וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"בנק הפועלים בסיכון כפול ממה שדווח"

רם דגן

14.11.2007 / 8:24

על פי מריל לינץ', היקף החשיפה של הבנק מגיע ל-730 מיליון דולר כשכוללים את כל השקעותיו. הפועלים: דיווחנו על הנכסים שנפגעו

הסקירה שפירסם אתמול האנליסט חיים ישראל מבנק ההשקעות מריל לינץ' אינה מבשרת טובות לבנק הפועלים. אם ביום חמישי שחלף דיווח הבנק כי היקף ההשקעה שלו בסטרקצ'רים צמודי אג"ח משכנתאות הוא 365 מיליון דולר, הסקירה של מריל לינץ' מעריכה כי היקף החשיפה גבוה פי שניים ומסתכם בכ-730 מיליון דולר.

על פי חיים ישראל, יש לבנק השקעה של 365 מיליון דולר בסטרקצ'רים צמודי אג"ח משכנתאות שאותה עדיין לא חשף. מבנק הפועלים נמסר בתגובה כי עד כה הבנק דיווח על ההשקעות הקשורות לאג"ח משכנתאות שלגביהן הוא צפוי לרשום הפחתת ערך. חיים ישראל מעריך כי "ההפסדים העתידיים עלולים להיות גדולים בהרבה לעומת ההפסדים הנוכחיים".

בנק הפועלים מבצע השקעות באג"ח משכנתאות באמצעות אחזקה ישירה באג"ח (MBS) ובאמצעות מכשירים פיננסיים מורכבים הצמודים לשערי האיגרות. עד סוף השבוע שחלף חשף הבנק רק את השקעתו הישירה באיגרות, שגם לאחר שחיקה של 59 מיליון דולר שווה כ-3.7 מיליארד דולר.

"ההשקעות במכשירים המורכבים מדאיגות"

בסוף השבוע שחלף הפתיע הפועלים את המשקיעים, כאשר דיווח על השקעה של 365 מיליון דולר במכשיר מורכב מסוג SIV, ששוויה נשחק מתחילת משבר האשראי ב-61 מיליון דולר. עכשיו מתברר שלבנק יש השקעה נוספת, במכשיר מורכב מסוג CDO, גם כן בשווי של מאות מיליוני דולרים.

לדברי ישראל, ההשקעה במכשירים המורכבים נחשבת לעמומה בהשוואה להשקעה הישירה באג"ח, ונחשבת למסוכנת בגלל רמת הנזילות הנמוכה שלה כיום. עוד אומר ישראל כי בעוד המחיקות שביצע הפועלים בגין ההשקעות הישירות באג"ח יכולות להתברר בסופו של דבר כמחיקות חשבונאיות, שהרי שבמקרה של המכשירים המורכבים קיים סיכוי גדול יותר שההפסדים יירשמו בדו"חות הרווח וההפסד של הבנק. "באופן יחסי אנחנו מרגישים בנוח עם אחזקות האג"ח הישירות של הבנק, אך ההשקעות במכשירים המורכבים מדאיגות", כתב אתמול האנליסט של מריל לינץ'.

ערב פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של השנה סירבו בבנק הפועלים להתייחס להשקעה החדשה שנחשפה ולסיכון שנשקף ממנה לבנק, אך ניסו לשדר אווירה של עסקים כרגיל. על פי ההערכות, הסיכון הכרוך בהשקעה ב-CDO נמוך בהשוואה להשקעה ב-SIV.

שני המכשירים הפיננסיים הם למעשה סוגים שונים של תעודות סל הצמודות לאג"ח משכנתאות בדירוגים שונים. ככל שתעודת הסל צמודה ליותר אג"ח בעלות דירוג נמוך (סאבפריים), כך נהפך המכשיר למסוכן יותר.

ההערכות כי ההשקעות של הפועלים ב-CDO פחות מסוכנות מהשקעות ה-SIV נשענות על הנחה כי חשיפת ה-CDO למשכנתאות סאבפריים נמוכה מהחשיפה של השקעות ה-SIV, וזאת בין היתר מכיוון שהשקעות ב-CDO הן השקעות שביצע הבנק לפני שנים רבות, עוד לפני שמשכנתאות הסאבפריים נהפכו לפופולריות בקרב הגופים הפיננסיים הגדולים בעולם.

"חשים שלא בנוח גם עם ההשקעות ב-CDO"

עם זאת, חיים ישראל אמר אתמול ל-TheMarker כי הוא חש שלא בנוח גם עם ההשקעות של הבנק ב-CDO. "אני יודע שלבנק יש השקעה כזאת, אבל אין לי מושג מה ההרכב שלה ומה המח"מ (משך חיים ממוצע)".

ישראל הביע אתמול חשש לגבי המודלים שבהם משתמש הפועלים לצורך הערכת שווי המכשירים המורכבים, הערכות שמשפיעות על הדו"חות הכספיים: "מדובר במכשירים לא נזילים שמוערכים באמצעות מודלים של שווי. איזה מודלים? שאלה טובה, ואנחנו לא בטוחים שיש תשובה טובה", כתב אתמול ישראל בסקירה שפירסם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully