וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסת ת"א: המעו"ף איבד 1.9%

נתן שבע

11.11.2007 / 17:55

מדד המעו"ף נפל מתחת ל-1,200 נקודות. מניית הפועלים צנחה ב-5.3% ומחקה 11% מתחילת החודש

המשך הנפילות בארה"ב לא הותירו לבורסה המקומית סיכוי בפתיחת שבוע המסחר. נפילה חדה במניות הבנקים ובמניות הנדל"ן והיתר משכו את הבורסה למטה. מדד המעו"ף איבד 1.9% לרמה של 1,196 נקודות, מדד תל אביב 100 ירד ב-2.1% ל-1,143 נקודות ומדד התל-טק צלל 4% בעקבות החולשה במניות הטכנולוגיה בסוף השבוע בוול סטריט. מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל, מחזור יחסית גבוה לימי ראשון נטולי הפעילות של הזרים.

מחיקות של עשרות מיליארדי דולרים של בנקי ההשקעות בעולם, חשש ממשבר אשראי עולמי, חשש ממיתון בארה"ב, צפיותיו של הנגיד ברננקי כי הכלכה האמריקאית תיחלש ברבעון הרביעי, מחירי הנפט שמאיימים לפרוץ את רמת ה-100 דולר - כל אלה שלחו את בורסות ארה"ב לירידות חדות בסוף השבוע, שהקרינו היום על הבורסה בתל אביב. בסך הכל קשה להתעלם מהעובדה כי סף החרדה חוזר לטפס לאחר שבמשך חודשיים החליטו המשקיעים להתעלם ממנו.

בוול סטריט ירד מדד הנאסד"ק ב-2.6% ביום שישי והשלים צניחה של 7% בשלושה ימים. מדד הדאו ג'ונס ירד 1.5% ובסך הכל איבד 4.5% בשלושה ימים.

מדד הבנקים נפל ב-3.7%

מניות הבנקים לא יכלו להתחמק מהסנטימנט השלילי שדבק במניות הבנקים בעולם כאשר מדד הבנקים ירד 3.7%. את המגמה השלילית הובילה מניית בנק הפועלים שרכזה את המחזור הגבוה בשוק וצנחה ב-4.8%. הבנק חשף אף הוא את עומק השקעתו באג"ח מגובות משכנתאות ומחיקות שיבצע מהונו העצמי בעקבות במשבר המשכנתאות בארה"ב. הבנק הודיע ביום חמישי כי ייאלץ למחוק 120 מיליון דולר מהונו העצמי. בסך הכל השלימה מניית הבנק הגדול במדינה נפילה של כמעט 11% מתחילת החודש ומחקה בכך כמעט 3 מיליארד שקל למשקיעים.

מניית בנק לאומי ירדה ב-3%. בכך נמשך המצב שנקבע ביום רביעי כאשר שוויו של בנק לאומי בשוק גבוה משוויו של בנק הפועלים.

הירידות בארה"ב הובילו את מרבית המניות הדואליות הכבדות לפתוח בפערי ארביטראז' שליליים. נייס נפלה ב-4.4% והשלימה נפילה של 12% בשבוע. אכזבה מסוימת מהדו"חות הכספיים בשבוע שעבר והורדת המלצה מצידו של בנק אוף אמריקה ביום חמישי לוחצים על המניה. וריפון הגיבה אף היא לירידות בוול סטריט וצנחה ב-5.4%.

בניגוד למגמה בשוק טבע טיפסה ב-1.2% בעקבות הפער החיובי במניה לעומת מחירה בוול סטריט. במהלך המסחר ביום שישי טיפסה המניה למחיר שיא בדולרים, ייתכן שמתוך בחירת המשקיעים להשקיע במניות דפנסיוויות. חולשתו של הדולר מוביל לכך כי שערה של המניה בשקלים רחוק ב-13% ממחיר המניה בשקלים בסוף 2005.

ירידות חדות יותר נרשמו במדד הנדל"ן שאיבד 3.3% כאשר אפריקה ישראל השילה שיעור דומה. דלק נדל"ן בלטה בירידה של 5.8%.

שנאת הסיכון גברה במיוחד במניות היתר שסבלו מירידות. מדד היתר איבד 3% והותיר לו תשואה של 8% מתחילת השנה כמעט רבע מהתשואה שהניב מדד המעו"ף.

מבין הקטנות הודיעה לייפווייב אתמול בלילה על אזהרת הכנסות ב-2007 שהובילה לירידה של 2.8% במניה שאיבדה כמעט 10% במהלך המסחר.

בשוק הסולידי נרשמה גם כן מגמה שלילית כאשר האג"ח השקליות לטווחים הארוכים איבדו עד 0.3% והגלילים הארוכים ירדו בעד 0.2%. בשוק המט"ח לא התקיים היום מסחר ובמסגרת המסחר באופציות התחזק הדולר בניגוד למגמה בעולם בסוף השבוע, ל-3.944 שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully