וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפאניקה סביב בנק הפועלים מוגזמת

יעקב בודוך

14.11.2007 / 11:16

"על פי המידע הפומבי העומד לרשותי, אני יכול להסביר הפסד של עד כחמישית ממה שדווח. השאר נראה לי כמו תגובת יתר"

"משבר המשכנתאות הנוכחי בארה"ב גורם לפאניקה בשוקי העולם, ומחירי נכסים רבים מכילים ירידת ערך לא לגמרי רציונלית. בנק הפועלים, למשל, איבד במונחי ערך שוק כ-750 מיליון דולר בשבוע האחרון. לא ברור לי למה. על פי המידע הפומבי העומד לרשותי, אני יכול להסביר הפסד של עד כחמישית מסכום זה. השאר נראה לי כמו תגובת יתר, כתוצאה מפאניקה.

"לגבי נכסי המשכנתאות, למיטב ידיעתי ממידע פומבי מדובר בנכסים טובים, לא מקטגוריית הסאבפריים. נכסים כאלה, להערכתי, סובלים כרגע מחוסר נזילות, אבל בסבירות גבוהה מאוד לא ייגרם למשקיע לטווח ארוך כל נזק, בין אם המדובר בנכסים מבוטחים (agencies) בין אם לאו.

"ביחס לסטרקצ'רים המכונים SIV, הייתי מעריך את ההפסד בסדר גודל של כ-30% מהחשיפה, כלומר כ-110 מיליון דולר. שוב, ללא מידע ספציפי לגבי אחזקות הבנק. ההפסד בנכסים אלה אמיתי, משום שיש בסטרקצ'רים האלה מנגנון השמדה עצמית. 97% מהנכסים של ה-SIV הם תיקי משכנתאות סאבפריים. יתרת 3% התחתונים מכילה נכסים שונים, שהחלק הטוב בהם מדורג 'A סינתטי' בידי סוכנויות הדירוג. אלה הם הנכסים הגורמים להפסדים למרבית הבנקים בעולם, כמו לבנק הפועלים, כנראה.

"לא ברור אם סטרקצ'רים אלה ימשיכו להתקיים, והסיבה פשוטה: מרגע שערך השוק של ה-3% התחתונים נהפך שלילי, וזהו המצב בתנאי השוק הנוכחי לגבי חלקם לפחות, בתוך זמן קצר שומה על הנאמן למכור את הנכסים בסטקרצ'ר. מכירה כזו כבר החלה בסטרקצ'ר אחד, ועוד 13 סטרקצ'רים דומים בדרך. המכירה נעשית לתוך שוק עם אפס עניין בנכסים כאלה.

"קרן האור היחידה, כך נראה, היא ההודעה מיום שישי האחרון על יציאתו לדרך של ה-Super SIV. זו קרן של כמה שחקנים מרכזיים בתחום, האמורה לרכוש את נכסי חלק מהסטרקצ'רים - ובכך להפיג את הלחץ על מחיריהם.

"כאמור, המספר הטוב ביותר העומד לרשותי מצביע על ירידה של כ-30%, כולל ירידת ערך אמיתית ותגובת יתר בשל משבר הנזילות בשוק ה-Commercial Paper, שהיא מאוד רלוונטית לסטרקצ'רים מסוג SIV. מכאן, כאמור, ועד הפסד ערך שוק של שלושת רבעי מיליארד שקל, הרוב הוא פאניקה נטו".

פרופ' יעקב בודוך הוא המנהל האקדמי של מרכז קיסריה לשוק ההון. הדברים נאמרו אתמול בכנס סגור במרכז הבינתחומי הרצליה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully