וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחשמלים את הנגב

אבי בר-אלי

11.11.2007 / 8:17

חברת החשמל במו"מ עם האחים עופר להקמת תחנת כוח בנגב ב-80 מיליון דולר. ההשקעה - 275 מיליון דולר

חברת החשמל מנהלת משא ומתן מתקדם לתכנון ולהקמה של תחנת הכוח המתוכננת של קבוצת OPC במישור רותם שבנגב - כך נודע ל-TheMarker. מדובר בפרויקט שבבעלות קבוצת עופר (80%) ותאגיד סימנס הגרמני (20%) להקמת תחנת כוח בהספק 370 מגוואט, בהשקעה של 275 מיליון דולר. היקף ההתקשרות בין הצדדים מוערך ב-80 מיליון דולר, ומותנה בסיומם המוצלח של המגעים בין המדינה ל-OPC על הפשרת הפרויקט, וכן באישור משרד התשתיות למימוש ההתקשרות.

ב-2003 זכתה OPC במכרז בחשב הכללי להקמת תחנת הכוח שתספק חשמל לחברת החשמל, אך זה בוטל ב-2005. בינואר 2006 עתרה OPC לבג"ץ נגד משרדי האוצר והתשתיות, בטענה כי המדינה ביטלה את זכייתה במכרז ללא סמכות וללא טעם וצדק סבירים.

לפני כחודשיים פורסם ב-TheMarker כי המדינה תפתח במשא ומתן רשמי עם OPC בניסיון למצוא פשרה בסכסוך, ומינתה צוות משא ומתן בין משרדי, שעדיין לא מסר את המלצותיו. במקביל החלו ב-OPC לבחון שותפויות אפשריות עם גופים נוספים לצורך הקמת הפרויקט בלוח זמנים מזורז. לפני כשבועיים פורסם ב-TheMarker כי תאגיד האנרגיה העולמי ואוליה מנהל מגעים לרכישת 20% מן השותפות ולשמש מפעיל הפרויקט באמצעות חטיבת האנרגיה של הקבוצה - דלקיה (Dalkia).

מערבים פרטי בציבורי

כעת נודע כי OPC בוחנת חתימת חוזה למתן שירותי תכנון, רכש וביצוע (EPC) מחברת החשמל. כזכור, באחרונה החל דירקטוריון החברה בראשות מוטי פרידמן להכתיב מדיניות כפולה בהתנהלותה העסקית של החברה: ניצול הידע, הניסיון וההון האנושי שצברה החברה לצורך שותפות בביצוע פרויקטים בתחומי החשמל בישראל ובחו"ל וכן העמדת יכולת זו לקידום הקמתם של מיזמי חשמל פרטיים בישראל. חברת החשמל, בניהולו של משה בכר, כבר עוסקת זה כמה חודשים במתן ייעוץ ליצרני חשמל פרטיים, ולפני כחודש זכתה לראשונה במכרז לתכנון תחנות כוח ביוון בהיקף של כ-10 מיליון שקל.

בחברת החשמל העדיפו שלא להגיב לדברים. מקבוצת OPC נמסר כי לא נחתם כל הסכם בין הצדדים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully