וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המלצות (לא) יתקבלו בהתאם לדרישה

נעה גרטי

11.11.2007 / 16:44

אחרי ששרף את הגשרים בשירות הציבורי, יוצא ירון זליכה לשוק הפרטי. האם המעסיקים יראו בו גאון מנוסה או טראבל מייקר מקצועי?

החשב הכללי באוצר. עוד משרה, לכאורה אפורה. עד כניסתו של ד"ר ירון זליכה לתפקיד, מעטים בציבור ידעו על קיומה. כיום קשה למצוא אדם ברחוב שלא יידע פרט אודות החשב הכללי - על סכסוכיו עם אולמרט, על השנאה כלפיו באוצר ועל קרבתו לבנימין נתניהו.

קודמיו של זליכה, להבדיל, לא התבלטו כל כך בזירה הציבורית ומילאו את תפקידם מבלי לעשות גלים. מאידך, כל חשבי העבר השתמשו במקפצת גזברות המדינה והתברגו היטב בשוק הפרטי בתום הקדנציה הציבורית. ניר גלעד, למשל, המשנה למנכ"ל החברה לישראל אשר ממונה בימים אלו למנכ"ל החברה; שי טלמון, המשנה למנכ"ל בנק הפועלים שעתיד להתמנות למנכ"ל כלל ביטוח במקום אביגדור קפלן; אלי יונס, לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים ולימים מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות; איתן רף, יו"ר בנק לאומי; אריה שר שכיהן כמנכ"ל בנק דיסקונט ניו יורק וגיורא גזית, שכיהן כמנכ"ל בנק הפועלים.

בתום ארבע שנים של קדנציה לוחמנית וססגונית עומד לו היום זליכה בגיל 37 על קצה מקפצת הזהב. מאחוריו ניסיון כסמנכ"ל הכספים ומנהל הפיתוח העסקי של חברת "דרך ארץ", שסללה את כביש חוצה ישראל, כראש האגף לתכנון ולאסטרטגיה בחברת פרטנר, כסמנכ"ל כספים ופיתוח עסקי ב"תבל" ובאמתחתו דוקטורט במאקרו כלכלה. מקורביו מנבאים לו גדולות ונצורות, מהללים ומקלסים את כשרונו וגאונותו ומשוכנעים כי הקפיצה תהיה אל הפסגה הבאה. מתנגדיו משוכנעים כי הטונים הצורמים בהם הוא עוזב את האוצר יהיו לו לרועץ, והניתור יהיה קפיצת ראש אל בריכה ריקה ממים.

האם הייתם מעסיקים את זליכה?

קשה להתעלם מכך שזליכה איבד את היתרון הכי גדול שיש למחפשי העבודה הקונבנציונליים - הפריבילגיה להעיד בעצמך על אופייך. קורות חייו פרושים לכאורה בפני כל שועי המשק, וצמודה אליהם פיתקית קטנה של שיפוט מקדים: "מועמד בעייתי", "סרבן מרות", "בעל עקרונות איתנים", "ישר כפלס", "עקשן כפרד", "ביצים של שור", "איננו יס-מן", "איש של ביבי", "רדוף נקמה". לא בדיוק התכונות שימשכו מעסיקים פוטנציאליים. בנוסף, אם יידרש זליכה לבוא במגע עם משרדי הממשלה, כפי שקורה לעתים קרובות לבעלי תפקידים בכירים בחברות גדולות במשק, העובדה שהוא מוקצה מחמת מיאוס ברובם תוריד ממניותיו.

מצד שני, הידע של זליכה עצום. משרד האוצר מפרסם באתרו את תיאור תפקיד החשב לפי סמכויותיו והן כדלקמן: "אחראי על ביצוע תקציב המדינה, ניהול נכסי המדינה, יש לו זכות חתימה על חוזים והתקשרויות שעורכת המדינה, ביקורת פנימית בממשלה בכל הנוגע לכספים, נכסים והתקשרויות, מימון הגירעון וניהול החוב הלאומי, ועדות מכרזים בינמשרדיות, הפרטת הבנקים שבהסדר, חשבונאות ממשלתית, רכש ממשלתי מרכזי, רכב ממשלתי, מחשוב מערכות במשרדי הממשלה, ניהול מכרזים לשירותי בנקאות ובדיקות כלכליות שונות לגופים בממשלה". איך מעביד פוטנציאלי יכול לוותר על בסיס ידע כזה?

גם ההדיוטות שבינינו יכולים להבחין כי זליכה עשה כותרות כמעט בכל תחום שמוזכר לעיל. מחד זו עדות לכך שהגיע בבוקר למשרדו, עשה עבודתו והנפיק תוצאות (חלקן מרגיזות). מאידך, רבים הם העושים עבודתם נאמנה ואיננו מדווחים על כל צעד ושעל משגרת יומם הציבורי.

אם כן מה יעשה זליכה ביום שאחרי? האם יחזור אל חיקו החם של בנימין נתניהו שהחזירו אל השירות הציבורי ב-2003? האם יתבצר באידאולוגיה שלו וייצא למסע נקם בכל אותם "מושחתים" שמנעו את הצלחתו? האם ימאס בכל אותם משרדים אפרפרים, ייצא לשוק הפרטי המוכר לו ויעשה לביתו? ומי יהיה הראשון שיקבל את הסכמתו של זליכה להצטרף למחנהו? כך או כך, זליכה לא מתכוון להיעלם. הוא כאן כדי להישאר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully