וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בי"ח וולפסון בסכנת קריסה

מירב ארלוזורוב

13.11.2007 / 8:57

זהו ביה"ח הממשלתי הראשון שנמצא תחת אזהרה חשבונאית. וולפסון בגירעון של 38 מיליון שקל במחצית 2007

בית החולים הממשלתי וולפסון בחולון, קיבל אזהרת "עסק חי" בדו"חות הכספיים שלו למחצית 2007. משמעות האזהרה היא כי רואה החשבון של בית החולים מזהיר שהמוסד נמצא בסכנת קריסה. זו הפעם הראשונה שבית חולים ממשלתי בישראל מקבל אזהרה חשבונאית כזו, עקב גירעונות כבדים שבהם שקע. עם זאת, משרד הבריאות מרגיע ואומר כי ידאג לתמוך תקציבית בבית החולים, כדי להבטיח את המשך פעילותו התקינה.

הערת "עסק חי" היא דרכו של רואה החשבון לומר כי אין ודאות שהחברה שאותה הוא מסקר תוכל להמשיך להתקיים כעסק פועל וחי. הערה כזו נרשמה בדו"חות הכספיים של וולפסון ליום 30 ביוני 2007. ההערה נרשמה לאחר שבית החולים נקלע לגירעון תפעולי של 26 מיליון שקל במחצית 2007, וגירעון תפעולי של 63 מיליון שקל בכל 2006. בנוסף, הגיע בית החולים לגירעון רגיל של 38 מיליון שקל במחצית 2007 (29 מיליון שקל ב-2006 כולה).

ההתחייבויות השוטפות של בית החולים הסתכמו בסוף יוני ב-216 מיליון שקל (מהם 82 מיליון שקל למשרד הבריאות), שכנגדם עמדו לרשות בית החולים נכסים שוטפים בסך 148 מיליון שקל בלבד. מתוך נכסים אלה, 23 מיליון הם חוב של תאגיד הבריאות של בית החולים - חוב המוטל בספק, לנוכח העובדה שתאגיד הבריאות עצמו פועל תחת אזהרת "עסק חי" מאז סוף 2006. תאגיד הבריאות הוא מעין חברה בת של בית החולים, שדרכה נאספות תרומות וכן מתבצעים בו ניתוחים בשעות אחר הצהריים.

בית החולים וולפסון נמצא בקשיים כספיים כבר שנים רבות. בעקבות קשיים אלה מנסה משרד הבריאות, זה כמה שנים, להעביר את השליטה בבית החולים מידי המדינה לידי קופת חולים מכבי. ואולם המשא ומתן עם מכבי לא עלה יפה עד כה. במהלך השנים הועלו טענות קשות בנוגע לדרך הניהול של בית החולים, טענות שהופנו למנהל הפורש של בית החולים פרופ' משה משיח. הטענות הועלו על ידי חשבות משרד הבריאות, הכפופה למשרד האוצר, וגם על ידי מבקר משרד הבריאות, שערך כמה חקירות על הנעשה בתחומי בית החולים. לפני כחצי שנה פרש משיח, והוחלף בידי מנהל חדש - ד"ר יצחק ברלוביץ'.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "זה כמה שנים מתנהל בית החולים תחת ההחלטה להעבירו לניהולה של קופת חולים מכבי. כתוצאה מכך, היקף הפעילות של שירותי בריאות כללית, בהיותה מתחרה של מכבי, יורד. מצב זה פוגע בחוסנו הכלכלי של בית החולים. משרדי הבריאות והאוצר יידרשו לעניין זה, ומקיימים ישיבות שוטפות כדי להגיע להחלטה הטובה ביותר שתבטיח שירותים רפואיים ברמה טובה לתושבי האזור, ובשלב זה מעמידים את המקורות התקציביים כדי להבטיח פעילות תקינה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully