הערכות מעודכנות במשרד האוצר, שיעור החוב של מדינת ישראל ביחס לתוצר שלה יירד בסוף 2007 לשיעור של 80%-82% בלבד; ייתכן אף ששיעור החוב יהיה נמוך מ-80% מהתוצר. זאת לעומת שיעור חוב של 87% בסוף 2006 ויותר מ-100% ב-2003. המשמעות היא שבתוך ארבע שנים ביצעה ישראל ירידה דרמטית של כ-20% בשיעור החוב מתוך התוצר שלה.

הירידה החדה בשיעור החוב מתוך התוצר השנה נובעת משתי סיבות עיקריות. האחת, העודפים הגדולים של מסים שנצברו, בסכום של 10-11 מיליארד שקל. משרד האוצר התכוון לייעד חלק מעודפי המסים להפחתת מס הכנסה לשכבות הביניים בעסקת החבילה של עדכון שווי השימוש על רכבי ליסינג. ואולם, סחבת של הכנסת באישור השינוי בשווי השימוש מנעה את הפחתת המסים המתוכננת. לפיכך, כמעט כל עודפי המסים שנצברו השנה יופנו לפירעון חובות. רק חלק קטן מהעודפים יופנה, כנראה, למילוי מחדש של קופת מס רכוש, שהתרוקנה בעקבות מלחמת לבנון השנייה. הסיבה השנייה לירידת היחס בין החוב לתוצר היא הזינוק החד בצמיחת התוצר - יותר מ-5%, כ-1% יותר מכפי שנצפה בתחילת השנה.

רחוקים מה-OECD

הורדת היחס בין החוב לתוצר היא אחת ממטרות המדיניות המאקרו כלכליות החשובות ביותר של ישראל, לצד הדברת האינפלציה וריסון ההוצאה התקציבית. הקטנת החוב מקלה על נטל תשלומי הריבית של ישראל, ומאפשרת למדינה להיות ערוכה טוב יותר להתמודדות עם מצבי משבר כלכליים בעתיד.

כיום משלמת ישראל כ-35 מיליארד שקל ריבית על חובותיה מדי שנה. הקטנת החוב ביחס לתוצר צפויה להביא לירידה של כמיליארד שקל בתשלומי הריבית כבר בשנה הבאה. מלוא ההשפעה של הצניחה בת 20% ביחס החוב לתוצר בתוך ארבע שנים תורגש, עם זאת, בשנים הבאות - וצפויה אז להביא לירידה משמעותית בתשלומי הריבית, ולהגדלה בהתאם של המקורות העומדים לרשות תקציב המדינה. זוהי הגדלה קבועה במקורות התקציבייים, ולכן חשיבותה הרבה.

חברות דירוג האשראי הבינלאומיות מייחסות חשיבות עצומה ליחס חוב-תוצר. השיפור הדרמטי ביחס זה בארבע השנים האחרונות לא יעבור בלי שחברות הדירוג יבחינו בו, ולכן יש היום תקוות גדולות כי בחודשים הקרובים - לראשונה מ-95' - יחלו חברות הדירוג בהעלאת הדירוג של ישראל. על אף השיפור הדרמטי במצב החוב של ישראל, היא עדיין רחוקה מממוצע היחס חוב-תוצר של המדינות המפותחות (OECD), הנושק ל-60%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully